دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۸
رکود در صنعت خودروی آمریکا و امیدواری خریداران به ارزان شدن اتومبیل

خبر بد برای دونالد ترامپ

آمارهای فروش نه‌چندان امیدوار کننده برای سه غول خودروسازی آمریکا در ماه گذشته میلادی گرچه به نوعی بوی رکود می‌دهد، خریداران آمریکایی اتومبیل را به امکان خرید اتومبیل‌های ارزان‌تر امیدوار کرده است. در ماه آوریل میلادی که مقارن با ۱۲ فروردین تا ۱۰ اردیبهشت امسال در تقویم ما بود، صنعت خودرو در آمریکا دومین ماه کاهش فروش متوالی را تجربه کرد؛ در حالی که اگر چنین اتفاقی نمی‌افتاد، صنعت خودرو در آمریکا سومین سال رونق پیاپی را جشن می‌گرفت.

ساسان گلفر:صنعت خودروی ایالات متحده در مجموع  با ۴٫۷٪ کاهش فروش در ماه آوریل نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه بود و تعداد کل خودروهای فروخته شده در این ماه به  ۱٫۴۳ میلیون دستگاه رسید که نتایج ضعیفی را نسبت به پیش‌بینی‌های خوش‌بینانه اغلب کارشناسان رقم زد. با این ارقام پیش‌بینی می‌شود که سطح فروش سالانه در ایالات متحده از ۱۷ میلیون دستگاه فراتر نرود.

خبر افت فروش خودروسازهای آمریکایی در بازار داخل آن کشور از آن نوع اخباری نیست که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری فعلی آمریکا مایل به شنیدنش باشد. او در ماه های اخیر فورد، جنرال موتورز و تویوتا را به خروج کارخانه‌های تولیدی از مکزیک و انتقال به ایالات متحده ترغیب و حتی وادار کرده و به این ترتیب در صدد ایجاد اشتغال بیشتر در ایالات متحده برآمده است. ترامپ دوشنبه قبل در مصاحبه با خبرگزاری اقتصادی بلومبرگ با اعتماد به نفس گفته است: «ببینید شرکت‌های خودروسازی ما چه می‌کنند. همه آنها دارند درباره کارخانه ساختن در ایالات متحده صحبت می‌کنند، به خاطر اینکه من به آنها گفته‌ام.»

به گزارش اخبار خودرو ،مشکل اینجاست که خودروسازان علاوه بر افت فروش با مسأله موجودی خودروهای اضافی در انبار مواجه هستند و این امر بر  نگرانی‌های‌شان دامن می‌زند. خودروها با پیش‌بینی رشد بازار با تیراژی بیش از حد تقاضا تولید شده‌اند و اکنون خودروسازان بزرگ انواع تخفیف‌ها را برای محصولات‌شان در نظر گرفته‌اند. جسیکا کاردوِل، مدیر اجرایی سایت اخبار بازار خودروی Edmonds.com در این مورد گفته است: «خودروهای موجود انبار شده یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های خودروسازان است و الان همه آنها می‌خواهند بدانند که چه میزان کاهش در تولید برای حل و فصل مشکل کاهش فروش کافی است.»

در میان سه غول خودروسازی دیترویت، جنرال موتورز افت ۶ درصدی در فروش نسبت به مدت مشابه سال قبل را شاهد بوده است. طبق آمارهای رسمی منتشر شده فروش این گروه خودروسازی در ماه آوریل به حدود ۲۴۴ هزار و ۴۰۰ دستگاه رسیده است است. فروش بیوک و کادیلاک به ترتیب با رشدی ۱۷ درصدی و ۹٫۵ درصدی همراه بوده  اما جنرال موتورز نتوانسته است افت فروش ۱۰٫۴ درصدی  شورلت و ۰٫۳ درصدی GMC را با آن جبران کند. البته تقاضا در بخش کراس‌اوورها، SUVها و کامیون‌ها وضع مناسبی دارد و حجم فروش در این بخش بر خلاف سواری‌ها رشدی نسبی را تجربه می‌کند.

فورد، دومین خودروساز بزرگ  ایالات متحده ، در گزارش ماه آوریل ازکاهش از ۷٫۱ درصدی و رسیدن جمع خودروهای فروخته شده به حدود ۲۱۳ هزار و ۴۰۰ دستگاه خبر داده است. کل فروش این شرکت باکاهش ۲۱٫۲ درصد  روبه‌رو بوده و البته فروش suv‌ها رشد ۱٫۲٪  را تجربه کرده است. مصرف‌کنندگان محصولات این خودروساز نیز شاسی بلندها را به سواری ترجیح داده‌اند. فورد در بخش وانت پیکاپ‌های سری F  شاهد افت نسبتاً کم ۰٫۲٪ بوده و از این خودروها  ۷۰۶۵۷ دستگاه در ماه آوریل فروخته است. فروش خودروهای تحت برند فورد با سقوط ۷٫۵ درصد مواجه شده و برند لینکلن ۰٫۹٪ افت فروش داشته است.

فیات کرایسلر نیز از ۶٫۹ درصد افت فروش خبر داده است. این گروه در ماه آوریل در آمریکا ۱۷۲۹۶۰ دستگاه فروش داشته است. افت فروش برند کرایسلر ۳، جیپ ۱۷، دوج ۳ و فیات ۱۸ درصد بوده است. فقط وانت پیکاپ‌های دوج Ram رشدی ۵ درصدی در فروش داشته‌اند.

غیر آمریکایی‌ها نیز در این بازار افت فروش را تجربه کرده‌اند. تویوتا در گزارش خود از کاهش فروش ۴٫۵ درصدی نسبت به سال گذشته خبر داده که به ویژه  ۱۱٫۱٪. افت فروش لکسوس در آن قابل توجه بوده است و البته باز هم فروش  suv‌های کوچک تویوتا بر خلاف سواری‌هایی مانند کمری و کرولا  رشد نشان می‌دهد . نیسان با  ۱٫۵٪  کاهش فروش مواجه شده و هوندا نیز در ایالات متحده افتی ۷ درصدی نسبت به آوریل گذشته را گزارش کرده است.

به این ترتیب می‌توان انتظار داشت که صنعت خودرو در آمریکا برای اولین بار پس از هشت سال، از سال ۲۰۰۹ تاکنون، کاهش فروش سالانه را تجربه کند. این کاهش فروش عمدتا در بخش سواری است و شاسی بلندها و وانت پیکاپ‌ها در ایالات متحده هنوز از حاشیه امنی برخوردارند.

 

نویسنده : آرمین محسنی

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
  1. مهران
    در ارتباط با مطلب : خبر بد برای دونالد ترامپ

    همه بدن ،ما خوبیم،همه جا افت فروش دارن ایران رشد فروش داره!!!

دیدگاه شما