سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۱

قصه ضد و نقیض وزارت راه درباره آزادراه افسانه‌ای

وزارت راه و شهرسازی بر خلاف ادعاهای ماه‌های اخیر در خصوص واگذاری ساخت آزادراه تهران-شمال به شرکت‌های ایرانی، یادداشت تفاهمی را برای ساخت قطعه سوم آزادراه افسانه‌ای را با یک شرکت چینی امضا کرد.

به گزارش اخبار خودرو به نقل از تسنیم ،دیماه سال گذشته وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به گزارش روزنامه کیهان با‌عنوان “آلزایمر سیاسی! دولت راستگویان فراموشکار از آب درآمد” جوابیه‌ای داد که در آن فسخ قرارداد با شرکت چینی در آزادراه تهران-شمال را یکی از دستاوردهای دولت راستگویان عنوان کرده بود که عینا در ذیل می‌آید؛

۱-در دولت‌های پیشین قرارداد احداث قطعه یک آزاد راه تهران- شمال با شرکتی چینی منعقد شده بود. خوشبختانه در دولت کنونی اساساً قرارداد با پیمانکار چینی فسخ و انجام کار به پیمانکار پایه یک ایرانی سپرده شده است؛

۲-آزاد راه تهران- شمال به دلیل نقش بسزای گردشگری و تأثیر قابل توجه آن در بهبود معیشت و رفاه مردم عزیز مورد توجه ویژه دولت است. از همین رو وزارت راه و شهرسازی با همکاری سرمایه‌گذار و مجری اصلی یعنی بنیاد محترم مستضعفان، با مدد گرفتن از ۲۰ پیمانکار داخلی سرعت کار در این پروژه عظیم ملی را به میزان قابل توجهی افزایش داده است. تنها کافی است به این نکته اشاره شود که پروژه آزاد‌راه تهران- شمال، با فعالیت شبانه‌روزی مهندسان و کارگران کشورمان در قالب ۱۳۰ کارگاه، در طول یکسال گذشته معادل ۲۰ سال قبل پیشرفت فیزیکی داشته است؛

۳-طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته، قطعه نخست این آزاد‌راه سال آینده زیربار ترافیک خواهد رفت.

۴-خوشبختانه و برخلاف ادعای روزنامه کیهان، قطعه دوم پروژه آزاد‌راه تهران- شمال نیز به چهار پیمانکار پایه یک داخلی واگذار شده است. جالب است بدانیم که احداث قطعه دوم، براساس تفاهم‌نامه دولت پیشین به پیمانکار چینی سپرده شده بود و دولت کنونی تفاهم‌نامه با چین را لغو کرده است.

این در حالی است که پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی ساعاتی پیش از امضای یادداشت تفاهم اجرای قطعه سوم آزادراه افسانه‌ای با شرکتی چینی خبر داده است.

این پایگاه با بازنشر خبر ایرنا نوشته است: «یادداشت تفاهم اجرای قطعه سوم آزاد راه تهران ـ شمال میان شرکت آزاد راه تهران ـ شمال و شرکت بزرگراه سازی استان گواندونگ چین ( چانگدا ) در تهران به امضا رسید. بر اساس این یادداشت تفاهم، شرکت چانگدا ظرف سه ماه تمهیدات لازم جهت فاینانس پروژه را فراهم کرده و ظرف ۳٫۵ تا چهار سال پروژه را اجرا خواهد کرد.
شرکت چانگدا از بزرگترین شرکت های راه سازی چین است که در زمینه بزرگراه ها با توپوگرافی دشوار، پل های عظیم و بنادر و فرودگاه ها تخصص داشته و در حال حاضر پروژه عظیم پل فلزی و ارتباطی جوهای، ماکائو و هنگ کنگ به طول ۵۰ کیلومتر توسط این شرکت در مراحل پایانی و تکمیلی قرار دارد.»

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما