پنج شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۰
نمایندگان مجلس روز گذشته تصویب کردند

بقای کارت سوخت در جایگاه‌های بنزین

نمایندگان مجلس با اصلاح ماده یک قانون توسعه حمل‌و‌نقل عمومی به حفظ کارت‌سوخت رای دادند و به این ترتیب بر چالش حذف یا بقای کارت‌سوخت که در یک‌سال گذشته جریان داشت، نقطه پایان گذاشتند.

به گزارش روزنامه «دنیای خودرو»، نمایندگان مجلس پس از مدت ها کش‌وقوس به الزام استفاده از کارت هوشمند سوخت در جایگاه‌های عرضه بنزین و گازوئیل با تصویب کلیات و جزئیات طرح اصلاح ماده‌ یک‌ قانون توسعه حمل‌و‌نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت رای مثبت دادند. از ۲۲۰ نماینده حاضر در صحن مجلس ۱۲۱ نماینده با این مصوبه موافقت کردند.
بحث بر سر بقا یا حذف کارت سوخت از فروردین‌ماه سال گذشته آغاز شد. مجلس نهم فروردین‌ماه ۱۳۹۵ با حذف کارت هوشمند سوخت مخالفت کرد اما دولت با شروع مجلس دهم در لایحه اصلاحی قانون بودجه ۹۵ خواستار حذف این کارت شد و مجلس هم آن را تصویب کرد. دو ماه پس از آن دوباره نظر مجلس برگشت و نمایندگان باردیگر رای به ماندگاری کارت سوخت دادند و در نشست علنی روز یکشنبه ۲۳ آبان ماه با حذف بند ح تبصره ۱۴ قانون را تصویب کردند. یک‌ماه بعد سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، تشریح کرد در کمیسیون متبوعش اعضا به حفظ کارت سوخت رای دادند. درنهایت هم نمایندگان مجلس روز گذشته با اصلاح ماده یک‌ قانون توسعه حمل‌و‌نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت مصوب کردند عبارت « از طریق عرضه بنزین و گازوئیل در بخش حمل‌و‌نقل با استفاده از کارت هوشمند سوخت» جایگزین عبارت «از طریق عرضه بنزین و گازوئیل در بخش‌های حمل‌و‌نقل،‌ صنعت و کشاورزی با اولویت کارت هوشمند سوخت» ‌شود.

موافقان حذف کارت سوخت چه می‌گویند
موافقان حذف کارت سوخت می‌گویند که هزینه‌ بالای نگهداری سامانه کارت سوخت مرتبط با جایگاه‌های عرضه بنزین در سراسر کشور موضوع دیگری است که کارشناسان نسبت به حذف کارت سوخت به آن اشاره کرده‌اند و آن را دلیل دیگری برای حذف آن می‌دانند، زیرا به‌گفته آنان ادامه این روند غیراقتصادی است. این سامانه مدت‌هاست بدون آن که مورد استفاده قرار گیرد، هزینه‌های سنگینی بابت نگهداری آن پرداخت می‌شود و این هزینه ها همچنان ادامه دارد. بدون آن که هیچ‌گونه بازدهی یا خروجی داشته باشد. به زحمت انداختن مردم هم نکته دیگری است که گویا مورد توجه حامیان بازگشت کارت سوخت قرار نگرفته است. زیرا استفاده از کارت سوخت در شرایط عرضه بنزین تک‌نرخی، عملا توجیهی برای استفاده از آن وجود ندارد.

مخالفان حذف کارت‌سوخت چه می‌گویند
مخالفان حذف کارت‌سوخت از جمله برخی نمایندگان مجلس براین باورند که کارت‌سوخت به شفافیت در اقتصاد و کاهش مفاسد کمک می کند و همین موضوع به‌طور مستقیم به کاهش آلایندگی و ترافیک نیز کمک می‌کند.
این دسته از کارشناسان و نمایندگان بر این باورند که هدفمند کردن مصرف سوخت بهره‌وری را افزایش داده است، از این رو کارت سوخت کمک بسیار بزرگی به کشور در جهت مدیریت اقتصادی می‌کند. به‌گفته آنها کارت سوخت بهترین اطلاعات را در اختیار نیروی انتظامی و‌ دستگاه‌های امنیتی قرار می‌دهد و پرمصرف‌ها هم به سادگی شناخته می‌شوند. همچنین می‌توان از طریق کارت سوخت به بسیاری از اطلاعات ازجمله سن خودرو و مالک آن دسترسی پیدا کرد.

کارت سوخت از کجا آمد؟
کارت‌سوخت در ایران نتیجه سهمیه‌بندی و هدف‌مندی مصرف سوخت است که از تیر ۱۳۸۶ تا خرداد ۱۳۹۴ اجرا شد. به همین منظور برای تمام خودروها در ایران کارت هوشمند سوخت صادر شد و همه تلمبه‌های جایگاه‌های سوخت مجهز به دستگاه‌های کارت‌خوان و گذرواژه شدند. هدفمندی مصرف سوخت در ایران نیز پیرو هدفمندسازی یارانه‌ها انجام شد که یکی از مهم‌ترین بخش‌های آن مربوط به سوخت بود. در این فرایند با حذف تدریجی یارانه‌ها از مواد سوختی، مواد خوراکی، آب، برق و سایر اقلام در ایران نوع پرداخت تغییر کرد و بخشی از این یارانه‌های حذف‌شده به‌‌صورت نقدی به مردم پرداخت شد. از هدفمندسازی یارانه‌ها به‌عنوان بزرگ‌ترین طرح تاریخ اقتصادی ایران نام برده می‌شود که البته بنابر آمار رسمی وزارت امور اقتصاد و دارایی و سایر مراکز رسمی در ایران این طرح با شکست روبه‌رو شد. حالا باید دید تصمیم نمایندگان برای حفظ کارت‌سوخت هم به پایان خود رسیده است یا وزارت نفت به‌عنوان یکی از مهم‌ترین حامیان و موافقان حذف کارت سوخت دوباره دست‌به کار خواهد شد و از مبادی رسمی و غیررسمی تلاش خواهد کرد تا این کارت باقیمانده از طرح هدفمندی را از میدان به در کند.

نویسنده : آرمین محسنی

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما