شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۰
سفیر برزیل از امضای تفاهم‌نامه تا یک ماه‌ونیم آینده خبر داد

تولید مشترک اتوبوس در ایران

نشست فنی و تجاری قطعه‌سازان برزیل روز پنجشنبه هفته گذشته با حضور سفیر و مدیران انجمن‌های قطعه‌سازی و صنعتی این کشور به‌همراه دبیرکل همایش بین‌المللی صنعت خودرو، مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت، نایب رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان، مدیران و صاحب‌نظران دیگر کشورها در این صنعت، در تهران برگزار شد.

الهام دانیالی: به گفته کارشناسان و فعالان این صنعت، مشارکت و همکاری‌های بین‌المللی مهم‌ترین عاملی است که به رشد و توسعه صنایع در کشور منجر می‌شود. بر این اساس حضور قطعه‌سازان مطرح برزیل در ایران به منظور بازدید و آشنایی با پتانسیل‌های ایران در صنعت خودرو و قطعه‌سازی را که فرصت بسیار خوبی برای آغاز همکاری‌های این دو کشور در آینده به‌شمار می‌رود نیز می‌توان برگی دیگر از حرکت‌های مثبت و رو به جلوی کشور در این زمینه در پسابرجام دانست.

دورنمای مبادلات و روابط صنعتی و تجاری خودرو میان ایران و برزیل مساله‌ای است که در زمان حضور هیات برزیلی در ایران و بازدیدها و جلسات متعددی که با فعالان و صاحب‌نظران این صنعت در کشور داشتند، بارها هم توسط برزیلی‌ها و همچنین ایرانی‌ها مورد بررسی قرار گرفت و ضمن اشاره به نقاط قوت و ضعف این صنعت در هر دو کشور، درباره شکل‌گیری و توسعه این همکاری‌ها توضیح داده شد.

به گزارش روزنامه «دنیای خودرو» بر این اساس سفیر برزیل در ایران در اظهارات اخیر خود در همایش روز پنجشنبه گذشته در هتل آزادی تهران، بازار خودروی ایران را بازاری بزرگ همراه با شرکایی مهم توصیف کرد که ظرفیت خوبی جهت همکاری و مشارکت‌های دو‌جانبه میان دو کشور را ایجاد می‌کند.

رودریگو دو سانتوس با تاکید بر اینکه صنعت خودروی برزیل به عنوان دهمین تولیدکننده بزرگ خودروی جهان، رشد خوبی داشته که این رشد را مرهون حمایت‌های دولتی از این صنعت است، گفت: «نگاه برزیل به ایران نه به‌عنوان یک بازار بلکه به‌عنوان یک شریک بالقوه است»

با توجه به این توضیحات، به گفته سفیر برزیل در تهران، طی یک ماه و نیم آینده یک تفاهم‌نامه برای تولید اتوبوس با یک شریک ایرانی به امضا خواهد رسید.

وی پیش از آغاز نشست با قطعه‌سازان ایرانی، با بیان اینکه برزیل علاوه بر اینکه دهمین خودروساز برتر دنیاست، بزرگ‌ترین تولیدکننده اتوبوس در دنیا نیز به‌شمار می‌رود، گفت: «به این ترتیب قرار است به‌زودی در ایران نیز کار خود در این زمینه را آغاز کنیم که در این راستا طی یک ماه و نیم آینده قراردادی با طرف ایرانی خود به امضا خواهیم رساند.»

البته دو سانتوس در ادامه با اشاره به اینکه ایران پیشرفت‌های زیادی در صنعت خودرو و قطعه‌سازی داشته است، افزود: «در حال حاضر به‌دلیل برخی ملاحظات جزئیات این همکاری محرمانه است و نمی‌توانیم نامی از شرکت ایرانی طرف قرارداد خود ببریم.»

با این حال پیگیری‌های روزنامه «دنیای خودرو» حاکی از آن است که شرکت برزیلی طرف قرارداد ایران برای تولید اتوبوس در کشور با نام (SUPORTE REI) یکی از تولیدکنندگان سنتی برزیل در زمینه قطعات خودروهای سنگین مثل اتوبوس و کامیون است.

گفته می‌شود محصولات تولیدی این شرکت در حال حاضر در برزیل تولید می‌شوند و در بخش خودروهای تجاری اروپایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین قطعات تولیدی این شرکت به ۷۰ کشور جهان صادر می‌شوند.

آغاز این همکاری میان خودروسازان برزیل با شرکت‌های ایرانی در حالی است که به گفته فعالان صنعت خودروی برزیل از معدود کشورهای در حال توسعه است که در زمینه قطعه‌سازی و خودروسازی پیشرفت خوبی داشته است. به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود صنعت خودرو در برزیل در آینده جایگاه جهانی بهتری به‌دست آورد.

با توجه به ظرفیت‌های این صنعت در کشور ما و وجود انرژی ارزان‌قیمت، نیروی کار جوان، کم‌بودن آمار خودروها نسبت به جمعیت موجود، حمایت‌های دولتی از سرمایه‌گذاران خارجی و نیروی انسانی متخصص در خودروسازی ایران، امکان تولید خودروها به شکلی ارزان‌تر و باکیفیت‌ بهتر وجود دارد. به این ترتیب با شروع همکاری و مشارکت با کشوری مانند برزیل، امکان طراحی و توسعه R&D و انتقال تکنولوژی فن‌آوری روز به بهترین شکل ایجاد خواهد شد که به دنبال آن نقاظ ضعف موجود در این صنعت کشور نیز برطرف می‌شود.

نویسنده : آرمین محسنی

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما