شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۱

چشم بادامی‌ها تمایلی به داخلی سازی خودرو در ایران ندارند

برخلاف سیاست های وزارت صنعت در داخلی سازی محصولات در ایران همچنان کره ای ها ، چینی ها و به ویژه ژاپنی ها فقط به ایران به عنوان یک بازار بزرگ فروش محصولات نگاه کرده و تمایلی به ساخت داخل ندارند.

به گزارش اخبار خودرو به نقل از تسنیم ،مطابق سیاست‌های وزارت صنعت برای توسعه بیشتر صنعت خودرو و عدم تکرار مشکلات گذشته همکاری با شرکای خارجی و عدم اجرای تعهدات قرار بر این شده تا شرکت‌های خودروسازی در همکاری بین المللی خود ۲ شرط اصلی داخلی‌سازی ۴۰ درصد و صادرات ۳۰ درصدی را رعایت و سپس اقدام به تنظیم قرارداد جدید کنند.

در حال حاضر با وجود این دستورالعمل همچنان برخی از شرکت‌ها تمایلی به داخلی سازی محصولات خود در ایران ندارند و فقط کشور را به عنوان یک بازار بکر برای فروش محصولات خود می دانند به عنوان نمونه در قرارداد شهریورماه سال گذشته کرمان موتور و با شرکت هیوندای موتور کره جنوبی مقرر شده بود تا از دی ماه همان سال شاهد تولید محصولات این خودروساز کره‌ای در ایران باشیم. به نحوی که  در گام اول و از ابتدای فصل زمستان، تولید دو محصول هیوندای آی۱۰ و آی۲۰ در کارخانه کرمان موتور آغاز خواهد شد.

امروز نه تنها این وعده محقق نشده بلکه روند داخلی سازی این دو محصول به کندی همراه است بنا به اذعان تعدادی از فعالان صنعت خودرو در حال حاضر فقط این محصول حدود ۴ درصد در کرمان موتور داخلی سازی شده اند که این امر به هیچ عنوان با قرارداد اولیه و سیاست های وزارت صنعت در همکاری های بین المللی مطابقت ندارد.

رضا رضایی گفت: در حال حاضر خودروسازان چینی ، کره ای و ژاپنی تمایلی به داخلی سازی محصولات خود در ایران را ندارد.

وی با بیان اینکه حتما قرارداد هیوندای و کرمان موتور را پیگیری خواهیم کرد، افزود: به صورت کلی باید داخلی سازی خودروها را در قراردادهای جدید پیگیری کنیم  تا صنعت خودرو وقطعه سازی کشور توانمند و توسعه پیدا کند. نباید بازار خود را فقط به عنوان یک محل فروش برای برندهای خارجی قرار دهیم.

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
  1. hamed
    در ارتباط با مطلب : چشم بادامی‌ها تمایلی به داخلی سازی خودرو در ایران ندارند

    با الاغ به مسافرت رویم ……….. از ان به که تن به چینی دهیم

  2. رضا
    در ارتباط با مطلب : چشم بادامی‌ها تمایلی به داخلی سازی خودرو در ایران ندارند

    عزیز جان کی از شعار دادن دست بر می دارید؟مگر تیراژ تولید خودروهایی مثل هیوندای و تویوتا در ایران چقدر است که شما سخن از داخلی سازی قطعات آنها می زنید؟کل تیراژ خودروهای بالای ۶۰ میلیون تومان در ایران ۱۰۰ هزار عدد است که آنهم بین خودروهایی از ۶۰ میلیون تا ۳ میلیارد تومان و همچنین دهها برند توزیع می شود لذا چگونه ممکن است قطعات خودرویی که تنها ۱۰۰۰ یا ۲۰۰۰ عدد آن در ایران عرضه می شود داخلی سازی شود؟

دیدگاه شما