شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۰
گفت‌وگوی اختصاصی«دنیای‌خودرو» با معاونت اجتماعی و ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی

عامل کاهش تخلفات دوربین‌های هوشمند است

هرچند برخی از نبود پلیس در سرچهارراه‌ها و میادین سوء‌استفاده می‌کنند و قانون را نادیده می‌گیرند و مرتکب خلاف می‌شوند اما دوربین‌های هوشمند آنها را نادیده نمی‌گیرند. دوربین‌های هوشمند تخلفات مختلف نظیر تخلف سرعت لحظه‌ای خودروها، سرعت میانگین، عبور از چراغ قرمز، توقف روی خط عابر، پارک در محل غیرمجاز، سبقت غیرمجاز و … را بی‌وقفه ثبت می‌کنند، حتی اگر برق شهر قطع باشد. در نتیجه این سختگیری‌ها میزان تخلفات رانندگی در سال‌های اخیر کاهش یافته‌است.

کارکرد بی‌وقفه دوربین‌ها 

قبل از نصب دوربین‌های هوشمند، ماموران پلیس راهنمایی‌و‌رانندگی به‌صورت دستی متخلفان را جریمه می‌کردند اما پس از نصب دوربین‌های اتوماتیک، خبری از نیروهای انسانی نیست و گاهی با شلوغی و اخلال تردد در محل مواجه می‌شویم. سرهنگ عین‌الله جهانی، معاونت اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی کل کشور در گفت‌وگو با روزنامه «دنیای خودرو» با تاکید بر این که دوربین‎های هوشمند توانسته‌اند جایگزین نیروهای انسانی پلیس باشند و در محل‌هایی که دوربین نصب‌شده است، نیازی به حضور نیروی انسانی نیست، گفت: «دوربین‌ها تمام تخلفات را در هر زمانی ثبت می‌کنند، حتی اگر برق شهر قطع شود، دوربین‌ها دارای سیستمی هستند که برق‌شان قطع نخواهد شد. بیشتر در چهارراه‌هایی مشکل داریم که دوربین نصب نشده و نیروی انسانی برای مدتی حضور ندارد، در غیاب او تخلف صورت گیرد. درغیر این‌صورت اگر دوربین نصب شده باشد، رانندگان کمتر تخلف می‌کنند، چراکه می‌دانند جریمه خواهند شد و در جریمه بخششی وجود نخواهد داشت. مثلا هنگام توقف در پشت چراغ قرمز روی خط عابر نمی‌روند، چون اگر کمی از خط عبور کنند، دوربین عکس می‌اندازد یا اگر از چراغ قرمز رد شوند، حتما جریمه می‌شوند.»

اعمال جریمه به سرعت یک عکس
به گزارش اخبار خودرو ،دوربین‌ها به تمام تخلفات اشراف دارند و به محض تشخیص، از تخلف عکسبرداری و جریمه صادر می‌کنند. به‌همین دلیل تعداد جریمه‌هایی که دوربین‌ها صادر می‌کنند، بسیار بیشتر از جریمه‌هایی است که توسط عوامل انسانی ثبت می‌شود. سرهنگ جهانی در این باره عنوان کرد: «پلیس نمی‌تواند چند نفر را باهم جریمه کند، زیرا هنگام ثبت جریمه سایرین را نمی‌تواند رصد کند ولی دوربین به‌صورت لحظه‌ای عکسبرداری و جریمه می‌کند.»

عوامل کاهش‌دهنده میزان تخلفات
دوربین ها در اوایل دوران نصب تخلفات زیادی را ثبت می‌کردند اما رفته‌رفته تخلفات کمتری را ثبت کردند. سرهنگ جهانی که در چند سال اخیر اجرای طرح «آغاز کنترل مکانیزه و هوشمند تخلفات رانندگی» را برعهده داشته است، درمورد دلایل کاهش تخلفات توضیح داد: «ارتقای فرهنگ رانندگی، افزایش آموزش‌هایی که توسط پلیس و رسانه‌ها و مطبوعات به مردم داده شد و از طرف دیگر تعریف شدن جریمه‌های جدید در سال‌های گذشته ازجمله عواملی بودند که موجب کاهش کمی تخلفات شدند.»
همیشه حضور یک ناظر آن هم قانونی، نظم ایجاد کرده است. جامعه غربی و شرقی و ایرانی هم ندارد، اگر نظم در جوامع توسعه‌یافته بخش مهمی از زندگی‌شان شده است، در دوره‌ای که هنوز در ایران چنین ایجاد نظم و استفاده از نیروهای ناظر توسعه پیدا نکرده بود و اهمیت نداشت، نهادهای نظارتی همراه با جریمه، فعالیت خود را شروع کردند و در کنار آن اقدامات فرهنگی انجام داده‌اند تا نظم و رعایت قانون نهادینه شود. البته این مسیر طولانی است و ایران همچنان راه طولانی در پیش دارد.
سرهنگ جهانی در‌خصوص نقش دوربین‌ها در کاهش تخلفات افزود: «مورد دیگر وجود سیستم‌ها و کنترل‌های هوشمند ترافیک است که باعث شده شهروندان بدانند تخلفات آنها حتما دیده می‌شود بنابراین ریسک نمی‌کنند. پس اگر تخلفی صورت بگیرد، قطعا رصد می‌شود و اعمال قانون می‌شود و افرادی که بالقوه ممکن است تخلف کنند، با وجود این شرایط از ارتکاب به تخلف اجتناب می‌کنند. بنابراین میزان تخلفات رانندگی در سال‌های گذشته به مراتب کمتر
شده است.»

نویسنده : آرمین محسنی

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما