یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۸

چرخ فروش موتورسیکلت‌های برقی هنوز لنگ می‌زند

موتورسیکلت‌هایی که حالا متهم اصلی آلودگی هوا در کلانشهری مانند تهران شده‌اند و سال‌هاست برای بهبود کیفیت و البته کاهش آلایندگی‌شان، طرح‌ها و برنامه نوشته‌اند. از طرح‌های شکست‌خورده‌ای چون گازسوز کردن موتورسیکلت‌های بنزینی تا جایگزینی موتورسیکلت‌های موجود با نمونه‌های برقی و محدود کردن تردد موتورسیکلت‌های بنزینی در محدوده طرح ترافیک.

به گزارش اخبار خودرو ،آلاینده است و پر سروصدا؛ با این حال طرفداران بسیاری دارد و در هر گوشه‌ای از شهر می‌توان رد چرخ هایش را پیدا کرد. موتورسیکلت‌هایی که حالا متهم اصلی آلودگی هوا در کلانشهری مانند تهران شده‌اند و سال‌هاست برای بهبود کیفیت و البته کاهش آلایندگی‌شان، طرح‌ها و برنامه نوشته‌اند. از طرح‌های شکست‌خورده‌ای چون گازسوز کردن موتورسیکلت‌های بنزینی تا جایگزینی موتورسیکلت‌های موجود با نمونه‌های برقی و محدود کردن تردد موتورسیکلت‌های بنزینی در محدوده طرح ترافیک.
حال اما نزدیک به سه سال می‌شود که بحث توسعه موتورسیکلت پاک در کشور به‌ویژه شهرهای بزرگ داغ‌تر شده و هر از گاهی رد و نشانی از یک برند چینی تولید موتورسیکلت‌های برقی در کشور دیده می‌شود. موتورهایی که با وجود تبلیغات فراوان درباره آلایندگی پایین و دوستدار محیط‌زیست بودنشان، هنوز جایی در بازار موتورسیکلت باز نکرده‌اند و به پشتوانه قیمت‌های سرسام‌آور و نجومی همچنان در حاشیه باقی مانده‌اند.

موتورهای برقی، گزینه‌ای برای کاهش آلودگی

اساس آمارهای رسمی مرکز کنترل کیفیت هوای شهرداری تهران، در حال حاضر ۵۰درصد از آلودگی صوتی کلانشهر تهران ناشی از تردد موتورسیکلت‌هاست، تا جایی‌که یک‌میلیون موتورسیکلت با حجم موتور ۱۲۵تا ۱۸۰سی‌سی به اندازه ۶هزار دستگاه اتوبوس و ۳٫۵میلیون خودرو و البته همه واحدهای صنعتی و خانه‌های مسکونی آلودگی صوتی ایجاد می‌کنند. سهم ۲۰درصدی موتورها در ایجاد آلودگی هوا نیز بار سنگینی است که این دوچرخ‌های دودزا به ریه‌های شهر تحمیل می‌کنند.

 

تولید موتورسیکلت برقی نیازمند حمایت دولت است

دکتر محمدعلی شاعری، نماینده مجلس و رئیس کمسیون کشاورزی که پیش از این و در دولت قبل به‌عنوان معاون سازمان حفاظت محیط‌زیست مشغول به‌کار بود در گفت‌وگو با روزنامه «دنیای خودرو» می‌گوید: «براساس چشم‌انداز سال ۲۰۵۰، کشورهای اروپایی استفاده از سوخت فسیلی را در حمل‌و‌نقل عمومی خود حذف خواهند کرد. در همین راستا ما نیز در کشور به دنبال تولید و توسعه وسایل حمل‌و‌نقل عمومی هیبرید و موتورسیکلت‌های برقی هستیم.» وی با تاکید بر اینکه دولت باید بخشی از هزینه راه‌اندازی خط تولید موتورسیکلت‌های برقی را پرداخت کند، معتقد است:«‌تنها با تولید این محصول در داخل کشور و بومی‌سازی تکنولوژی است که می‌توان هزینه‌های تمام‌شده را کاهش داد و قدرت خرید مردم را بالا برد.»

 سبد خالی تولیدکنندگان داخلی از موتورسیکلت‌های برقی

ابولفضل حجازی، رئیس انجمن تولیدکنندگان موتورسیکلت ایران هم با گله از نبود حمایت از تولید داخلی موتورسیکلت‌های برقی، وارد شدن شرکت‌های بازرگانی آنهم بدون در اختیار داشتن سابقه فعالیت در حوزه تولید و عرضه موتورسیکلت را یک  اقدام منجر به شکست می داند و معتقد است: «در حال حاضر تعدادی شرکت بدون در اختیار داشتن سابقه فعالیت در این صنعت، یک شبه به‌وجود آمده‌اند و اقدام به واردات موتورسیکلت‌های برقی کرده‌اند.» شرکت‌هایی که به گفته حجازی نه در انجمن تولیدکنندگان موتورسیکلت عضویت دارند و نه می‌توان به سابقه‌ای از آنها در این صنعت دست یافت.

تکنولوژی بالای قوای محرکه و باتری‌های مورداستفاده در این موتورها، شاید اصلی ترین دلیل برای وارداتی بودن موتورهای برقی به کشور باشد. مشکلی که باید با توانمندسازی صنعتگران داخلی به فکر رفع آنس بود.

فروش موتور با ۴برابر قیمت جهانی!

مقایسه قیمت موتورسیکلت‌های برقی در بازارهای دنیا با قیمت‌های عرضه‌شده در بازار ایران کار چندان مشکلی نیست. حتی قانون هم برای حمایت از مصرف‌کننده داخلی گام‌های مثبتی برداشته است و در آخرین اقدام، مجلسی‌ها در جریان بررسی لایحه هوای پاک، باتصویب ماده ۹ این لایحه وزارت کشور را با همکاری وزارتخانه‌های صنعت، معدن  و تجارت و امور اقتصادی و دارایی(گمرک) مکلف به نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری با اولویت شهرهای بالای ۲۰۰هزار نفر کردند، تا جایی‌که که مقرر شد در پنج سال علاوه‌بر پرداخت یارانه و ارائه تسهیلات، سود بازرگانی واردات خودرهای برقی، هیبرید و موتورسیکلت‌های برقی را صفر کند تا واردات این وسایل نقلیه باکمترین هزینه صورت گیرد. حتی قانونگذار وسایل نقلیه برقی و هیبرید‌ را از پرداخت مالیات‌بر ارزش افزوده معاف کرده‌اند تا قیمت وسایل نقلیه پاک در کشور کاهش یابد و  عموم مردم به ویژه اقشار کم‌درآمد که مخاطب اصلی استفاده از این موتورسیکلت‌ها هستند، با شرایط آسان‌‌تری از این وسایل استفاده کنند.

درگشت‌و‌گذار در بازار با واقعیتی متفاوت مواجه می‌شویم و هنگام خرید باید موتورسیکلت‌های برقی تولید چین را که این روزها بیش از ۹۰درصد محصولات موجود در بازار را تشکیل می‌دهند، به قیمتی بیش از ۴برابر قیمت تمام‌شده خریداری کنیم. موتورهای برقی باتوان ۵۰۰تا ۸۰۰وات که بین ۴۰۰تا ۵۰۰دلار قیمت دارند و با در نظر گرفتن تعرفه واردات صفر‌درصد نباید بیش از دو میلیون تومان در بازار به فروش برسند. اما متاسفانه مصرف‌کننده داخلی، برای خرید یک دستگاه از آن  مجبور به پرداخت حتی چهار برابر بیشتر از قیمت تمام‌شده می‌شود. در واقع همین قیمت‌های نجومی هستند که مصرف‌کننده را به استفاده از موتورهای برقی ترغیب نمی‌کند.

علت اصلی عدم استقبال از این محصول پاک که البته با قیمت‌های نجومی به مشتریان عرضه می‌شوند، ضعف اقتصادی مصرف‌کنندگان اصلی موتورسیکلت یا همان اقشار ضعیفی است که قادر به پرداخت ۸ تا ۱۰ میلیون تومان برای خرید یک دستگاه موتورسیکلت برقی نیستند و ترجیح می‌دهند همچنان با موتورسیکلت‌های کاربراتوری امرار معاش کنند.

 

علاوه‌بر قیمت بالا، محدودیت‌های دیگری را می‌توان برای این وسیله پاک عنوان کرد، ازجمله مدت زمان طولانی شارژ باتری تا مسافت محدودی که با هر بار شارژ می‌توان با این موتورها طی کرد. این محدودیت‌ها آن‌هم در شهری مثل تهران با شیب‌های سنگین در مناطق شمالی شهر کافی است تا استفاده از این موتورسیکلت‌ها را به‌ویژه در مشاغلی مانند پیک‌های موتوری با روزانه ۱۰ ساعت تردد در سطح شهر به چالش بکشد. مشکلاتی که باید پیش از تبلیغات درباره این وسایل، به فکر حل آنها بود و با توانمند‌سازی  صنعت موتورسیلکت‌سازی برای رفعشان چاره‌اندیشی کرد.

نویسنده : آرمین محسنی

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
  1. حشمت
    در ارتباط با مطلب : چرخ فروش موتورسیکلت‌های برقی هنوز لنگ می‌زند

    در نمایشگاه چین شاهد قیمت ۶۰۰ دلار تا ۱۲۰۰ دلار بودم که اگر به تعداد بالایی سفارش بدهیم قیمت باز هم کاهش پیدا میکند پس وقتی با قیمت هایی به این نا چیزی میشود این موتورها را وارد کرد پس حالا پیدا کنید پرتقال فروش را

دیدگاه شما