یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۰
بازخوانی گزارش کیفی شرکت بازرسی در بخش کاروتجاری

صدرنشینی وانت پراید در غیاب تندر!

همه وانت‌های داخلی تنها یک ستاره کیفی کسب کرده‌اند و مشخص نیست بر چه اساسی در رده‌های اول تا ششم جای گرفته‌اند.

فرانک آصفی: شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، گزارش کیفی مربوط به فروردین ماه سال ۱۳۹۶ را منتشر کرد. این گزارش که در دو بخش سواری و خودروهای سنگین هر ماه منتشر می‌شود، به ارزشیابی کیفی خودروها می‌پردازد. این گزارش در فروردین‌ماه نیز همچون ماه‌های گذشته خودروهای کاروتجاری را در سه بخش باری‌های سنگین‌ و نیمه‌سنگین، مسافری‌های شامل اتوبوس‌ها و باری‌های سبک شامل وانت‌ها مورد ارزیابی قرار داده است. در ادامه به بازخوانی این گزارش به‌عنوان اولین گزارش سال ۹۶ و مقایسه آن با گزارش اسفند به عنوان ماه پایانی سال ۹۵ می‌پردازیم. از نکات جالب گزارش این ماه می‌توان به صعود کامیونت ایسوزو به از یک به دو ستاره، تک‌محصولی بودن جدول ارزیابی در رده کامیون، حضور یک‌ماه در میان برخی کشنده‌ها در بازرسی، غیبت اتوبوس‌سازان به دلیل توقف تولید، صدرنشینی وانت پراید در غیاب وانت تندر و حذف وانت‌های بالای ۵۰ میلیون از گزارش اشاره کرد.

کامیونت‌ها

به گزارش اخبار خودرو ،در بخش کاروتجاری باری که شامل خودروهای سنگین و نیمه‌سنگین می‌شود، در ماه‌های سال گذشته حداقل ۸ خودرو شرکت داده می‌شدند. این در حالی است که در فروردین‌ماه تنها پنج خودرو در این بخش شرکت کرده‌اند. در دسته کامیونت‌ها دو خودروی کامیونت‌ ایسوزو NPR75K و کامیونت الوند ارزیابی شده‌اند که ماه گذشته کامیونت FAW نیز در این بخش حضور داشته و جایگاه دوم را در این سگمنت به خود اختصاص داده بود. کامیونت ایسوزو محصول شرکت بهمن‌دیزل ماه گذشته نیز همچون ارزیابی فروردین با دو ستاره در مقام اول قرار گرفته بود درحالی که فروردین‌ماه این کامیونت با یک ستاره در همین جایگاه نشسته است. جایگاه دوم در رده کامیونت‌ها ماه پایانی سال ۹۶ به کامیونت FAW سیباموتور تعلق گرفت که در فروردین‌ماه این کامیونت از گزارش کیفی حذف شده و کامیونت الوند با یک پله صعود در ارزیابی اما با همان یک ستاره ماه گذشته جایگاه کامیونت FAW را از آن خود کرده است.

کامیون‌ها

در بخش باری‌های سنگین در سگمنت کامیون‌ها همچون ماه گذشته تنها یک خودروی کامیون بنز WH محصول شرکت ایران‌خودرودیزل در ارزیابی شرکت کرده و در این دو ماه تنها یک ستاره از پنج ستاره ارزیابی را در اختیار داشته است.

کشنده‌ها

در بخش کشنده‌ها آن‌چه بسیار جلب توجه می‌کند حضور یک‌ماه درمیان خودروهای سنگین در بازی ارزشیابی است. این بخش در بهمن‌ماه ۹۵ شامل دو کشنده FH500 و FH460 بود اما در اسفندماه دو کشنده اسکانیا G410 و اسکانیا R460 نیز به این بخش اضافه شدند. این در حالی است که دو خودروی اسکانیا در گزارش ارزیابی فروردین‌ماه حضور نداشته و تنها دو کشنده ولوو FH500 و FH460 در این ارزیابی شرکت کرده‌اند. این دو خودروی محصول سایپادیزل که پای ثابت سگمنت کشنده‌ها هستند، با چهار ستاره در هر ماه جایگاه اول (FH500) و دوم (FH460) را به خود اختصاص می‌دهند. گزارش‌های کیفی در هر ماه در حالی منتشر می‌شوند که هیچ جزئیاتی از این ارزیابی اعلام نشده و مشخص نمی‌شود چه خودرویی در کدام بخش‌ها مشکلاتی دارد و کدام خودرو در چه بخش‌هایی از قوت برخوردار است و شرکت مورد نظر تنها به اعلام نتیجه نهایی بسنده می‌کند.

خودروهای مسافری

خودروهای مسافری شامل اتوبوس‌ها چند ماهی را در این ارزیابی شرکت کردند. علت عدم حضور اتوبوس‌ها در گزارش کیفی از سوی شرکت‌ بازرسی و کیفیت استاندارد ایران، همکاری نکردن تولیدکنندگان اتوبوس با این شرکت مطرح شد اما دلیل اتوبوس‌سازان نبود تولید در این بخش بود. از آن‌جا که خودروهای مورد ارزیابی از خط تولید انتخاب می‌شوند، کاهش و توقف تولید در سال‌های اخیر به ویژه در بخش خودروهای سنگین دلیل منطقی برای این بخش به نظر می‌رسد. غیبت خودروهای مسافری تا پایان آبان ماه ادامه پیدا کرد اما در آذرماه شرکت عقاب‌افشان با اتوبوس بین‌شهری اسکانیا ۴۲۱۲ مارال به عنوان تنها تولیدکننده این بخش در ارزیابی شرکت کرد و این خودرو تا اسفند ۹۵ در ارزیابی حضور داشت. این خودرو که در ماه گذشته با دو ستاره تنها خودروی این بخش بود، در فروردین ماه مورد ارزیابی قرار نگرفت و این بخش را دوباره از ارزیابی حذف کرد.

وانت‌ها

در بخش وانت‌ها هر ماه تقریبا هشت خودرو در دو دسته پایین‌تر از ۵۰ میلیون تومان و بالاتر از ۵۰ میلیون تومان مورد ارزیابی قرار می‌گرفتند و برای ماه‌های متوالی وانت تندر صدرنشین این بخش بود و جایگاه اول را به خود اختصاص می‌داد اما در آخرین گزارش کیفی، خودروهای تندر از این جدول حذف شده است و جای خود را به وانت سایپا X151 محصول شرکت بن‌رو داده است. این خودرو که ماه گذشته در جایگاه دوم قرار داشت، در فروردین ماه با حذف وانت تندر یه پله صعود کرد و به جایگاه نخست رسید. در بخش وانت‌ها تمام خودروها تنها یک ستاره کیفی کسب کرده‌اند اما مشخص نیست چه مواردی آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند و آن‌ها را در رده‌های متفاوتی قرار می‌دهد. وانت مزدا کارا ۲۰۰۰ تک‌کابین محصول بهمن‌موتور که ماه پیش از این، خودروی سوم این گروه بود، یک پله صعود کرد و با همان یک ستاره در این رده‌بندی دوم شد. در ادامه وانت‌ مزدا کارا ۲۰۰۰ دوکابین محصول شرکت بهمن‌موتور، وانت نیسان تک‌سوز محصول شرکت زامیاد، وانت آریسان محصول ایران‌خودرودیزل و وانت نیسان دوگانه‌سوز محصول زامیاد به ترتیب جایگاه سوم تا ششم را به خود اختصاص دادند.

وانت‌های بالای ۵۰ میلیون

در بخش وانت‌ها در ارزیابی فروردین ماه ۹۶ بخش وانت‌های بالای ۵۰ میلیون تومان حذف شده، از این رو وانت پیکاپ فوتون دیزلی محصول شرکت ایران‌خودرودیزل با دو ستاره کیفی در اسفندماه از این ارزیابی حذف شده است.

 از نکات قابل توجه گزارش این ماه می‌توان به صعود کامیونت ایسوزو به از یک به دو ستاره، تک‌محصولی بودن جدول ارزیابی در رده کامیون، حضور یک‌ماه در میان برخی کشنده‌ها در بازرسی، غیبت اتوبوس‌سازان به دلیل توقف تولید، صدرنشینی وانت پراید در غیاب وانت تندر و حذف وانت‌های بالای ۵۰ میلیون از گزارش اشاره کرد.

نویسنده : آرمین محسنی

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما