دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۴

ایران بالاخره خودروساز می‌شود

با آغاز همکاری ۱۰ جانبه بین‌المللی بین پنج شرکت اروپایی و آسیایی و پنج نهاد و شرکت ایرانی گام نهایی دولت تدبیر و امید برای خودروساز شدن ایران برداشته شد.

به گزارش اخبار خودرو به نقل از ایسنا، عمر صنعت خودروسازی در ایران به حدود پنجاه سال می‌رسد اما با وجود این سابقه طولانی ایران هنوز به معنای واقعی کلمه خودروساز نشده و به دانش فنی طراحی و تولید پلت‌فرم خودرو به عنوان زیربنای صنعت خودروسازی، دست نیافته است.

به دلیل عدم دستیابی به توان طراحی و تولید پلت‌فرم‌های جدید و به‌روز خودرو در ایران است که تنوع خودروهای تولیدی با برند داخلی پایین بوده و کیفیت برخی خودروهای داخلی نتوانسته رضایت مصرف‌کنندگان را جلب کند.

این نقیصه در دولت تدبیر و امید شناسایی شده و پس از زمینه‌سازی‌های لازم برای جبران افت شدید تولید خودرو در دوران تحریم، شرایط برای برداشتن گام نهایی در این صنعت مهیا شد.

در این زمینه هفته گذشته با مدیریت دولت تدبیر و امید قرارداد و تفاهمنامه ۱۰ جانبه بین‌المللی طراحی و تولید اولین پلت‌فرم خودرو در ایران در کنسرسیومی با مشارکت پنج نهاد و شرکت ایرانی و پنج شرکت معتبر اروپایی و آسیایی منعقد شد.

طبق این قرارداد که بین ۱۰ طرف داخلی و خارجی حاضر در این کنسرسیوم به امضا رسید یک پلت‌فرم خودرو براساس جدیدترین تکنولوژی روز جهان با مالکیت ایران طراحی و تولید خواهد شد.

پلت‌فرم زیربنا و پایه‌ای است که خودرو بر روی آن ساخته می‌شود و به‌طور کلی مجموعه زیربندی و جلوبندی، مجموعه شاسی، سیستم تعلیق، موتور و اکسل و محل قرارگیری پیشرانه خودرو را شامل می‌شود.

درواقع خودروسازی که بتواند به دانش طراحی و تولید مستقل پلت‌فرم خودرو دست یابد به معنای واقعی کلمه خودروساز شده و می‌تواند بر روی پلت‌فرم طراحی شده خودروهای مختلف و متنوعی تولید و عرضه کند.

در این زمینه براساس قرارداد منعقده، اولین پلت‌فرم خودروی ایران ظرف دو و نیم سال آینده به تولید رسیده و با استفاده از آن ظرف ۱۰ سال ۲۳ مدل خودروی مختلف در کلاس‌های سدان، شاسی‌بلند، هیبریدی و برقی تولید و عرضه خواهد شد.

با استفاده از این پلت‌فرم خودروسازی ایران برای اولین بار وارد فرایند طراحی و تولید خودروهای برقی و هیبریدی خواهد شد.

در کنسرسیوم بین‌المللی تشکیل شده برای طراحی و تولید اولین پلت‌فرم خودرو در ایران شرکتهای اروپایی و آسیایی بنتلر آلمان، پانچ بلژیک، هیوندای پاورتک کره جنوبی، ماهله آلمان و پینین فارینا ایتالیا حضور دارند.

گروه صنعتی ایران خودرو، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه صنعتی شریف، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و انجمن قطعه‌سازان نیز طرفهای ایرانی این کنسرسیوم هستند.

به نظر می‌رسد دولت تدبیر و امید در آستانه پایان دوره اول فعالیت خود در حال تحقق وعده داده شده در شروع فعالیت این دولت مبنی بر “خودروساز شدن ایران” است.

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. احمد
  در ارتباط با مطلب : ایران بالاخره خودروساز می‌شود

  ای ول! یک گام مثبت. به امید ایرانی پیشرفته.

 2. مصطفی
  در ارتباط با مطلب : ایران بالاخره خودروساز می‌شود

  ان شالله که بتونن خودروهایی ایمن و با کیفیت تولید کنن

 3. امیرحسین
  در ارتباط با مطلب : ایران بالاخره خودروساز می‌شود

  من اصلا دوست ندارم بدبین باشم ولی اینهایی که گفتین مربوط به طراحی خودرو و تکنولوژی میشه.مردم ایران بیشتر از اینکه از تکنولوژی ماشین های ایرانی ناراضی باشن از کیفیت پایین و دوام کم قطعات خودرویشان ناراضی اند .و الا خیلی از جنس های چینی که توی بازار هستند ظاهر قشنگ و تکنولوژی نسبتا به روزی دارن اما کیفیت مطلوبی ندارند بنابراین نمیشه بهشون گفت جنس خوب.در مورد خودرو هم همین طوره .یک ماشین هم باید از نظر تکنولوژی و امکانات به روز باشه و هم از نظر کیفیت و دوام قطعات خوب باشه
  به امید اینکه شرکت های خودروسازمان ماشین هایی با کیفیت و به روز رو تولید کنند ورضایت مردم رو به دست بیاورند و حتی بتونیم با تولیدماشین های خوب و فروششان به بازارهای جهانی ارز وارد کشور کنیم و برای جوانان این مملکت شغل ایجاد کنیم

  • hamed
   در ارتباط با مطلب : ایران بالاخره خودروساز می‌شود

   درود بر امیرحسین عزیز که انقدر دقیق موشکافی کردید
   ۲۰۶ هنوزم ماشین خوب و خوش ظاهری است و اگر دوام قطعات ان بهبود یابد عالی است

 4. محمود
  در ارتباط با مطلب : ایران بالاخره خودروساز می‌شود

  به عمل کار برآید ،مصداق عینی کارهای زیر بنایی دولت تدبیر امید است. به امید روزهای بهتر

 5. رضا
  در ارتباط با مطلب : ایران بالاخره خودروساز می‌شود

  اتفاقی که بعد از هشتاد و چهار باید اتفاق می افتاد ولی متاسفانه نشد و صنعت پر سود و اشتغال زا خودرو سازی ایران پسرفت کرد

 6. خسرو
  در ارتباط با مطلب : ایران بالاخره خودروساز می‌شود

  درود . در متن بالا گفته شده که ایران بعد پنجاه سال نتونسته به دانش فنی پلتفرم برسه . آیا مجموعه مدیران . مهندسان و کارگران فرصت کمی داشتند ؟ تو انقلاب اقتصادی ژاپن موسوم به می جی مردم ۲ شیفت کارمیکردن و ۱ شیفت حقوق میگرفتن . قرارداد تولید هواپیمای ایرانی با هزار میلیارد تومن که فراموش نشد ؟ قرارداد چند برابری تولید سمند چی ؟ آقای علیقلی بازرس صنعت خودرو سازی کجایی ؟ الان حضورت موثره . بعدا میشه نبش قبر .

دیدگاه شما