سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰:۵۸
کارشناسان در گفت‌وگو با «دنیای‌خودرو» مطرح کردند

سریع‌ترین و آسان‌ترین راه برای تامین مالی خودروسازان

یکی از مهم‌ترین راه‌هایی که خودروسازان می‌توانند به‌راحتی منابع مالی مورد نیاز خود را تامین کنند، استفاده از ظرفیت بازار سرمایه است، حال دو راه عمده برای تامین مالی از طریق بورس وجود دارد، اول انتشار اوراق صکوک و دوم نیز عرضه مستقیم خودرو در بورس کالاست.

به گزارش اخبار خودرو ، در مورد نخست شرکت سایپا سال گذشته بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان از این اوراق را منتشر کردو در سال جاری نیز قصد دارد بالغ بر ۳۵۰ میلیارد تومان از این اوراق را روانه بازار کند.
در مورد عرضه مستقیم خودرو در بورس کالا نیز ابتدا قرار بود پراید به‌عنوان نخستین خودرو در این وادی مطرح شود، اما با توجه به اینکه قیمت‌گذاری پراید دستوری و به وسیله شورای رقابت صورت می‌گیرد، مقرر شد محصولاتی که قیمت‌گذاری آنها از سوی شورای رقابت تعیین نشود، در بورس کالا عرضه شوند، این در حالی است که عرضه خودرو در بورس فرآیند پیچیده و زمان‌بری دارد و به نظر می‌رسد به این زودی‌ها این موضوع رنگ واقعیت به خود نخواهد گرفت، از سوی دیگر با توجه به اینکه گروه خودروسازی سایپا در سال گذشته موفق شد ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق صکوک در بورس تهران منتشر کند، این اوراق در مدت بسیار کوتاهی فروش رفت و در حال حاضر نیز خرید و فروش این اوراق در بورس تهران با استقبال اهالی بازار سرمایه روبه‌رو شده است و میزان قابل‌توجهی از این اوراق روزانه دادوستد می‌شوند.

به نظر می‌رسد خودروسازان باید یک تغییر استراتژی از نظام بانکی به سوی نظام سرمایه صورت دهند، چراکه سیستم بانکی سال‌هاست که گرفتار مشکلات عدیده ساختاری است و نمی‌تواند جوابگوی نیازهای به‌روز بخش صنعت و تولید کشور باشد، اما در طرف مقابل بازار سرمایه باتوجه به پویایی که برخوردار است، می‌تواند پاسخگوی نیاز‌های صنعت خودرو باشد.

در همین زمینه مهدی پورقاضی، رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی تهران و کوروش پرویزیان رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با «دنیای خودرو» نظراتشان را درباره روش‌های تامین مالی خودروسازان بیان کرده‌اند.

کوروش پرویزیان – رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی ایران

یکی از موضوعاتی که همواره در مورد نظام بانکی گفته می‌شود، این است که این بخش از اقتصادی کشور آن طور که باید‌و‌شاید به بخش تولید کشور، از‌جمله بنگاه‌های بزرگ تولیدی به‌خصوص خودروسازان توجه لازم را ندارد و آنها همیشه برای تامین نقدینگی مورد نیاز خود و همچنین سرمایه در گردش با مشکل مواجه هستند، دیدگاه شما در این باره چیست؟
در ابتدا باید به یک نکته مهم توجه شما را جلب کنم، اینکه منابع مالی شبکه بانکی محدود است و باید این امر را به‌عنوان یک واقعیت قبول کرد، از سوی دیگر نیازهای بخش تولید کشور ازجمله در خودروسازی و قطعه‌سازی بسیار است. در این باره خودروسازان باید به چند توصیه و نکته توجه کنند تا بتوانند در این موضوع به اهداف موردنظر خود دست یابند.

این توصیه‌ها و نکات شامل چه مواردی می‌شود که باید خودروسازان آنها را رعایت کنند؟
نکته نخست این است که خودروسازان باید هزینه تولید محصولات خود را پایین بیاورند. دوم آنکه بهره‌وری و کارایی خود را افزایش دهند. سوم آنکه از هزینه‌های ثابت خود بکاهند، مورد چهارم هم این است که ساختار خود را بسیار چابک و روان و دست آخر نیز روش‌های تامین مالی خودرا متنوع کنند.

در صحبت‌های خود به این موضوع اشاره کردید که خودروسازان باید روش های تامین مالی خود را متنوع‌تر کنند، بنابراین باید سراغ چه منابعی بروند؟
بازار سرمایه به‌عنوان یک ظرفیت بسیار مناسب می‌تواند در خدمت خودروسازان، بخش تولید و صنعت کشور قرار بگیرد. در همین زمینه سال گذشته شاهد بودیم شرکت سایپا به‌عنوان یکی از دو خودروساز بزرگ کشور، اقدام به انتشار ۵۰۰میلیارد تومان اوراق صکوک کرد و این اوراق بسیار مورد استقبال اهالی بازار سرمایه قرار گرفت، در همین زمینه سایر خودروسازان کشور ازجمله ایران‌خودرو به‌عنوان بزرگ‌ترین خودروساز کشور و خاورمیانه باید سراغ انتشار اوراق صکوک بروند. استفاده از چنین ظرفیتی برای خودروسازان به راحتی امکان‌پذیر است و آنها می‌توانند به‌راحتی از این راه اقدام به تامین مالی کنند.

مهدی پورقاضی – رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی تهران

نظام بانکی همواره بر این موضوع تاکید می‌کند که نمی‌توان همیشه پاسخگوی نیازهای بخش تولید کشور باشد، این در حالی است که تولیدکنندگان ازجمله خودروسازان همواره با مشکل تامین نقدینگی روبه‌رو بودند. در این رابطه پیشنهاد شما برای حل این مشکل چیست؟
با توجه به اینکه نظام بانکی گرفتار مشکلات زیادی است، خودروسازان باید به فکر تامین مالی از راه‌های دیگر ازجمله بازار سرمایه باشند، در حال‌حاضر در تمام دنیا بسیاری از شرکت‌های بزرگ از طریق بازار سرمایه و بورس اقدام به تامین مالی خود می‌کنند.

در همین رابطه شرکت سایپا سال گذشته ۵۰۰میلیارد تومان اوراق صکوک منتشر کرد، این اقدام چه تاثیری بر وضعیت عملکرد این خودروساز دارد؟
استفاده از این امکان می‌تواند کمک شایانی به حل مشکل خودروسازان کند، چراکه آنها از طریق بورس بسیار سریع‌تر و آسان‌تر از نظام بانکی می‌توانند نیازهای نقدینگی خودرو را تامین کنند، این اقدام باید در صنعت خودرو و قطعه سازی تبدیل به یک الگو شود.

خودروسازان باید چه اقداماتی انجام دهند که هرچه کمتر تکیه خود را بر تامین مالی از نهادهایی چون نظام بانکی و بازار سرمایه قرار دهند؟
صنعت خودروی کشور گرفتار چند مشکل عمده است که آن‌ها باید مورد حل‌و‌فصل قرار بگیرند، نخستین مشکل در این زمینه این است که خودروسازان باید به طور واقعی خصوصی شوند. تا زمانی‌که این امر میسر نشود، نمی‌توان انتظار معجزه از این صنعت را داشت. دومین مشکل صنعت خودرو، بالا بودن هزینه تولید است و این موضوع از نبود رقابت‌پذیری در صنعت خودرو نشات می‌گیرد. اگر صنعت خودروی کشور رقابت‌پذیر شود، آن زمان است که هزینه‌های تولید خودرو به‌شدت کاهش می‌یابد و تولید به اصطلاح اقتصادی می‌شود. سومین مشکلی که صنعت خودرو گرفتار آن است پایین بودن بهره‌وری است، در حال‌حاضر بهره‌وری انسانی و تجهیزاتی صنعت خودرو بسیار پایین است و همین عامل موجب افزایش هزینه و تامین مالی هر چه بیشتر صنعت خودرو را به بار می‌آورد.

در زمینه حل مشکلات صنعت خودرو، برجام چه نقشی دارد؟
با اجرایی شدن برجام و امضای قرارداد های خودرویی می‌توان امیدوار به انتقال دانش و تکنولوژی روز خودروسازی و قطعه‌سازی به کشور بود که همین موضوع می‌تواند زمینه‌ساز اصلاح وضعیت این صنعت را به وجود آورد. از سوی دیگر با ورود خودروهای جدید، تنوع در بازار خودرو نیز افزایش پیدا می‌کند که این عامل هم در بازار خودروی داخل بسیار تاثیرگذار و هم در افزایش میزان صادرات خودرو به بازارهای صادراتی کشورهای همسایه، منطقه و بازار آفریقا بسیار مهم است.

نویسنده : مدیر سایت

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما