سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۳
خودروسازان فرانسه با دو تهدید روبه‌رو هستند

حمله سایبری و نقطه بدون بازگشت کارگران خشمگین فرانسوی

اخبار منتشر شده در اواسط این هفته از بروز دو تهدید با عامل انسانی و فناوری برای گروه فرانسوی-ژاپنیِ رنو-نیسان حکایت داشت. خبر اعتصاب کارگران فرانسوی شرکت رنو که به خشونت کشیده شد

به گزارش اخبار خودرو ،ساسان گلفر: سایت خبری «اخبار خودرویی اروپا» گزارش داد که کارگران فرانسوی شرکتی که همکاری تنگاتنگی با رنو و گروه PSA (پژو، سیتروئن و DS) دارد، با شنیدن خبر احتمال تعطیلی و تعدیل نیرو خشمگین شده و به ماشین‌آلات کارخانه هجوم برده و بخش‌هایی از کارخانه را ویران کرده‌اند. این رویدادها دقیقا با آغاز به کار امانوئل مکرون رئیس‌جمهور اقتصاددان جوان فرانسه همزمان شد که قصد دارد برای دفاع از کارآفرینان، پیمانکاران و سرمایه‌گذاران سیاست‌های بازار آزاد را در پیش بگیرد. از جمله سیاست‌های شاخصی که انتظار می‌رود مکرون در پیش بگیرد، می‌توان به باز گذاشتن دست شرکت‌های تولیدی برای استخدام یا تعدیل نیرو و دوری جستن از سیاست‌های سوسیالیستی قبلی که به‌شدت در جهت حمایت از نیروی کار بود، اشاره کرد.

به گزارش «اخبار خودرویی اروپا» کارگران کارخانه GM&S در لاسوترین در مرکز فرانسه که قطعاتی مانند برکت و تکیه گاه سپر برای خودروسازان عمده فرانسوی تولید می‌کند، پس از شنیدن اخباری در مورد تعطیلی کارخانه و بیکار شدن قریب‌الوقوع در تاریخ ۲۳ ماه مه (۲ خرداد) در پی صدور حکم یک قاضی، ماشین آلات آن را منهدم کردند. گفته می‌شود که کارگران حتی مخازن گاز را منفجر کرده‌اند و این اقدام را به منظور تحت فشار قرار دادن مشتریان عمده ن کارخانه که رنو و گروه PSA هستند، برای دادن سفارش بیشتر و باز نگه‌داشتن کارخانه انجام داده‌اند.

مذاکرات میان کارگران و کارفرمایان چهارشنبه گذشته به بن‌بست رسید و پس از آن تصاویری از کارگران که با دردست داشتن مشعل جوشکاری در محوطه تحصن کرده بودند، در تلویزیون فرانسه و رسانه‌های اجتماعی به نمایش درآمد. روز جمعه نیز مذاکراتی بی‌حاصل انجام شد و پس از آن تصاویر کارگردان سوار بر لودر در حال تخریب یا مشغول آسیب رساندن به مخازن مواد شیمیایی پخش شد.

ونسان لابروس نماینده اتحادیه کارگری CGT در مورد اینکه آنان از ابتدا چنین قصدی نداشته‌اند، گفت: «ما نمی‌خواستیم به این نقطه برسیم، اما هیچ چاره‌ای برای ما باقی نماند.» وی در اشاره به اینکه شرایط شخصی کارگران آن کارخانه امکان یافتن کار دیگری را به آنها نمی‌دهد، افزود: «متوسط ​​سن کارگران ۴۹ سال است، می‌خواهیم چه کاری انجام دهیم؟ ما خانواده داریم.» وی خواستار گفت‌وگوی مستقیم به نمایندگی از ۲۷۹ کارگر کارخانه با رئیس‌جمهور مکرون و همچنین نمایندگانی از رنو و PSA شده است. در همین حال سخنگویان شرکت رنو و گروه PSA نیز اعلام کرده‌اند که آنها هر کاری که می‌توانستند برای باز نگه داشتن کارخانه انجام داده‌اند.

در این میان، خبر حمله هکری به رایانه‌های شرکت رنو-نیسان در رسانه‌های بین‌المللی منتشر شد. ظاهراً هکرها با فرستادن بدافزارهایی به رایانه‌های بسیاری از شرکت‌ها و موسسه‌های مهم در سراسر جهان، از جمله برای شرکت رنو-نیسان و قفل کردن آنها در صدد باج‌خواهی و دریافت مبالغی پول به شکل بیت‌کوین، واحد پول دیجیتال و غیر قابل ردیابی شده‌اند. این خبر و اخبار وقوع رویدادهای مشابه در نقاط مختلف دنیا طبیعتا تأثیر خود را در بازارهای مالی بر جا گذاشت و در نرخ سهام نیز بازتاب داشت. رسانه‌های فرانسوی روز یکشنبه نوشتند که شرکت رنو انتظار دارد پس از حمله سایبری از روز دوشنبه روال طبیعی را در پیش بگیرد و تولید را مانند قبل در کارخانه‌های مورد حمله قرار گرفته، از سر بگیرد. کارخانه‌ رنو در ساندوویل در شمال فرانسه و همچنین نوو مستو در اسلوونی از جمله تأسیسات آسیب دیده در حمله هکرها بوده‌اند. کارخانه ساندرلند در شمال شرق انگلستان انگلستان متعلق به نیسان ، شریک تجاری رنو نیز مورد حمله قرار گرفته است.

خسارات فنی و نرم‌افزاری پدید آمده توسط بدافزارها هر چقدر هم زیان‌آور باشند، در کوتاه مدت قابل رفع هستند. در این میان مشکل لاینحلی که برای تولیدکنندگان فرانسوی، دولت آن کشور، صنعت و اقتصاد و جامعه فرانسه همچنان به جای خود باقی مانده، مشکل معیشتی نیروی کار ماهری است که به هر دلیل بیکار مانده است. این اولین و بزرگترین مساله‌ای است که جوانترین رهبر فرانسه پس از ناپلئون بناپارت، باید در همین روزها راه حلی برایش پیدا کند.

نویسنده : آرمین محسنی

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما