سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۶
مهندس فرنوش جهرمی، کارشناس ارشد هوافضا و تحلیلگر صنعت هوانوردی در گفت و گو با روزنامه "دنیای خودرو" گفت:

نبرد پهن‌پیکرها

رقابت میان غول‌های هواپیماسازی جهان، شرکت اروپایی ایرباس و شرکت آمریکایی بوئینگ سال‌های زیادی است که با کار روی روش‌ها و ایده‌های خلاقانه و هم‌چنین به‌کارگیری آنها در هواپیماها، زیبایی‌های قوانین علمی را نمایان کرده است. شرکت بوئینگ با رونمایی از مدل سوم دریم‌لاینر خود (B787-10) و شرکت ایرباس نیز با انجام نخستین پرواز آزمایشی A350-1000 در ماه‌های اخیر، مدرن‌ترین هواپیماهای مسافربری را به جهان معرفی کردند اما کدام یک از این دو سری هواپیما می‌توانند بازار بیشتری را به خود اختصاص دهند؟

زمانی که بوئینگ در سال ٢٠٠٣ پروژه دریم‌لاینر را معرفی کرد، ایرباس برای عقب نماندن از قافله به فکر افتاد. برای سال‌ها ایرباس به بازطراحی مدل A330 پرداخت اما پس از چندی پروژه ایرباس A350 XWB را با بدنه کامپوزیت کربنی معرفی کرد. ایرباس از همان ابتدا سه مدل مفهومی A350-800 را با ٢٧٠ صندلی، A350-900 با ٣٢۵ صندلی و A350-1000 با ٣۶٩ صندلی را طراحی کرد. اگرچه مدل ۸۰۰ پس از تولید نتوانست مشتریان زیادی را به سوی خود جذب کند ولی مدل ۹۰۰ با ۵۴٩ سفارش توانست بازار خوبی را به خود اختصاص دهد. پس از آن قطر ایرویز، به‌عنوان نخستین مشتری مدل ۹۰۰، به سفارش مدل ۱۰۰۰ اقدام کرد و در حال حاضر در حال انجام تست‌های پروازی است.

ایرباس که تاکنون ١۵ میلیارد دلار را صرف برنامه بسط و توسعه این هواپیما کرده است، تصمیم دارد تا سال ٢٠١٨ در هر ماه ١٠ فروند از این هواپیما را تولید کند. در صورتی که بتواند بدنه کربنی را با سرعت بیشتری آماده کند، تعداد هواپیمای تولیدی در هر سال می‌تواند تا ١٢ فروند در ماه افزایش یابد. اگرچه با توجه به وضعیت بحرانی ایرباس در چند وقت اخیر و تاثیرات احتمالی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بر این کمپانی، برنامه‌ریزی‌های ایرباس می‌تواند دستخوش تغییراتی شود.

از سوی دیگر دریم‌لاینر نیز یکی از هواپیماهای محبوب در میان هواپیماهای پهن‌پیکر محسوب می‌شود. سه سری بوئینگ B787 شامل B787-8 با ظرفیت جابه‌جایی ٢۴٢ مسافر، سری B787-9 با ظرفیت ٢٩٠ مسافر و سری B787-10 با ظرفیت ٣٣٠ مسافر که چندی پیش با حضور دونالد ترامپ رونمایی شد، سر و صدای زیادی را در جهان به پا کرده‌اند.

دریم‌لاینر و A350 را از دو جهت می‌توان با یکدیگر مقایسه کرد. اگر میزان مصرف سوخت را در این مقایسه مبنا قرار دهیم، سری ۱۰ دریم‌لاینر به‌واسطه طراحی آیرودینامیکی ویژه و همچنین وزن کمتر نسبت به A350-900 سوخت کمتری را مصرف می‌کند، به‌طوری‌که این هواپیما نسبت به هواپیماهای هم‌رده خود ١٠درصد عملکرد بالاتری از لحاظ میزان مصرف سوخت و تولید گازهای گلخانه‌ای دارد. بوئینگ ادعا کرده است هر صندلی سری ۱۰ دریم‌لاینر، ۴درصد کاهش هزینه سوخت نسبت به A350-900 را در بر دارد.

البته نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت که ایرباس A350 به صورت قابل‌توجهی آلودگی صوتی کمتری نسبت به هواپیماهای پهن‌پیکر دیگر دارد. همچنین تشکیل ۵٠درصد از بدنه دریم‌لاینر و ۵٣درصد بدنه A350 از کامپوزیت کربنی، به صورت چشمگیری در کاهش وزن این دو هواپیما موثر بوده‌‌اند.

حال اگر راحتی مسافران را بین این دو مدل هواپیما مبنا قرار دهیم، در پروازهای بیشتر از ۶ تا ٧ ساعت، میزان فضایی که به مسافران کلاس اکونومی اختصاص داده شده است، اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. هر دو هواپیما ٩ صندلی در هر ردیف دارند، اما A350 داشتن ١٣ سانتی‌متر فضای بیشتر، راحتی نسبی بیشتری را برای مسافران فراهم می‌کند.

با توجه به اینکه براساس چشم‌انداز بازار ایرباس تا سال ٢٠٣٣، تعداد هواپیماهای پهن‌پیکر این شرکت با دو راهرو به ٧٨٠٠ فروند افزایش خواهد یافت، پیش‌بینی می‌شود ٧٠درصد تقاضا نیز مربوط به هواپیماهایی با ٢۵٠ تا ٣٠٠ صندلی باشد.

ایرباس تاکنون سفارش ٨٢١ فروند از هواپیمای A350 را در ١١ سالی که از معرفی این مدل می‌گذرد، دریافت کرده است. از سوی دیگر بوئینگ نیز از سال ٢٠٠٣ تاکنون سفارش ١٢٠٢ فروند از هواپیماهای دریم‌لاینر را دریافت کرده است.

کاهش تقاضا برای هواپیمای B777 و ایرباس A380، به‌دلیل هزینه‌های عملیاتی و مصرف سوخت بالا و همچنین امکان پرواز در مسافت‌های طولانی با هواپیماهای B787 و A350، باعث شده است ناوگان ایرلاینی مانند امارات که متشکل از دو هواپیمای B777 و A380 است، علاقه خود را به خرید دو مدل جدید بوئینگ و ایرباس در پنج سال آینده اعلام کند و ایرفرنس نیز سفارش A380 خود را با A350 جایگزین کند.

هر یک از این دو هواپیما با داشتن ویژگی‌های خاص خود و البته تجهیز به آخرین تکنولوژی روز جهان، مشتریان زیادی را به خود جذب و ایرلاین‌ها براساس سلیقه و نیازمندی خود، اقدام به خریداری این دو هواپیما می‌کنند.

نویسنده : آرمین محسنی

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما