پنج شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۷:۳۴
اشباع خودروهاي لوكس در بازار تا پايان زمان قانوني ثبت سفارش ها

کاهش قیمت‌ها با افزایش عرضه

همانطور که پیشتر عنوان شده مهلت استفاده از ثبت سفارش‌های موجود تا اوایل تیرماه سال جاری است و در این میان به مرور از تعداد ثبت‌های مجاز کاسته می شود

به گزارش اخبار خودرو ، بازار خودروهای لوکس اخیرا با رکود و روند کاهش قیمت روبه‌رو شده است. ایام انتخابات تاثیر بسیاری بر روند خرید و فروش این دسته از خودروها داشته و سبب شده  است فروشندگان و خریداران خودرو اندکی با تامل در بازار حضور داشته باشند  تا بتوانند از نوسانات احتمالی و البته غیر رسمی قیمت ها در امان باشند.

از طرفی با نزدیک شدن به اتمام فرصت واردکنندگان در استفاده از ثبت سفارش‌های موجود و منقضی شدن زمان قانونی آنها، سرعت واردات افزایش یافته و در نتیجه بازار در حال اشباع شدن از برخی  خودروهای لوکس است  که  احتمالا در آینده با افزایش عرضه و کاهش تقاضا دچار افت قیمت شوند.

همانطور که پیشتر عنوان شده مهلت استفاده از ثبت سفارش‌های موجود تا اوایل تیرماه سال جاری است و در این میان به مرور از تعداد ثبت‌های مجاز کاسته می شود. بنابراین واردکنندگان تقریبا تمام خودروهای مطابق ثبت خود و موجود در منطقه را خریداری  و اقدام به واردات آنها کرده‌اند.

شواهد نشان می دهد که تعداد خودروهای وارد شده آنقدر زیاد است که نیاز بازار تاپایان سال را پوشش می‌دهد. به عنوان مثال مدل ماکان از برند پورشه در فول‌ترین حالت خود در گذشته با قیمتی حدود ۷۵۰ میلیون تومان فروخته می‌شد در حالی که امروز با افزایش حجم واردات به قیمتی حدود ۷۲۰ میلیون تومان رسیده که البته کاهش قیمت ۳۰ میلیون تومانی در این محدوده قیمتی زیاد نبوده و کنترل مناسبی توسط نمایندگی رسمی این برند در بازار انجام شده  است.

هرچند مدل ماکان از این برند مشهور آلمانی کماکان جاذبه خود را در بازار حفظ و در نبود رقیب البته ارزان‌تر خود یعنی مدل x4 از برند ب ام و ، قدرت حضور خود را دو چندان کرده است.

در برند لکسوس نیز این مساله کاملا نمایان است و در مدل NX به راحتی می‌توان کاهش قیمت حداقل ۱۰ درصدی را در این چند ماه اخیر مشاهده کرد که خود ناشی از همین روند افزایش واردات است.

در هر صورت آنچه از بازار احساس می شود افزایش وعرضه بیشتر خودروهای متفاوت است که احتمالا کاهش قیمت را به همراه خواهد داشت. هرچند نوسانات قیمت  ارز را در این میان نباید فراموش کرد. چراکه با افزایش نرخ ارز, اندکی افزایش قیمت خواهیم داشت.

نویسنده : مدیر سایت

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما