یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۷

تداوم دولت در چهار سال آینده تضمینی است برای برجام

صنعت خودرو در دولت یازدهم تحریم‌ها را از سر گذراند و دوران خوبی را تجربه کرد. یکی از بخش‌های مهم صنعت که همیشه مورد توجه دولت‌ها بوده، خودروسازی است. به‌گونه‌ای که در شب‌های مناظره، کاندیداها به خودروسازی اشاره‌هایی داشتند، از قراردادهای پسابرجامی در صنعت خودرو گفتند.

رئیس‌جمهور دوازدهم ایران با رای ملت مشخص شد و باز دکتر حسن روحانی بر مسند ریاست‌جمهوری نشست. رئیس دولتی که توانست سایه تحریم را از کشور و صنعت با امضای برجام بردارد. این در حالی است که نگاه میهمان بعدی پاستور به برجام، اثری مستقیم بر سرنوشت خودروسازی کشور خواهد داشت. صنعت خودرو در دولت یازدهم تحریم‌ها را از سر گذراند و دوران خوبی را تجربه کرد. یکی از بخش‌های مهم صنعت که همیشه مورد توجه دولت‌ها بوده، خودروسازی است. به‌گونه‌ای که در شب‌های مناظره، کاندیداها به خودروسازی اشاره‌هایی داشتند، از قراردادهای پسابرجامی در صنعت خودرو گفتند و رئیس‌جمهور به صراحت از ساخت خودرویی با توان داخلی نام برد و پژو ۲۰۰۸ نیز در روزهای پایانی دولت یازدهم به عنوان میوه برجام توسط دکتر حسن روحانی رونمایی شد. حال سوالی که وجود دارد، این است انتظاراتی که از این دولت در مورد بهبود شرایط خودروسازی وجود دارد، چیست؟

کارشناسان معتقدند تداوم دولت فعلی در چهار سال آینده، تضمینی برای تداوم برجام و برجام نیز خود ضمانتی است برای تداوم مشارکت‌های خارجی در خودروسازی کشور و در نتیجه، افزایش تیراژ و البته بهبود کیفی و رشد صادرات و تنوع سبد محصولات بازار. در واقع برجام و اثرات آن در خودروسازی، حلقه‌های یک زنجیر را تشکیل می‌دهند که سر حلقه اصلی آن، برجام است. به‌عبارت دیگر اگر برجام بر‌جا بماند، می‌توان به مشارکت‌های خارجی و در پی آن، افزایش تیراژ، کیفیت و صادرات و… امیدوار بود و در غیر این صورت، شرایط خودروسازی ایران به نوعی به دوران تحریم باز خواهد گشت.

کاهش هزینه تولید خودرو در دولت دوازدهم
همچنین عبدالله رضیان، عضو کمیسیون صنایع مجلس دهم درباره خواسته‌های خودروسازی از دولت دوازدهم و عملکرد دولت یازدهم می‌گوید: «‌کاهش هزینه‌های تولید در صنعت خودرو و رشد کیفی تولیدات خودروسازان ازجمله موضوعاتی است که همواره بر آن تاکید می‌شود اما در این‌باره اظهارنظرهای متعددی مطرح می‌شود که این زیرساخت‌ها باید از سوی چه سازمان یا نهادی تامین شود. یکی از خواسته‌ها از وزیری که توسط دولت دوازدهم تعیین خواهد شد، همین است. بی‌شک بخشی از این وظیفه به عهده دولت است تا با تامین زیرساخت‌های لازم نسبت به کاهش هزینه تولید و ارتقای کیفیت در صنعت خودرو اقدام کرد. تجربه نشان داده است که هزینه تولید در بسیاری از کشورهای دنیا بسیار بالاتر از ایران است و در موقعیت امروز ایران، به طور قطع می‌توان هزینه تولید را کاهش داد تا ضمن افزایش رقابت‌پذیری، با نرخ ارزان‌تری محصولات تولیدی به بازار داخل و همچنین بازارهای صادراتی عرضه شود. در این شرایط مجلس شورای اسلامی نیز در کنار دولت بر همراهی و حمایت از تولید در صنعت خودرو تاکید دارد چراکه نگاه امروز مجلس، حمایت از تولید داخل به ویژه در صنعت خودرو و اقدام در جهت رفع موانع برای توسعه و بقای خودروسازی در
کشور است.»
همچنین رضیان افزود: «افزایش ظرفیت داخلی‌سازی و توسعه صنعت قطعه‌سازی از اهداف نمایندگان در حمایت از تولید است تا بتوان قطعه‌سازانی را که در آستانه ورشکستگی قرار دارند، حمایت کرد. در این شرایط می‌توان با فراهم‌کردن زمینه تولید خودروهای جدید در کشور، ضمن پاسخگویی به نیاز مصرف‌کنندگان، تقویت تولید و همچنین توسعه صنعت خودرو را در دستور کار قرار داد. در عین حال باید هم‌زمان با عرضه محصولات جدید، در حوزه تولید خودرو نیز برنامه‌ای با هدف ارتقای کیفی و به‌روزرسانی استانداردهای تولید تدوین و اجرایی کرد. به‌طور قطع درحال‌حاضر خودروسازان ناگزیر به تنوع در تولید هستند و در صورت تحقق این جریان، روند تولید در صنعت خودرو بهبود می‌یابد و فرصت سرمایه‌گذاری در این صنعت به شکل بهتری فراهم خواهد شد. از این‌رو می‌توان امیدوار بود که در صورت حرکت در این مسیر، آینده خوبی پیش‌روی خودروسازان داخلی قرار خواهد گرفت و رشد کیفی خودروها و رونق تولید و اشتغال در صنعت خودرو امسال محقق خواهد شد. نکته ضروری عرضه تولیدات کیفی با فناوری بالا از سوی خودروساز داخلی است تا با این تولیدات، در شرایط رقابتی قرار بگیرد و در بلندمدت سهم وارداتی‌ها در بازار را کاهش دهد. اینها خواسته‌هایی است که از دولت دوازدهم وجود دارد.»
رفع موانع قیمت‌گذاری جزو اهداف دولت دوازدهم باشد
از دیگرسو حمید گرمابی، عضو کمیسیون صنایع مجلس دهم درباره تقاضاها از دولت دوازدهم برای صنعت خودرو می‌گوید:«دولت جدید باید سیاست‌هایی را در راستای رفع مشکلات پیش رو اتخاذ کند و همچنین برنامه‌هایی برای ایجاد مشوق‌های لازم را در دست اجرا داشته باشد. اتفاقات سیاسی در کشور بی‌تاثیر بر روند اقتصادی نیستند، رئیس‌جمهور منتخب سیاست‌هایی را برای کشور اتخاذ می‌کند که کل صنعت کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد. صنعت قطعه‌سازی با مشکلاتی مانند مالیات بر ارزش افزوده، نقدینگی و تامین اجتماعی همراه است، همچنین صنعت خودرو نیز با موانع قیمت‌گذاری خودرو و تامین نقدینگی روبه‌رو است و امیدوار هستیم دولت جدید با برنامه‌های پیش‌رو مشکلات موجود را برطرف کند. همچنین موانعی در صادرات خودرو به خارج از کشور و اتصال قطعه‌سازان و خودروسازان به شبکه جهانی وجود دارد که در حال‌حاضر خودروسازها موفق به اتصال این شبکه بودند و قطعه‌سازان هم در حال تلاش برای اتصال به شبکه جهانی هستند. برجام تاثیر زیادی بر صنعت خودرو داشت، در این خصوص می‌توان گفت برجام باعث ورود خودروسازان خارجی مانند پژو-سیتروئن شده است، همچنین فولکس‌واگن و رنو نیز در حال اقدامات لازم برای ورود به ایران هستند که این عوامل ناشی از تاثیرات مثبت برجام در این صنعت
بوده است.»

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما