سه شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۲:۰۰

آغاز تحقیقات قضایی در مورد هیوندای و کیا

بروز نقص در سیستم پیشرانه خودروهای ساخت بزرگترین خودروسازان کره جنوبی از قرار معلوم بهانه‌ای به دست دولت و نظام قضایی ایالات متحده داده است تا با اقامه دعوا علیه خودروسازان آسیایی در خاک خود، امکان تضعیف آنها و احتمالا تقویت خودروسازان آمریکایی را فراهم آورد.

به گزارش اخبار خودرو ،بروز نقص در سیستم پیشرانه خودروهای ساخت بزرگترین خودروسازان کره جنوبی از قرار معلوم بهانه‌ای به دست دولت و نظام قضایی ایالات متحده داده است تا با اقامه دعوا علیه خودروسازان آسیایی در خاک خود، امکان تضعیف آنها و احتمالا تقویت خودروسازان آمریکایی را فراهم آورد. روز یکشنبه رویترز از آغاز تحقیقات رسمی اداره ملی ایمنی ترافیک ایالات متحده آمریکا (NHTSA) در مورد فراخوان گسترده خودروهای دو شرکت بزرگ کره جنوبی خبر داد. بر اساس این گزارش نهاد رسمی قانونگذار در حوزه ایمنی جاده‌های ایالات متحده پرونده تحقیق رسمی در مورد فراخوان حدود ۱٫۷ میلیون خودروی ساخت شرکت‌های هیوندای موتور و کیا موتور به علت وجود عیب و نقص در موتورهای‌شان را در این هفته گشوده است.
هیوندای موتور که در سال ۱۹۶۷ بنیانگذاری شده، بزرگ‌ترین خودروساز کره جنوبی است و پس از آن کیا موتور تاسیس شده در ۱۹۴۴ دومین شرکت بزرگ خودروسازی آن کشور به شمار می‌آید. این دو در عین رقابت شرکای بزرگی نیز برای هم هستند. در روز پایانی سال ۲۰۱۵ میلادی شرکت هیوندای موتور ۳۳٫۸ درصد از سهام کیا را خریداری کرد و در همان روز، شرکت کیا نیز مالک ۲۲ شرکت کوچک زیرمجموعه هیوندای شد. میزان مالکیت مشترک این دو شرکت بین ۴٫۹ تا ۴۵٫۳۷ درصد در نوسان بوده است.
سال گذشته یک شهروند کره جنوبی و از کارکنان سابق هیوندای اطلاعاتی در مورد چگونگی فراخوان ارجاع خودروها به علت وجود نقص ایمنی در محصولات هیوندای و کیا در اختیار اداره ملی ایمنی ترافیک ایالات متحده آمریکا قرار داد که نشان می‌داد سه فراخوان به‌موقع انجام نشده و به تعداد کافی خودروهای دارای عیب را پوشش نداده است. اگر این امر ثابت شود، جریمه سنگینی در انتظار خودروسازان یاد شده خواهد بود.
به گزارش رویترز، یک سخنگوی شرکت هیوندای در سئول اعلام کرده است که آن شرکت «طبق مقررات و رویه‌های مرسوم در آمریکا فراخوان را انجام داده است». وی همچنین تصریح کرد که هیوندای «صادقانه» در مراحل تحقیقات همکاری می‌کند. هیوندای در سال ۲۰۱۵ برای ارجاع ۴۷۰‌هزار خودروی سدان هیوندای سوناتا فروخته شده در آمریکا فراخوان داد و اعلام کرد که خرابی موتور موجب واماندگی (Stall) خودرو و در نتیجه افزایش خطر تصادف رانندگی می‌شود. در همان زمان کیا، شرکت وابسته هیوندای که از همان موتورهای موسوم به Theta II در محصولاتش استفاده کرده بود، فراخوانی برای خودروهایش نداد.
کیم گوانگ هو، که در آن زمان در سمت مهندس در هیوندای کار می‌کرد، در ماه اوت ۲۰۱۶ (مرداد ۹۵) به واشنگتن پرواز کرد و به NHTSA خبر داد که با استناد به گزارشی داخلی، تعداد خودروهایی که ایراد فنی دارند، بیش از آن است که در اطلاعیه فراخوان آمده است. وی همچنین چند مورد کوتاهی در مسائل ایمنی را به مقامات آمریکایی و کره جنوبی گزارش داد.
هیوندای ۳۱ مارس (۱۱ اردیبهشت) فراخوان اولیه خود در آمریکا را تا ۵۷۲‌هزار دستگاه سوناتا و سانتافه اسپرت دارای موتور Theta II افزایش داد و در همان روز، کیا نیز در مورد ۶۱۸‌هزار و ۱۶۰ دستگاه اپتیما، سورنتو و اسپورتیج مجهز به همان نوع موتور فراخوان داد.
این فراخوان در کانادا و کره جنوبی نیز صورت گرفت و در مجموع هزینه‌ای بالغ بر ۳۶۰‌میلیارد وون (۳۲۲٫۴۰ میلیون دلار) روی دست دو شرکت گذاشت.
بر اساس گزارشی که اداره ملی ایمنی ترافیک ایالات متحده آمریکا در روز شنبه منتشر کرده است، این اداره در روز ۱۸ می (۲۸ اردیبهشت) پرونده‌ای در مورد «به موقع بودن و دامنه تعداد» فراخوان خودروهای دارای موتور Theta II و «انطباق آنها با الزامات مربوط به گزارش‌دهی» گشوده است.
هیوندای در ماه اوت ۲۰۱۴ (مرداد ۹۳) توافق کرد که جریمه‌ای به مبلغ ۱۷ میلیون و ۳۵۰‌هزار دلار برای حل‌و‌فصل یک تحقیق NHTSA در مورد یک تاخیر فراخوان برای ۴۳،۵۰۰ دستگاه جنسیس در مورد رفع نقص ترمز منجر به مصدومیت دو نفر را بپردازد. اداره NHTSA در همان سال ۲۰۱۴ اعلام کرد که هیوندای «باید شیوه مقابله‌اش با موارد نقص مرتبط با ایمنی را تغییر دهد.» هیوندای تعهد داد که پس از پرداخت خسارت شیوه برخوردش با مسائل ایمنی را تغییر دهد و بهبود بخشد. این شرکت در سال ۲۰۱۵ از ری لاهود، وزیر سابق حمل‌ونقل ایالات متحده به عنوان مشاور در مورد مسائل ایمنی استفاده کرد.
کنگره آمریکا در سال ۲۰۱۵ به افزایش مبلغ جریمه خودروسازان در صورت تاخیر در فراخوان رای داد و آن را به ۱۰۵ میلیون دلار رسانده است. با این شرایط می‌توان انتظار داشت که هیوندای و کیا جریمه سنگینی به دولت آمریکا بپردازند.

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما