سه شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۴:۰۵

خرابی سیستم سوپاپ

فنرسوپاپ: فنر در اثر فشارهای وارد به مرور زمان ضعیف و موجب بد کار کردن موتور می‌شود.

به گزارش اخبار خودرو ،برای عملکرد درست موتور و ایجاد قدرت و تشکیل احتراق لازم است هوا وارد سیلندر و پس از فرایند احتراق خارج شود. این مکانیزم را سیستمی ‌به‌نام سوپاپ انجام می‌دهد. در حالت معمول هر سیلندر دارای دو سوپاپ است. یکی سوپاپ ورود (هوا) و دیگری سوپاپ خروج
(دود) است. سیستم سوپاپ‌بندی متشکل از چند قطعه است. در این جا به چند قطعه مهم اشاره می‌کنیم: سوپاپ، فنرسوپاپ و میل بادامک و این قطعات در موتور خودرو دارای بیشترین خرابی هستند. به طور خلاصه به خرابی آنها اشاره می‌کنیم:
سوپاپ: معمولا تا زمان برخورد سوپاپ با پیستون این قطعه سالم می‌ماند و کج نمی‌شود. اگر تسمه‌تایم پاره شود این قطعه با پیستون برخورد می‌کند و کج می‌شود.
فنرسوپاپ: فنر در اثر فشارهای وارد به مرور زمان ضعیف و موجب بد کار کردن موتور می‌شود.
میل‌بادامک: از آنجایی که بادامک نیز دائما در حال تماس با تایپیت است، بعد از مدتی کارکردن دچار ساییدگی می‌شود و ملزوم به
تعویض است. سیستم برای دقیق‌تر کار کردن، سوپاپ‌بندی را فیلر‌گیری می‌کند. منظور از فیلرگیری تنظیم سوپاپ و اسبک است. اگر سوپاپ تنظیم نباشد، سوپاپ دیرتر یا زودتر باز می‌شود که دلیل آن افت قدرت یا بد کار کردن موتور است. فیلر کردن معمولا برای زمستان و تابستان انجام می‌شود. در تابستان مقدار فواصل را بیشتر و در زمستان آن را کمتر در نظر می‌گیرند. در سیستم‌های جدید عمل فیلر‌گیری انجام نمی‌شود و با کمک فشار روغن در داخل موتور سوپاپ‌ها تنظیم می‌شوند. مانند موتور تی‌یو ۵ خودروی ۲۰۶ که از این مکانیزم بهره می‌برد.

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما