سه شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۲
جایگاه ایران و کشورهای صنعتی در صنعت خودرو

مزیت هیچ صنعتی در کشور به اندازه خودروسازی نیست

نگاهی به فرایند و چگونگی پیشرفت کشورهای خودروساز در این صنعت می‌تواند کمک قابل‌توجهی به یافتن مسیر درست توسعه برای صنعت خودروی کشور محسوب شود. ضمن اینکه ارزیابی تاثیرگذاری و ضرورت فعال بودن صنعت خودرو در کشورهای خودروساز نیز در توسعه این صنعت موثر خواهد بود.

به گزارش اخبار خودرو ،صنعت خودرو این روزها در شرایطی است که از یک طرف برخی کارشناسان می‌گویند رو به توسعه و پیشرفت است اما در طرف مقابل تعدادی از فعالان و کارشناسان دیگر معتقدند خودروسازی هنوز روی ریل درست قرار نگرفته و در مسیر نادرست رو به جلو می‌رود. بر این اساس بررسی شرایط توسعه این صنعت، موضوعی است که ضروری به نظر می‌رسد. همچنین نگاهی به فرایند و چگونگی پیشرفت کشورهای خودروساز در این صنعت می‌تواند کمک قابل‌توجهی به یافتن مسیر درست توسعه برای صنعت خودروی کشور محسوب شود. ضمن اینکه ارزیابی تاثیرگذاری و ضرورت فعال بودن صنعت خودرو در کشورهای خودروساز نیز در توسعه این صنعت موثر خواهد بود.

لزوم وجود یک استراتژی واقع‌بینانه
در رابطه با نحوه پیشرفت کشورهای دیگر در زمینه خودروسازی، مدیرعامل سابق ساپکو در گفت‌وگو با روزنامه «دنیای خودرو» ضمن توضیح چگونگی پیشرفت کره‌جنوبی در این زمینه با بیان اینکه برای رسیدن به یک هدف و توسعه بلندمدت، وجود یک استراتژی واقع‌بینانه و محکم در این زمینه الزامی است، گفت: «کشوری مانند کره‌جنوبی در اهداف بلندمدت خود، به شرکت‌های دانش‌بنیان کوچک کمک کرد تا به سمت تبدیل شدن به شرکت‌های بزرگ حرکت کنند تا قابلیت رقابت و کاهش هزینه‌ها را پیدا کنند.»
عادل پیرمحمدی در ادامه با اشاره به اینکه شرکتی مثل هیوندای و کیاموتورز در این کشور سالانه ۶ میلیون دستگاه خودرو تولید می‌کنند و به کشوری مانند آمریکا نیز صادرات خودرو دارند، افزود: «توسعه صنعتی در کره‌جنوبی هم‌زمان با ایران آغاز شد اما الان جایگاه این کشور به خصوص در حوزه خودروسازی در سطح بین‌المللی با جایگاه ایران بسیار متفاوت است.»
این فعال باسابقه صنعت خودرو با تاکید بر اینکه موفقیت کره‌جنوبی به دلیل سرمایه‌گذاری این کشور روی چند صنعت محدود و تمرکز بر توسعه همان صنایع است، اظهار کرد: «با سرمایه‌گذاری در زمینه صنایع نساجی، فولاد، تولید تجهیزات و ماشین‌آلات تولید، خودروسازی و کشتی‌سازی، تراشه‌های نیمه‌هادی و الکترونیک و تولیدات پتروشیمی، می‌توان این صنایع را در مسیر توسعه و پیشرفت قرار داد.»

تاثیرگذاری بر صنایع پیشین و پسین
وی با بیان اینکه اساسا باید ارزش فعال بودن صنعت خودرو در یک کشور مشخص شود، گفت: «باید توجه داشته باشیم که در دنیا اکثر کشورهای صنعتی صاحب صنعت خودرو هستند و همین موضوع اهمیت وجود صنعت خودرو در کشور را نشان می‌دهد.»
پیرمحمدی با اشاره به اینکه وجود صنعت خودرو در کشور ما نیز مزایای زیادی داشته است، افزود: «مطالعات انجام شده در این صنعت پس از انقلاب نشان می‌دهد مزیت هیچ صنعتی در ایران به اندازه خودروسازی نبوده است. به این دلیل که خودروسازی ارزش افزوده صنایع پیشین خود را نیز افزایش می‌دهد.»
وی با توضیح این مطلب که صنایع پیشین یا بالادستی صنعت خودرو شامل صنایع فولاد، چدن، سوخت، پلاستیک، لاستیک، شیشه و الکترونیک است، گفت: «البته باید توجه داشت صنایع پایین‌دستی یا پسین صنعت خودرو نیز از این قاعده مستثنی نیستند. این صنایع شامل خدمات پس از فروش، لیزینگ‌ها، بانک‌ها و تعمیرگاه‌هاست.»

تولید ۲۱میلیون دستگاه خودرو در چین
معاون پیشین ساپکو همچنین با اشاره به روند رشد صنعت خودرو در کشور چین اظهار کرد: «در این کشور در سال ۱۹۹۵ سالانه ۳۳۰ هزار دستگاه خودرو تولید می‌شد.» به گفته پیرمحمدی این میزان تولید در سال ۲۰۰۷ به ۵ میلیون و ۳۸۰ هزار دستگاه خودرو رسید که این رقم در حال حاضر با خودروهای مونتاژی و… به حدود ۲۱ میلیون دستگاه خودرو در سال رسیده است. وی افزود: «کشور چین نه مانند کره‌جنوبی اما به صورت تقویت زیرساخت‌ها و با برنامه‌ریزی و استراتژی هدف‌دار، موفق به توسعه این صنعت و رساندن میزان تولید خود به این عدد شد. ضمن اینکه توانست جایگاه خودروسازی خود در سطح بین‌المللی را تثبیت کند. بنابراین چین در آینده می‌تواند به بزرگ‌ترین خودروساز دنیا تبدیل شود.»

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
  1. مهمان
    در ارتباط با مطلب : مزیت هیچ صنعتی در کشور به اندازه خودروسازی نیست

    ما در کشاورزی ، صنایع نفت و کشاورزی ( زعفران ، پسته و دارهای گیاهی و محصولات باغی در هر چهار فصل ) و گردشگری مزیت دارم ، بقیه چیزها رو باید مثل آقاها و جنتلمنها باید بخریم و با عزت زندگی کنیم بقیه اش حرف مفت است برادر …..

دیدگاه شما