شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۰

خودرویی‌ها چشم انتظار روزهای بهتر

در حالی که این روزها نماد «خساپا» در گروه خودرویی بسته است، نماد ایران‌ خودرو نیز به روند سینوسی خود ادامه می‌دهد. به بیان دیگر می‌توان گفت گروه خودرویی مانند گذشته توان آن را که رشد‌های سریع را تجربه کند، ندارد و باید به حرکت خزنده در مسیر مثبت یا گاهی منفیی عادت کند.

به گزارش اخبار خودرو ،در همین رابطه بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه معتقدند با توجه به اینکه در این برهه زمانی دیگر بورس مانند چهار سال گذشته به صورت هیجانی اوج نخواهد گرفت و تا زمانی‌که اقتصاد کشور به صورت کامل از رکود خارج نشود، نمی‌توان انتظار روزهای نیمه دوم سال ۹۲ را کشید. این در حالی است که بسیاری از سهام‌داران و فعالان بازار سرمایه منتظر فرا رسیدن روزهای خوب و درخشان بازار سرمایه که در گذشته تکرار شد، هستند.
به گزارش روزنامه «دنیای خودرو»، یکی از نکات مثبت بازار سهام در دو ماه نخست سال، رشد آهسته اما پیوسته بازار بود به‌طوری که به جز واکنش بسیار مثبت بازار سرمایه نسبت به نتیجه انتخابات در ۳۰ اردیبهشت، در بیشتر روزهای معاملاتی فروردین و اردیبهشت حرکت به دور از هیجان‌زدگی در بازار خودنمایی می‌کرد. این آرامش همراه با رشد از همان روزهای آغازین سال نو، نوید روزهای بهتر را می‌داد.
در ماه گذشته در مجموع حدود ۱۶میلیارد و ۴۶۲ میلیون سهم به ارزش حدود ۳۵۰۰ میلیارد تومان معامله شد که با حذف معاملات بلوکی، متوسط حجم معاملات روزانه در این بازه زمانی حدود ۷۸۰ میلیون برگه سهم بوده است. بدین ترتیب متوسط این دو متغیر نسبت به ماه پایانی سال گذشته رشد بیش از ۳۰درصدی را تجربه کرده است.
این آمارها حاکی از آن است که هرچند بورس این روزها هنوز از دوران اوج خود دور است، اما بدون شک فاصله خود را از دوران رکود بیشتر کرده و به مثابه یک دونده خود را برای حرکت مجدد یا حتی جهش بلند آماده می‌کند.
ذکر این نکته ضروری است با وجود این‌که رشدهای اخیر خیره‌کننده نبوده‌اند اما بعد از یک ماراتن نفس‌گیر، ضرورت و لزوم استراحت بیش‌از پیش در بازار احساس می‌شود. به همین دلیل نوسان منفی نه دور از انتظار است و نه بعید. به همین دلیل بازار به اصلاح نسبت به قیمت‌ها تا امروز واکنش هیجانی نشان نداده است. شاهد این ادعا هم شاخص اثرگذار بازار سرمایه یعنی حفظ جریان نقدینگی و قفل نشدن بازار در صف‌های فروش است. هنوز برای نتیجه‌گیری نهایی یا پیش‌بینی درخصوص وضعیت بازار سرمایه تا پایان سال زود است و همه‌چیز تا حد زیادی به وضعیت آتی اقتصاد و سایر بازارها گره خورده و امروز مبنای قضاوت از آینده است.

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما