یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۷
آزمایش جدیدترین وانت گروه بهمن توسط خبرنگاران روزنامه دنیای خودرو

بازگشت پیکاپ کاپرا با کد ۲

هفته گذشته شرایطی فراهم شد تا خبرنگاران تخصصی حوزه خودرو بتوانند اولین بررسی را از پیکاپ جدید گروه بهمن داشته باشند.

حسین دلاور: کاپرا۲ به عنوان نسخه فیس لیفت کاپرا چند هفته ای است که در لیست فروش گروه بهمن قرار دارد و گویا می خواهد سابقه فروش خوب گذشته دوباره به بازار ایران بازگردد. سوم خرداد ماه شرایطی ایجاد شد تا بتوان تست اولیه ای از جدیدترین محصول گروه بهمن در منطقه طالقان به عمل آورد. در این بخش به معرفی و اعلام نتایج تست اولیه کاپرا۲ می پردازیم.

۱- افزایش طول؛ موثرترین راه کار برای رضایت مشتریان

کاپرا۲ در بخش فاصله محوری افزایش طول را نسبت به نسخه قبلی کاپرا تجربه کرده است. این افزایش که حدود ۲۰ سانتی متر اعلام می شود، در بخش اول باعث شده تا فضای بار این پیکاپ چینی بهتر از گذشته شود. با نگاهی کلی می توان به این مسئله پی برد که کاپرا۲ میان رقبا از فضای بار بیشتری برخوردار است و همین مسئله می تواند نظر مشتریان زیادی را به سمت خود بشکاند.

با در نظر گیری این مسئله می توان گفت که افزایش فاصله محوری در نهایت باعث بیشتر شدن طول خودرو شده است که در برخی زوایا کاپرا۲ را بزرگتر از نسخه قبلی نشان می دهد. همچنین در نظر داشته باشید که احتمالا افزایش فاصله محوری تا حدی در هندلینگ خودرو تاثیر می گذارد. این تاثیر را نمی توان در راستای بهبود هندلینگ و مانورپذیری خودرو معرفی کرد.

۲- تغییر ظاهری جزئی، ولی مشهود

کاپرا۲ در بخش ظاهری بیشترین تغییرات را داشته است. این پیکاپ در بخش جلویی خودرو با فیس لیفت همراه شده است و سپر، چراغ ها جلو پنجره تغییر کرده است. این تغییرات جزئی باعث شده تا کاپرا نسبت به گذشته جذابتر به نظر آید و تا حدی عضلانی بودن یک پیکاپ در نگاه اول به بیننده منتقل شود. بیشترین تغییرات ظاهری برای کاپرا۲ در بخش کابین خودرو اتفاق افتاده است. وقتی که به داخل این پیکاپ نگاه می کنید تا حد زیادی به سمت جذب سلیقه خانواده ها حرکت کرده است و امکانات بهتری نسبت به قبل در داخل آن یافت می شود. داشبورد و بسیاری از جزئیات کابین کاپرا۲ به لندمارک V7 نزدیک شده و مانیتور و کولر اتوماتیک روی آن یافت می شود. همچنین تنظیمات سیستم انتقال قدرت به چرخ ها به صورت الکتریکی قابل تغییر است. نوع تودوزی و برخی نمادهای طراحی باعث شده تا کاپرا۲ در سال ۹۶ نسبت به قبل خوش رختر و به روزتر باشد.

۳- مشخصات فنی به نسبت خوب

پیشرانه کاپرا۲ از نوع ۲٫۴ لیتری چهار سیلندر بنزینی است. این پیشرانه توسط کمپانی میتسوبیشی طراحی شده است که ۱۲۴٫۷ اسب بخار را با گشتاور ۲۰۰ نیوتون متر تولید می کند. همچنین گیربکس کاپرا۲ از نوع ۵ دنده دستی بوده که انتقال قدرت به نسبت خوبی را دارد. با توجه به وضعیت انتقال قدرت به چرخ ها، می توان کاپرا۲ را در جالت تک دیفرانسیل عقب، دو دیفرانسیل سبک و یا سنگین راند.

ضریب تراکم کمتر از ۱۰ پیشرانه این پیکاپ نشان از آن دارد که می تواند سازگاری خوبی با بنزین ایران داشته باشد. همچنین تولید گشتاور حداکثری در ۲۵۰۰ دور در دقیقه یکی از ویژگی های این پیکاپ چینی به حساب می آید.

وقتی تست شروع می شود

صبح چهارشنبه با یک دستگاه مکسوس V80 گروه بهمن راهی منطقه طالقان شدیم تا تست خودروها را در جاده های کوهستای انجام دهیم. بعد از حدود دو ساعت به منطقه مورد نظر رسیدیم و برنامه تست ما با دو دستگاه کاپرا۲ آغاز شد. ابتدا خودروها از کنار دریاچه سد دور کردیم و چند دقیقه رانندگی را در شرایط عادی و متعادل تجربه کردیم. در این بخش می توان گفت که سواری کاپرا۲ به نسبت سایر رقبا در بازار نرمتر است و تکان کمتری را به اتاق وارد می نماید. همچنین ضربات و صدای موتور با شدت به نسبت کمی در اتاق شنیده می شوند. ولی مسئله اینجا بود که گویا هنوز سیستم کلاچ کاپرا۲ هنوز تقویت خاصی را به خود ندیده است. زیرا در برخی تعویض دنده ها احساس می شد که باید با دور موتور بالا حرکت اتفاق افتد که شاید نشان از ضعف جزئی سیستم کلاچ و گیربکس این خودرو بود. در قسمت هایی از تست هم که فشار به خودروها آوردیم، بوی دیسک و صفحه خودرو احساس می شد که نشانه ای از صفحه کلاچ نه چندان قوی کاپرا۲ بود. ولی در صورتی که شما بتوانید قلق رانندگی را این پیکاپ را بفهمید، می توانید رانندگی به نسبت خوبی را داشته باشید. یکی از ضعف های عمده بسیاری از پیکاپ های موجود در بازار ایران، عدم امکان تنظیم ارتفاع صندلی است که در بسیاری از موارد برای افرادی با قد کمتر از ۱۷۵ سانتی متر احساس می شد.

بعد از اینکه رانندگی با حالت تک دیفرانسیل کاپرا۲ را تجربه کردیم. وارد مسیرهای ناهموار و خاکی شدیم. در این بخش ها هم نیازی به سیستم دو دیفرانسیل خودرو نبود. ولی وقتی با سرعت حدود ۳۰ کیلومتر بر ساعت در مسیر ناهموار به نسبت شدید رانندگی می کردیم، کمی گیجی فرمان و ضربات شدید احساس می شد. برای خروج کامل از جاده باید از حاشیه جاده ای با ارتفاع حدود ۷۰ سانتی متر می گذشتیم. در این قسمت خودرو را در حالت ۴H قرار دادیم و دیدیم که کاپرا۲ با لاستیک های بارز هم به راحتی از این موانع می گذرد.

بعد از آن با این حالت چند دقیقه در مسیرهای خاکی و پردست انداز رانندگی کردیم و به تپه ای سنگ لاخی رسیدیم. با دو گرفتن در همان حالت چهار چرخ سبک، با دور موتور بالا و حفظ قدرت کافی به تپه حمله کردیم. ولی در این بخش کاپرا۲ نشان داد که آنچنان نمی تواند در این وضعیت مناسب و پایداری ظاهر شود. بعد از آن دوباره به عقب برگشتیم و با ایست کامل خودرو را در حالت ۴L قرار دادیم. در این حالت قدرت دنده های خودرو به شدت افزایش پیدا می کند و تنها می تواند در زمان های این چنینی از آن استفاده کرد. بعد از تثبیت این حالت، این بار با دنده۱ و ۲ به تپه حمله کردیم و دیدیم که کاپرا۲ می تواند قسمت زیادی را به صورت طولی بر روی تپه بپیماید.

بعد از انجام تست های اولیه و مختلف خودروها را چند دقیقه ای با دور پایین راندیم تا اگر مشکلی برایشان پیش آمده، بروز کنند. ولی خوشبختانه علی رغم فشارهای زیادی اتفاقی برای خودروها نیافتد و آن ذهنیت چینی مطلق را از خود دور کردند. وجود امکانات خوب در این خودرو هم توانسته تا سطح بهتری از آسایش را به یک راننده خودرو کار و تجاری نشان دهد. به عنوان مثال وجود سیستم نویگیشن، دوربین عقب، سیستم تهویه اتوماتیک تا حد زیادی می تواند در رضایت مشتریان نقش داشته باشد.

آرمین محسنی: 

کاپرا ۲ محصول جدیدی از گروه بهمن است که در واقع نسخه فیس‌لیفت شده کاپرا به شمار می‌رود. بدین منظور برای معرفی بهتر این محصول، چهارشنبه هفته گذشته گروه بهمن برنامه‌ای جهت تست درایو این خودرو برای جمعی از اصحاب رسانه را فراهم کرد تا این خودرو در شرایط جاده و خارج از جاده مورد ارزیابی قرار گیرد. لازم به ذکر است که اصحاب رسانه توسط یک دستگاه مینی بوس مکسوس مدل V80 و یک دستگاه مینی بوس ایسوزو از تهران به سمت طالقان حرکت کردند تا در آن‌جا به بررسی و تست وانت کاپرا ۲ بپردازند. در این سفر یک روزه یک گروه آماتوری آفرود نیز اصحاب رسانه را همراهی کردند که البته بیشتر وظیفه فیلم‌ برداری و ساخت تیزر را نیز برعهده داشتند. پس از طی مسیر سرانجام به شهرستان طالقان رسیدیم و برای انجام تست رانندگی در شرایط سخت خارج از جاده‌ای با وانت کاپرا ۲ منطقه حفاظت شده سد طالقان شدیم. در آن جا اصحاب رسانه به صورت گروهی و در زمانی مشخص هریک به صورت تخصصی به بررسی این خودرو پرداختند. از آن جایی کاپرا ۲ در بازه قیمتی ۷۰ تا ۸۰ میلیون تومان قرار می‌گیرد، می‌‌توان اصلی‌ترین رقیب آن را نیسان پیکاپ دانست که در این چند سال، سابقه درخشان و موفق در زمینه آفرود از خود به جای گذاشته است. کاپرا ۲ نسبت به نسخه اولیه خود تغییرات اندکی را به خود دیده است که اگر بخواهیم به آن ها اشاره کنیم، باید به تغییر چهره خودرو در بخش جلو اشاره کرد که شامل تغییرات جلوپنجره، چراغ‌های هالوژن و دی‌لایت است. همچنین تغییر فن از حالت مکانیکی به الکتریکی که در راندمان موتور تاثیر قابل توجهی داشته است. همچنین افزایش طول خودرو نکته بارزی است که فضای بار بیشتری را برای وانت کاپرا ۲ به همراه داشته است. اما این افزایش طول به سبب افزایش فاصله بین دو محور کمی برای مسیرهای خارج از جاده‌ای دردسرساز خواهد بود. علاوه‌بر این‌ها، تغییرات فضای داخل کابین نیز که شامل صفحه نمایشر ۷ اینچی با قابلیت اتصال بلوتوث، رهیاب، نمایش دوربین دنده عقب و پخش فایل‌های صوتی و قابلیت اتصال USB، از دیگر تغییرات این خودروست.

پس از بررسی مشخصات و نکات ظاهری در طراحی این خودرو، نوبت به آن رسید تا پشت فرمان کاپرا ۲ نشسته و به بررسی توانایی‌های این وانت دو دیفرانسیل بپردازیم. با استارت زدن پیشرانه صدای نسبتا زیادی از پیشرانه به گوش می‌رسد که یادآور وانت نیسان‌های قدیمی است. با شروع حرکت در مسیر خاکی، از همان ابتدا می‌توان به گیجی فرمان پی برد، به گونه‌ای که احساس می‌کنید پشت فرمان یک خودروی قدیمی با کارکرد بالا نشسته‌اید. لازم به ذکر است در مقام مقایسه، خودروی نیسان پیکاپی را مثال بزنیم که با کارکردی نزدیک به ۲۰۰ هزار کیلومتر و نداشتن جلوبندی سالم، هرگز همچین مشکلی را نداشته و با کمترین لرزش و گیجی اقدام به فرمان‌پذیری می‌کند. نکته دیگری که هنگام عبور از سربالایی‌ها به چشم می‌خورد، ضعیف بودن دیسک و صفحه است که این مورد در نسخه پیشین نیز بسیار بارز و مشهود بوده است. اما باید گفت عملکرد دیفرانسیل کاپرا ۲ بسیار خوب بوده، به گونه‌ای که فراتر از انتظار عمل می‌کند. از آن جایی که دلیل برگزاری این تست درایو، بررسی توانایی و عملکرد کاپرا ۲ در شرایط سخت خارج از جاده‌ای بوده، شرایط را کمی برایش سخت‌تر کردیم تا ببینیم چند مرده حلاج است.

ابتدا اقدام به صعود از تپه‌ای با شیب نسبتا تند کردیم، به همین منظور خودرو را روی حالت چهار چرخ سبک یا ۴H قرار دادیم و شروع به حرکت کردیم، در این حالت کاپرا ۲ توانست نیمی از شیب را بالا رود، با توجه به فشار وارده بر موتور و گیربکس بوی ناخوشایندی از صفحه کلاچ به مشام می‌رسید، اما با قرار دادن حالت دیفرانسیل روی ۴L یعنی چهارچرخ متحرک سنگین، توانست با کمی تلاش از پس شیب تند برآمده و از آن صعود کند. همچنین در زمان عبور از موانع و پستی بلندی‌‌ها، فاصله زیاد بین دو محور باعث گیر کردن کاپرا ۲ می‌شود، نکته‌ای که در نیسان پیکاپ دو کابین کمتر شاهد ان هستیم، زیرا فاصله بین دو محور در پیکاپ دو کابین ۲۹۵۰ میلمتر بوده و در کاپرا ۲ این عدد ۳۱۰۰ میلیمتر است. اما نکته‌ای که توجه برخی از خبرنگاران را به خود جلب کرد، بی‌صدا بودن کابین در شرایط سخت خارج از جاده است. یعنی پس از انجام تست و بررسی‌های سختی که انجام شد، صدای اضافی از جلوبندی و کابین به گوش نمی‌رسید. در پایان اگر بخواهیم کاپرا ۲ را در چند کلمه معرفی کنیم، باید بگوییم گزینه مناسبی در میان وانت‌های دو دیفرانسیل صفر کیلومتر در بازه قیمتی ۷۰ تا ۸۰ میلیون تومان است که می‌تواند در زمینه آفرود هم حرف‌هایی برای گفتن داشته باشد. اما اگر بخواهید صرفا خودرویی برای آفرود خریداری کنید و احساس امنیت بیشتری داشته باشید، نیسان پیکاپ کارکرده گزینه معقول‌تری است که هم از نظر اقتصادی و هم از نظر استهلاک بسیار منطقی‌تر است.

 

نویسنده : آرمین محسنی

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما