یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۰
بررسی وضعیت میزان مالیات خودرو در ایران و جهان

مالیات اهرم جدید کشورهای پیشرفته برای کاهش آلودگی

مالیات و عوارض خودرو مساله‌ای است که در همه کشورها وجود دارد. در برخی کشورها مالیات بسیاری بابت خودرو و استفاده از آن و در برخی دیگر مالیات و عوارض کمتری دریافت می‌شود.

به گزارش اخبار خودرو ،بحث دریافت و عدم دریافت مالیات و عوارض در کشور موافقان و مخالفان بسیار دارد. موافقان معتقد هستند که این یک درآمد برای دولت است و باید اعمال شود و مخالفان بر این باورند رقم‌های دریافتی بابت مالیات، شماره‌گذاری و … قیمت خودروها را افزایش می‌دهد و همین امر باعث می‌شود بیشتر از آنچه کارخانه تولید می‌کند، باشد. شاید مخالف اصلی مالیات‌ها خودروسازان باشند. آنها معتقدند خودروهای تولید شده از سوی ‌آنها به مراتب رقم پایین‌تری دارد و این مالیات‌ بر ارزش افزوده و دیگر هزینه‌های این‌چنینی است که قیمت خودرو را در کشورمان بالا برده است.
در همین زمینه سعید مدنی، مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این موضوع که اصلا چرا دولت نباید مالیات بگیرد؟ به روزنامه «دنیای خودرو» می‌گوید: «به هرحال دولت هم باید بودجه‌اش را تامین کند. این چیزی نیست که بخواهیم بگوییم دولت این مالیات یا عوارض را نگیرد چون دولت درآمد دیگری ندارد. درآمد نفت ما هم بین ۱۰ تا ۲۰ درصد تولید کل ناخالص است. به‌هرحال اتکای دولت باید به مالیات‌ها باشد.»
وی با عنوان این مطلب که اتفاقا کشورمان جزو کشورهایی است که کمترین میزان مالیات را دریافت می‌کند، می‌افزاید:‌ «در همه جای دنیا به همین شکل است. وقتی نرخ‌ها و هزینه‌ها بالا می‌رود برای انجام برخی پروژه‌ها به این مالیات‌ها نیاز است. ما جزو کشورهایی هستیم که اتفاقا کمتر مالیات پرداخت می‌کنیم اما در مجموع مالیاتی که مردم کشورهای دیگر می‌پردازند، در ازای خدماتی که دریافت می‌کنند، خیلی بیشتر است.
میزان، نوع مالیات و عوارض دریافتی در کشورهای مختلف تا حدودی شبیه هم و با اختلافات جزئی است. در برخی کشورها مالیات ثابت برای همه خودروها در نظر گرفته و در برخی کشورها به‌ازای مصرف سوخت بیشتر هم مالیات دریافت می‌شود. همچنین خودروها بر حسب اینکه چه مدلی دارند و چند ساله هستند، مالیات بیشتری باید بپردازند.
در انگلستان بر حسب اینکه خودروها از چه نوع سوختی استفاده می‌کنند، مالیات جداگانه‌ای پرداخت می‌‌شود. میزان ۱۴۰ یورو در هر سال برای خودروهای بنزین‌سوز یا دیزلی و همه وسایل نقلیه‌ای که از این سوخت‌ها استفاده می‌کنند، دریافت می‌شود. همچنین در این کشور خودروهایی که از سوخت‌های جایگزین استفاده می‌کنند و به‌طور کلی خودروهای هیبرید مالیات کمتری پرداخت می‌کنند و در خصوص خودروهای تمام‌برقی هیچ نوع مالیاتی از مصرف‌کنندگان دریافت نمی‌شود. همچنین در این کشور خودروهایی که سن بالاتری دارند، به میزان انتشار گاز Co2 از سوی خودروها، مالیات و عوارض نیز به همان نسبت اخذ می‌شود.
این در حالی است که در کشور، صاحبان خودروهای با عمر ۲۰ سال، علی‌رغم آلودگی‌های بسیاری که تولید می‌کنند هیچ مالیات و عوارضی بابت آلودگی هوا نمی‌پردازند بلکه برای خارج کردن و اسقاط خودروها یارانه نیز دریافت می‌کنند. ‌در کشورمان در حال حاضر تعداد بسیار زیادی خودروهای کاربراتوری وجود دارند که تقریبا ۲۰ برابر خودروهای نو و البته انژکتوری آلودگی ایجاد می‌کنند. به نظر می‌رسد برای رفع معضل آلودگی هوا باید مالیات بیشتری از خودروهای فرسوده و آلوده‌کننده دریافت شود تا صاحبان خودرو مجبور به تعویض خودروهای خود شوند. همچنین باید به خودروسازان برای تولید خودروهای استاندارد و با مصرف سوخت کمتر فشار آورد تا حتی برای تولید خودروهای کم‌مصرف تشویق شوند.
در همین رابطه فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو می‌گوید: «با افزایش تیراژ خودرو در ایران، همواره این نگرانی وجود دارد که تقاضا کاهش پیدا کند و با کمبود مشتری مواجه شویم، از همین رو حذف خودروهای فرسوده به‌عنوان یک راهکار برای رفع این نگرانی، در نظر گرفته شد.» وی می‌افزاید: «اگرچه سیاست‌های تشویقی برای اجرایی کردن این راهکار لحاظ شد، با این حال به‌دلیل نبود سیاست‌های تنبیهی، مالکان خودروهای فرسوده، آلاینده و پر‌مصرف، فشاری را بابت تعویض خودروی خود احساس نکرده و نمی‌کنند. طبعا اگر سیاست‌های تنبیهی در قالب مالیات‌گیری، برای تردد این نوع خودروها لحاظ شود، این موضوع به‌طور مستقیم ایجاد تقاضا می‌کند و به نوبه خود می‌تواند تضمینی باشد برای فروش خودروهای تولیدی.
با یک بررسی در کشورهای مختلف به این نتیجه خواهیم رسید که در بسیاری از آنها مالیات بر انتشار آلودگی ‌هوا و همچنین مالیات بر مصرف سوخت دریافت می‌شود. ترکیه یکی از کشورهایی است که در آن مالیات بر مصرف سوخت دریافت می‌شود. ضمن اینکه مالیات بر میزان سیلندر موتور نیز در این کشور اخذ می‌شود. در آمریکا خریداران خودرو باید معادل ۱۰ درصد از قیمت کل خودرو را مالیات دهند. ضمن اینکه در آمریکا سالانه مبلغی را برای معاینه فنی خودروها دریافت می‌کنند.
به‌طور کلی سیاست‌های افزایش مالیات بر خودروهای پرمصرف در اروپا باعث شده است مردم به سوی خودروهای برقی یا خودروهایی با حجم موتور پایین روی آورند، خودروهایی که مصرف سوخت و آلایندگی کمتری دارند و عوارض و مالیات بسیار کمتری برای آن پرداخت می‌شود. البته برای اعمال این سیاست در کشورمان کمی زمان لازم است. چرا‌که در حال حاضر خودروهای با حجم موتور پایین در کشور بسیار کم و انگشت‌شمار است و لزوم توجه خودروسازان به ساخت این خودروها اهمیت بالایی دارد.»

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما