یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۴
معجونی از فناوری‌های نوین

دردسر مدل X تسلا از نگاه مدیر عامل و سایر مدیران شرکت

روند تحویل مدل X باید سرعت بگیرد تا با روند تحویل مدل اس منطبق بر پیش‌بینی ماسک همگام شود با این حال ارزیابی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد ثبت‌نام برای این خودرو طی دو فصل گذشته کاهش داشته است.

به گزارش اخبار خودرو ،اگر فکر می‌کنید ایلان ماسک، مدیرعامل تسلاموتورز به هر کاری دست زده، موفقیتی بی‌بدیل از کار درآمده است، کمی اشتباه می‌کنید. هرچند مدل S تسلا هیاهوی زیادی در بازار به پا کرد و هزاران نفر صف کشیدند تا مدلS سدان را که قرار است در آینده روانه بازار شود، سفارش دهند، کراس‌اوور مدل X اصلا آن موفقیتی که آقای مدیرعامل انتظارش را داشت، برآورده نکرد. روند تحویل مدل X باید سرعت بگیرد تا با روند تحویل مدل اس منطبق بر پیش‌بینی ماسک همگام شود با این حال ارزیابی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد ثبت‌نام برای این خودرو طی دو فصل گذشته کاهش داشته است.تلاش ماسک برای فائق آمدن بر مشکلات و چالش‌های بی‌شمار مدل X موجب شد این خودرو بیش از اندازه پیچیده شود. مختصات این محصول از جمله درهای پروانه‌ای روند تولید را کند کرده و یکی از علل افزایش قیمت نهایی است که از ۸۲۵۰۰ دلار شروع می‌شود.
مایکل کربس، از تحلیلگران بازار خودرو در این باره می‌گوید: «شاسی‌بلندهای لوکس در حال حاضر خیلی پرطرفدار هستند و گمان می‌رفت مدل X سروصدای زیادی به پا کرده و طیف مشتریان تسلا را فراگیر کند.» وی می‌افزاید: «این روزها چیز زیادی در مورد این محصول نمی‌شنوید و وقتی هم صحبتی هست خیلی مثبت نیست». ماسک طی نشستی برای بررسی وضعیت درآمدی شرکت در ماه جاری گفته بود تقاضا به حدی است که تسلا طی سال‌جاری ۱۰۰هزار دستگاه مدل اس و شاسی‌بلند مدل X بفروشد. به گفته یکی از سخنگوهای شرکت، تمرکز تسلا بر تولید و تحویل سفارشات عقب‌افتاده بازارهای خارجی در کنار تامین خودرو برای ناوگان رانندگی آزمایشی طی فصل اول امسال تاثیری منفی بر سفارشات جدید در ایالات‌متحده داشت. مشکلات مدل X موضوع پنهانی نیست و ماسک از چالش‌های موجود در رابطه با درهای خودرو و ردیف دوم صندلی‌ها که کاملا مستقل از بقیه عمل می‌کنند اطلاع دارد. برخی مسائل راهکارهای مهندسی مستقل نداشتند و تا حدودی تابع اجزا و قطعاتی بودند که از قطعه‌سازان مختلف طرف قرارداد تامین می‌شوند. وقتی تسلا از رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده در حوزه فروش در فصل اول ۲۰۱۶ بازماند، آن را ناشی از «استفاده بیش از حد فناوری‌های نوین» دانست. ماسک در این زمینه گفته بود «مدل X معجونی از همه فناوری‌های نوینی است که می‌تواند تجمیعش را دریک جا تصور کرد».

نه چندان خوب
مجله کانسیومر ریپورت مدل X را در بین ۱۵ شاسی‌بلند میان‌اندازه لوکس در جایگاه یکی مانده به آخر قرار داده بود. این در حالی است که در مقام قیاس مدل اس در بین محصولات فوق لوکس جایگاه دوم را اخذ کرده بود. جیک فیشر، مدیر بخش تست خودرویی در کانسیومر ریپورت در این باره می‌گوید «شاسی‌بلندها به دلیل کاربردی بودن محبوبیت دارند در حالی که مدل X به عنوان یک شاسی‌بلند کاربرد چندانی ندارد». او می‌افزاید «مدل X به عنوان یک تجربه علمی فوق‌العاده است اما به عنوان یک خودرو شاید کمی زیاده‌روی باشد». این نگاهی است که در مورد مدل X بر بقیه غالب شده است. تونی ساکوناگی تجربه شخصی خود از خرید،‌ تملک و استفاده از این مدل را «نه چندان خوب» توصیف می‌کند. خودروی او که از ماه ژوئیه شروع به استفاده از آن کرده، طی ۴ ماه و نیم اول بعد از تحویل سه بار به مرکز خدمات تسلا که ۹۰ کیلومتر با اقامتگاهش فاصله داشت، انتقال داده شد. او در این رابطه می‌گوید «به سان بسیاری دیگر از مالکان مدل X مشکلات زیادی در زمینه فناوری در خودرویم داشتم».
مالکان خوشحال
تسلا اعلام کرده در زمینه شناسایی و رفع آنلاین مشکلات نرم‌افزاری و ارتقای برخط این نرم‌افزارها و همچنین ارائه پک‌های رفع مشکلات سخت‌افزاری توسط مالک به پیشرفت‌های قابل توجهی دست یافته است.
این شرکت همچنین ادعا دارد مالکان مدل X با وجود مشکلاتی که در زمینه عملکرد بد سنسورها،‌ درها و حتی آفتابگیرهای صندلی‌های جلو گزارش شده، خودروهای خود را دوست دارند. گزارش ارزیابی رضایت‌مندی برندهای خودرویی که هرساله توسط کانسیومر ریپورت انجام می‌َشود و نتایج آخرین مورد آن دسامبر گذشته منتشر شد هم موید این مساله بود: «۸۸درصد مالکان این مدل گفته بودند در صورت بازگشت به گذشته باز هم این خودرو را خریداری می‌کنند».
روند تحویل مدل X بر اساس اطلاعات و آماری که از سوی شرکت تسلا انتشار یافته بعد از آغاز روند واگذاری این محصول فصل به فصل سرعت گرفته است.
بابی کانسارا، یکی از خریداران مدل X از مینیاپولیس که سفارش خرید یک دستگاه مدل اس را هم عمدتا برای استفاده همسر و فرزندانش داده، می‌گوید «با توجه به تجربه‌اش از مدل X به هیچ چیز جز خرید یک تسلای دیگر فکر نمی‌کند». کانسارا تاکید دارد مدل X را دوست دارد چون لازم نیست در صف پمپ‌بنزین توقف کند و کارکردهای آن به خصوص سامانه کمک به راننده موسوم به اتوپایلوت برایش جالب است. او می‌گوید «تسلا تنها شرکتی است که جرات کرده از مرزهای متعارف تولید خودرو فراتر برود».
محققان بازار در جی‌دی‌پاور معتقدند مشتریان تسلا این شرکت را از پشت عینک خوش‌بینی می‌بینند. این شرکت پس از گفت‌وگو با صدها خریدار محصولات تسلا با انتشار گزارشی در ماه مارس، ادعا کرد برای خیلی از مشتری‌ها سخت است پس از پول هنگفتی که صرف خرید خودروی خود کرده‌اند، به نقایص
آن اذعان کنند.

انتظارات بالا
در گزارش دی‌جی‌پاور ادعا شده این سطح وفاداری با توجه به تلاش تسلا برای افزایش حجم تولید و قرار گرفتن اقشار جوان و متوسط شهری در زمره مشتریان بالقوه در مدل‌های بعدی ادامه نخواهد یافت. قرار است مدل اس سدان که نماد تلاش ماسک برای ورود به حوزه خودروهای میان‌قیمت محبوب اقشار متوسط است، از ماه ژوییه روانه بازار ‌شود. او همچنین در حال برنامه‌ریزی برای عرضه وانت‌های پیکاپ متوسط و یک شاسی‌بلند جمع‌وجور به نام مدل Y است.
کاتلین ریژ، مدیر بخش مشاوره صنایع خودرویی در جی‌دی‌پاور اعتقاد دارد خریداران مدل ۳ به اندازه مشتریان سابق محصولات تسلا نقایص احتمالی خودروی خود را تحمل نکرده و انتظار دارند محصولی بی‌نقص دریافت کنند. ماسک نیز اصرار دارد که مدل ۳ مطابق بالاترین استانداردهای ممکن تولید شود. او گفته طراحی ساده‌تر و تقویت زنجیره تامین قطعه مانع از تکرار مشکلاتی خواهد شد که مدل X را تحت‌الشعاع خود قرار داده است.
او در جدیدترین توییت خود نوشته است: «در ابتدا ساده‌ترین نمونه مدل ۳ را تولید می‌کنیم؛ درست مثل کاری که در مورد مدل S انجام دادیم». البته او در جایی اشتباهات پیش آمده در مورد مدل X را پذیرفته و مسئولیت آن را بر عهده گرفته است.
منبع: بلومبرگ

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما