دوشنبه 29 می 2017 - 13:33

سرخ‌ پوشی خودرویی‌ها در روز منفی شدن بازار سهام

دومین روز کاری هفته برای خودرویی‌های حاضر در بورس تهران روز خوشایندی نبود و اکثر نمادهای این گروه با منفی شدن و کاهش ارزش روزانه روبه‌رو شدند.

به گزارش اخبار خودرو ،دومین روز کاری هفته برای خودرویی‌های حاضر در بورس تهران روز خوشایندی نبود و اکثر نمادهای این گروه با منفی شدن و کاهش ارزش روزانه روبه‌رو شدند.
به گزارش روزنامه «دنیای خودرو»، این اتفاق در حالی برای این گروه رخ داده است که تنها نمادهای معدودی توانستند روند مثبتی را طی کنند که از جمله می‌توان به دو نماد «خاهن» (آهنگری تراکتورسازی ایران) و «خدیزل» (بهمن‌دیزل) اشاره کرد. البته نخستین نماد یادشده به‌رغم معاملات کم‌حجم خود توانست روند مثبتی را که از ابتدا آغاز کرده بود، ادامه و با افزایش ارزش نزدیک به دو برابر به کار خود پایان دهد. در مقابل اما بهمن‌دیزل نتوانست رو به جلو حرکت کند و با اندکی افت نسبت به شروع، به آخر کار برسد.
در این گروه در غیاب سایپای متوقف‌شده بیشترین حجم داد‌وستد به نام پارس‌خودرو ثبت شد. نماد «خپارس» که با کاهش ۲٫۵درصدی ارزش روزانه خود مواجه شده بود، نزدیک به ۳۰میلیون سهمش در یک‌هزار و۸۰۰نوبت و با ارزشی نزدیک به ۳میلیارد تومان داد‌وستد شد. زامیاد هم ازجمله صدرنشینان منفی‌شده دیروز گروه خودرویی‌ بورس تهران بود که با افت ارزش ۱٫۶۴درصدی هر سهم روبه‌رو شد. نزدیک به ۱۵میلیون سهم این نماد نیز در یک‌هزار نوبت به ارزش یک‌میلیارد و۲۴۰میلیون تومان دادوستد شد. نماد معاملاتی ایران‌خودرو نیز از دیگر نمادهای صدرنشینی بود که ارزش سهامش شیب نزولی را طی کرد. کمی بیش از ۷٫۵میلیون سهم خودرو در ۱۱۰۰نوبت و به ارزش ۲میلیارد تومان از سوی داد‌وستدکنندگان معامله شد. البته شروع کار یکی از لیدرهای همیشگی گروه خودرو و قطعات حاضر در بازار اوراق بهادار تهران در آغازبه‌‌کار بازار در محدوده صفر تابلو قرار داشت اما نماگرهای این گروه پس از پایان فعالیت‌های روزانه از کاهش ارزشی معادل ۱٫۷۷درصدی سهام خودرو خبر دادند.
روز گذشته در مجموع نزدیک به یک‌هزار نوبت ۱۰۱میلیون سهم به ارزش روزانه ۱۳میلیارد و۲۱۰میلیون تومان در گروه خودرویی‌ داد‌وستد شد و ارزش کل این گروه نیز به رقم ۱۷هزار و۴۶۸میلیون تومان رسید.
براساس این گزارش، معاملات سهام در نماد معاملاتی ۳ شرکت فولاد‌مبارکه با ۲۵ واحد، خدمات انفورماتیک با ۲۳ واحد و همراه اول با ۲۰ واحد افزایش، بیشترین تاثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.
در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت کشتیرانی ج.ا.ا با ۲۲ واحد، پالایش‌نفت تهران با ۲۱ واحد و پالایش‌نفت اصفهان با ۱۹ واحد کاهش، بیشترین تاثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش
کشیدند.
ارزش کل معاملات بورس تهران به بیش از ۱۳۰ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست‌به‌دست شدن ۵۶۶ میلیون و ۷۹۲ هزار سهم و اوراق مالی قابل‌معامله در ۴۵ هزار و ۶۸۱ نوبت داد‌و‌ستد بود. شاخص کل بازار اوراق بهادار تهران در پایان معاملات دیروز با کاهش ۲۰۷ واحدی روی رقم ۸۰ هزار و ۹۲۱ واحد ایستاد. در معاملات دیروز همچنین نماد معاملاتی شرکت‌های رینگ‌سازی مشهد و کمک‌فنر ایندامین سایپا از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی شدند.
در همین حال به‌گفته تحلیلگران بازار اوراق بهادار در غیاب خریداران جدید، یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که در حال‌حاضر در گروه خودرویی‌ وجود دارد، غلبه عرضه بر تقاضاست که مانع ثبات و پایداری قیمت‌ها و داد‌وستد‌ها در این گروه می‌شود.

نویسنده : مدیر سایت

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما