سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۶

امکان تولید موتورسیکلت‌های هیبرید در ایران

با وجود توانایی تولیدکنندگان داخلی برای تولید موتورسیکلت‌های هیبرید، نسخه درمان آلودگی هوا همچنان خاک می‌خورد.
در شرایطی که بسیاری از مردم، خودروها را متهم اصلی آلودگی هوا در کلان‌شهرها و به‌ویژه تهران می‌دانند اما این موتورسیکلت‌ها هستند که با جثه‌های کوچک‌شان معادل ۴تا ۸خودرو آلاینده وارد هوای کلان‌شهرها می‌کنند.

به گزارش اخبار خودرو ،با وجود توانایی تولیدکنندگان داخلی برای تولید موتورسیکلت‌های هیبرید، نسخه درمان آلودگی هوا همچنان خاک می‌خورد.
در شرایطی که بسیاری از مردم، خودروها را متهم اصلی آلودگی هوا در کلان‌شهرها و به‌ویژه تهران می‌دانند اما این موتورسیکلت‌ها هستند که با جثه‌های کوچک‌شان معادل ۴تا ۸خودرو آلاینده وارد هوای کلان‌شهرها می‌کنند وبه این ترتیب انگشت اتهام کارشناسان به سویشان نشانه می‌رود.
همچنان موتورسیکلت‌ها بیش از یک‌چهارم آلودگی هوای تهران را یک تنه تولید می‌کنند و تا امروز نسخه راهگشایی برای درمان این درد سلامت‌برانداز پیچیده نشده است. در تمام این مدت پیشنهادات بسیاری برای کاهش آلایندگی موتورسیکلت‌ها ارائه شده است، از توقف تولید و شماره‌گذاری موتورسیکلت‌های کاربراتوری به‌عنوان متهمان اصلی آلودگی هوا تا واردات و تولید موتورسیکلت‌های برقی و برقی‌سازی موتورسیکلت‌های فعال در پیک‌های موتوری هسته مرکزی پایتخت.
با این‌حال همواره انتقاداتی به برقی کردن موتورسیکلت‌ها به‌ویژه در مشاغلی مانند پیک‌های موتوری که مجبورند روزانه بیش از ۱۰۰کیلومتر در سطح شهر پیمایش داشته باشند، بوده است. زیرا در خوشبینانه‌ترین حالت موتورسیکلت‌های برقی قادر نیستند بیش از ۶۰کیلومتر را در هر بار شارژ باتری طی کنند؛ معضلی که باعث می‌شود افرادی که مجبور به پیمایش مسافت‌های طولانی هستند، برای استفاده از موتورهای برقی تمایلی نداشته باشند.

موتورسیکلت‌های هیبرید از وعده واردات تا تولید داخل
در این بین اما تنها موتورسیکلت‌های هیبرید هستند که با استفاده از دو پیشرانه بنزینی و الکتریکی و شارژ باتری‌ها به‌واسطه عملکرد موتور بنزینی می‌توانند به‌عنوان نسخه نهایی درمان آلودگی هوای کلان‌شهرها به شمار بیایند و با ورودشان به چرخه حمل‌و‌نقل آلودگی هوای کلان‌شهری مانند تهران را کاهش دهند. با این موتورسیکلت‌ها که باتری پیشرانه برقی در اثر حرکت موتورسیکلت و عملکرد موتور بنزینی شارژ می‌شود، می‌توان با تولید حداقل آلاینده‌ها در شهر تردد کرد و سهم این وسیله‌نقلیه در ایجاد آلودگی هوا را به کمترین رقم ممکن رساند.
چندی پیش شرکت یکتاز‌سیکلت ‌کویر که از شرکت‌های وابسته به کویر موتور به شمار می‌آید، خبر از ورود موتورسیکلت‌های هیبرید به بازار ایران داده بود. این شرکت با رونمایی از موتورسیکلت ۳۰۰ieLT MP3 Hybrid به‌عنوان محصول کمپانی بزرگ پیاجیو (Piaggio) ایتالیا نوید ورود این اسکوتر هیبرید را به بازار ایران داد تا با بهره‌گیری این موتور مجهز به دو پیشرانه برقی و بنزینی تحولی در حمل‌و‌نقل شهری ایجاد شود. کویرموتور وعده داده بود با ورود این محصول هیبرید به بازار، مصرف سوخت اسکوترها از یک‌لیتر در هر ۲۶کیلومتر پیمایش، به ۶۰کیلومتر برسد و خروجی گاز دی‌اکسیدکربن نیز از ۹۰ به ۴۰گرم در هر کیلومتر کاهش یابد.اما ورود موتورسیکلت‌های هیبرید توسط کویرموتور وعده‌ای بیش نبود و در حال‌حاضر تنها امکان خرید نمونه‌های برقی این برند، آن‌هم با امکان پیمایش تنها ۴۰کیلومتر در هر بار شارژ وجود دارد.
اواخر دی‌ماه سال گذشته اما خبر تولید موتورسیکلت‌های هیبرید توسط پژوهشگران داخلی بر سر زبان‌ها افتاد. این موتورسیکلت به همت پژوهشگاه نیرو، برخی شرکت‌های دانش‌بنیان و گروه صنعتی تندرشهاب در قالب نمونه تحقیقاتی تولید شد.
دکتر قاضی‌زاده، رئیس پژوهشگاه انرژی از فراهم شدن امکان تولید باتری یا ابرخازن مورد استفاده در این موتور و فراهم بودن امکان تولید انبوه آن خبر داد و گفت: «هزینه تولید این موتورسیکلت‌ها به مراتب کمتر از موتورهای برقی است و امکان تولید انبوه آن نیز وجود دارد.» وقتی نتیجه تولید انبوه این موتورسیکلت را از ابوالفضل حجازی، مدیر‌عامل شرکت تندر‌شهاب پرس و‌جو کردیم، وی با تاکید بر اینکه امکان تولید موتورسیکلت‌های هیبرید در داخل کشور وجود دارد و کارخانه‌های موتورسیکلت‌سازی با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان به دانش ساخت ابرخازن‌ها و باتری‌های مورد‌استفاده در این موتورسیکلت‌ها رسیده‌اند، گفت: «با فراهم شدن امکان تولید این موتورسیکلت‌ها در داخل، علاوه‌بر جلوگیری از خروج ارز کمک زیادی به ایجاد اشتغال نیز خواهد شد.» وی با تاکید بر اینکه اولویت صنعت باید بر تولید داخلی باشد، افزود: «تا زمانی‌که علم تولید این موتورسیکلت‌ها در داخل وجود دارد، نیازی به واردات نمونه‌های خارجی نیست و باید بر حمایت از تولیدات داخلی تاکید داشت.»
حجازی با اشاره به تحقیقاتی بودن پروژه تولید موتورهای هیبرید در سال گذشته گفت: «درحال‌حاضر امکان تولید انبوه این نوع موتورسیکلت‌ها در کشور وجود دارد که پس از تایید سازمان استاندارد، بخشی از تولید کارخانه‌های موتورسیکلت‌سازی به این موضوع اختصاصمی‌یابد.»
حال نسخه درمان آلودگی هوای کلان‌شهرها، در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان استاندارد است و باید دید آیا عمل به این نسخه در دستور کار قرار خواهد گرفت و تولید موتورسیکلت‌های هیبرید در داخل آغاز خواهد شد یا همچنان باید به امید شرکت‌های واسطه و شرکای خارجی بود تا با واردات محصولاتی از این دست، گره موقتی را از مشکلات باز کنند.

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
  1. خسرو
    در ارتباط با مطلب : امکان تولید موتورسیکلت‌های هیبرید در ایران

    درود . به نظر من موتور تولید این موتورها وقتی به حرکت در میاد که سبیل یه عده بخصوصی چرب بشه . میدونی کیا ؟ برو سراغ وارد کنندهاش از اونا بپرس . حالا از ما گفتن خود دانی .

دیدگاه شما