سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۲:۲۱
توضیح معاون اجتماعی پلیس راهور ناجا به «دنیای‌خودرو»:

دلایل توقف ثانیه‌شمار چراغ‌های راهنمایی و رانندگی

به‌گفته معاون اجتماعی پلیس راهور ناجا سنسورهای کف خیابان و اطلاعات سایر دوربین‌های منطقه زمان توقف را در دوربین‌های راهنمایی و رانندگی تعیین می‌کنند

به گزارش اخبار خودرو ، انتظار پشت چراغ قرمز در روزهای گرم تابستان سخت‌تر می‌شود، مخصوصا زمانی‌که شمارش معکوس چراغ قرمز می‌رسد به هشت، هفت، هفت، هفت و باز هم هفت و همچنان تامل روی عدد هفت که چند ثانیه‌ای، مانده است. بعد از آن بوق‌های ممتد کسانی‌ که پشت چراغ‌قرمز معطل مانده‌اند، شنیده می‌شود که به خراب بودن چراغ یا تنظیم اشتباه پلیس راهنمایی و رانندگی اعتراض می‌کنند.

درحالی که تنظیم زمان دوربین نه به وسیله پلیس راهنمایی و رانندگی و نه دوربین خراب است، بلکه به‌گفته معاون اجتماعی پلیس راهور ناجا سنسورهای کف خیابان و اطلاعات سایر دوربین‌های منطقه زمان توقف را در دوربین‌های راهنمایی و رانندگی تعیین می‌کنند.

سیستم هوشمند SCATS در ۲۷ کشور جهان
پیش از این برخی مواقع ماموران راهنمایی و رانندگی به صورت دستی و با توجه به ترافیک در جریان در همان چهارراه، بدون اطلاع از ترافیک موجود در چهارراه‌های اطراف، زمان توقف و حرکت چراغ‌های راهنمایی و رانندگی را تنظیم می‌کردند که این امر باعث افزایش ترافیک در کل شبکه معابر می‌شد.

ضمن آن که بار ترافیکی در تمام ساعات یکسان نیست و اشتباه در تنظیم عبور و مرور خودروها موجب گره‌های ترافیکی می‌شود. این موضوع نه‌تنها در تهران، بلکه در تمام شهرهای پرترافیک جهان معضل شهروندان است.

این مشکل برای نخستین‌بار در سال ۱۹۸۵ در سیدنی استرالیا با راه‌اندازی سیستم SCATS حل شد. اکنون سیستم SCATS در تقاطع‌های ۲۷ کشور جهان و در بیش از ۳۷ هزار تقاطع استفاده می‌شود. این سیستم در بسیاری از کلان شهرهای پرتردد جهان از‌جمله تهران مورد استفاده قرار گرفته است.

تنظیم چراغ بر اساس بار ترافیکی
SCATS به‌طور خودکار زمان‌بندی چراغ‌ها را تنظیم می‌کند تا در سطح شبکه، جریان ترافیک بهترین حالت را داشته‌باشد و با ایجاد موج سبز و با در نظر گرفتن فواصل زمانی بین سبز شدن چراغ‌های تقاطع یکی پس از دیگری در خیابان‌های اصلی بین تقاطع‌ها هماهنگی ایجاد کند.

سرهنگ عین‌الله جهانی، معاون اجتماعی پلیس راهور ناجا در گفت‌وگو با «دنیای خودرو» در توضیح عملکرد چراغ‌های هوشمند راهنمایی و رانندگی گفت: «دوربین‌های راهنمایی و رانندگی که مدت توقف و حرکت خودروها در چهارراه‌ها را نمایش می‌دهند، مجهز به سیستم SCATS هستند. این سیستم با توجه به بار ترافیکی، زمان توقف و حرکت را تغییر می‌دهد.»

متولی نصب، راه‌اندازی و نگهداری چراغ‌های راهنمایی و رانندگی در شهر، شهرداری است و تخمین زده می‌شود بیش از ۵۰۰ عدد دوربین هوشمند راهنمایی و رانندگی در سطح شهر تهران نصب شده باشد.

سرهنگ جهانی درباره نحوه دریافت اطلاعات وعملکرد سیستم هوشمند SCATS عنوان کرد: «چراغ‌های راهنمایی و رانندگی مجهز به سیستم SCATS هستند و ترافیک را به‌صورت هوشمند هدایت می‌کنند.

به این صورت که متناسب با بار ترافیکی معابر و فاصله حرکت خودروها، زمان ایست و حرکت در تقاطع‌ها را تنظیم می‌کند. به‌علاوه دوربین‌های تقاطع‌های نزدیک به‌هم که بار ترافیکی‌شان بر یکدیگر تاثیر می‌گذارد، به‌هم مرتبط هستند و اطلاعات را به یکدیگر انتقال می‌دهند.»

سنسورهای هوشمند در کف خیابان‌ها
معاون اجتماعی پلیس راهور ناجا در ادامه افزود: «دوربین‌ها اطلاعات خود را از سنسورهایی که کف خیابان‌ها و چهارراه‌ها نصب شده‌اند، دریافت می‌کنند. سنسورهای هوشمند بار ترافیکی و تعداد خودروها را تشخیص می‌دهند و پس از آن که اطلاعات پردازش شد، اگر نیاز بود مدت زمان سبز یا قرمز بودن چراغ‌ها افزایش یا کاهش پیدا می‌کند. بنابراین نیروهای انسانی پلیس راهور در کم یا زیاد شدن زمان چراغ دخالتی ندارد و تغییرات حاصل‌شده از مجموع اطلاعات پردازش‌شده است.»

از عوامل تاثیرگذار در سیستم کنترل مرکزی هوشمند ترافیک رفتار رانندگان است. رفتار متفاوت رانندگان در کشور ما باعث کاهش عملکرد این سیستم شده است. برای مثال حرکت نزدیک به هم خودروها در طول، حرکت نامنظم و غیرمجاز عابرپیاده از عرض خیابان و عدم توجه به خط‌کشی ویژه عابران‌پیاده و چراغ راهنمایی و رانندگی از عواملی هستند که بر عملکرد این سیستم هوشمند تاثیر می‌گذارند.»

نویسنده : مدیر سایت

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما