جمعه ۱۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۱:۱۳

دو گام دولت در راستای هوای پاک

توجه دولت در ماه‌های اخیر به بحث خودروهای پاک (خودروهای تمام‌برقی و هیبرید) نشان از اهتمام دولت برای پیشروی به این سمت است که جای تقدیر دارد.

به گزارش اخبار خودرو ،در دولت یازدهم توجه ویژه‌ای به بحث‌های زیست‌محیطی صورت گرفت که نشان از برداشتن گام اول برای این امر حیاتی دارد. در این راستا توجه دولت در ماه‌های اخیر به بحث خودروهای پاک (خودروهای تمام‌برقی و هیبرید) نشان از اهتمام دولت برای پیشروی به این سمت است که جای تقدیر دارد زیرا هم‌زمان با کشورهای پیشرفته دنیا، این امر در کشور ما نیز اگرچه با کمی تاخیر اما در حال فعالیت است و به آن توجه ویژه‌ای صورت می‌گیرد اما در این میان دو موضوع بسیار مهم است که دولت باید فارغ از بحث زیربنایی به آن توجه ویژه‌ای داشته باشد.
مورد اول،‌ سهم عمومی در این امر است. ‌به این معنا که هنوز خودروهای برقی یا هیبرید در تفکر عمومی جایگاهی ندارند و تصور از این خودروها کاملا با آن چیزی که هستند، متفاوت است. عموم مردم تصوری که از این خودروها دارند،‌ خودروهایی ضعیف، سبک، شهری و موارد اینچنینی است که این تصویر باید اصلاح شود. این راه نیز هموار و مورد اصلاح قرار نمی‌گیرد مگر با فرهنگ‌سازی گسترده از طریق همکاری دولت و نهادهای مرتبط با محیط‌زیست و مسائل این حوزه با رسانه‌های ارتباط جمعی. از سوی دیگر در همین زمینه نیاز است که دولت علاوه بر زیرساخت‌های کشوری،‌ اهتمام به پرداخت یارانه برای مصرف‌کننده و تسهیل شرایط برای واردکنندگان این نوع خودروها صورت دهد تا در‌نهایت با توجه به قیمت این خودروها، شرایطی مهیا شود تا مصرف‌کننده بتواند در نهایت تمایل به خرید این خودروها داشته باشد.
مورد دوم، ناوگان حمل‌ونقل عمومی است که تا امروز صحبت‌هایی درباره استفاده از ناوگان عمومی برقی شده و مذاکراتی نیز در ماه‌های اخیر با برخی واردکنندگان این نوع خودروها و دست‌اندرکاران صورت گرفته است. امروز انواع و اقسام تجهیزات و محصولات حمل مسافر و بار به‌صورت برقی تولید شده و می‌شود که تجهیز ناوگان حمل‌ونقل عمومی و حتی بین‌شهری به این محصولات می‌تواند گام بسیار بزرگی در راستای حفظ محیط‌زیست و در نهایت توجیه اقتصادی برای کشور باشد. به این معنا که هزینه استخراج نفت و گاز و تبدیل آن به بنزین،‌ گازوئیل و حتی گاز عملا از چرخه خارج شده یا به کاهش می‌انجامد که در درازمدت سود سرشاری را برای کشور خواهد داشت. در این میان، نهادهایی مانند شهرداری،‌ سازمان حفاظت از محیط‌زیست و نهادهای دیگری مثل سازمان هتل‌ها نیز می‌توانند در این زمینه گام‌های بسیار بلند بردارند. به‌طور مثال تجهیز هتل‌ها یا پارکینگ‌های عمومی به سیستم شارژرهای این خودروها.
مخلص کلام این‌که امروزه توجه به انرژی‌های پاک در سراسر دنیا به بحث اول و مهم بدل شده است و شواهد نشان می‌دهد که کشور ما نیز از دنیا عقب نبوده و هم‌گام در حال توسعه و توجه به این موضوع است. اما در این میان نباید نقش سازمان‌های ذی‌ربط، سازمان‌های مردم‌نهاد و نهادهای مختلف را فراموش کرد‌ زیرا برای یک امر ملی، اهتمام ملی و همکاری همگان لازم است تا بتوانیم کشوری سالم، آسمانی پاک و سرزمینی سبز داشته باشیم.

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما