جمعه ۱۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۳

سرمایه‌گذاری در صنعت خودرو با رویکرد صادرات

دولت دوازدهم باید با افزایش کیفیت خودرو، ایران را به هاب توزیع خودروی با‌کیفیت در خاورمیانه تبدیل کند. این در حالی است که بخشی از سیاست‌گذاری‌های دولت یازدهم در حوزه صنعت که خودروسازی نیز بخشی از آن بوده است، باید تغییر کند.

به گزارش اخبار خودرو ،دولت دوازدهم باید با افزایش کیفیت خودرو، ایران را به هاب توزیع خودروی با‌کیفیت در خاورمیانه تبدیل کند. این در حالی است که بخشی از سیاست‌گذاری‌های دولت یازدهم در حوزه صنعت که خودروسازی نیز بخشی از آن بوده است، باید تغییر کند.
با توجه به نوع سرمایه‌گذاری‌های جدیدی که در صنعت خودرو صورت گرفته است، سیاست‌گذاری‌های خودرویی باید به سمتی حرکت کند که دو شرکت ایران‌خودرو و سایپا به‌عنوان تولیدکننده منطقه‌ای خودرو مطرح شوند و ایران، هاب توزیع خودرو در منطقه شود. این در حالی است که ظرفیت‌ها و دسترسی‌ها برای تبدیل ایران به هاب منطقه‌ای وجود دارد و هر گونه سرمایه‌گذاری جدید در حوزه خودرویی باید با رویکرد صادرات انجام شود و با این رویکرد بحث کیفیت، خدمات پس از فروش، برندینگ و سایر مباحث با حوزه خودرو جدی دیده شود. همچنین دولت دوازدهم باید خطوط تولید خودروهای بی‌کیفیت را متوقف، قانون خروج خودروهای بی‌کیفیت از خط تولید را اجرا و سرمایه‌گذاری جدیدی را وارد این عرصه کند.
از سویی ذکر این نکته ضروری است که سلایق و قدرت خرید در بازار داخلی و خارجی متفاوت است، لذا سبد محصولات خودرویی باید متنوع باشد تا ایران به هاب تولید خودرو در منطقه تبدیل شود. این در حالی است که حوزه خودرویی اگر به قوانین تسهیل‌کننده مانند قوانین مالیاتی، صادراتی و تعرفه‌ای برای سیاست‌گذاری در صنعت خودرو نیازمند است، باید به دولت و مجلس ارائه کند تا دستیابی به اهداف آینده و تبدیل شدن به هاب خودرویی تسهیل شود. همچنین باید به این موضوع اذعان کرد که صنعت خودروی کشور باید به سمت ارتقای بهره‌وری و کیفیت حرکت کند و در راستای بالابردن تعداد تیراژ و افزایش کمی گام بردارد. از سوی دیگر زمانی‌که خودروسازها در گردونه رقابت قرار گیرند، مجبور به ارتقای کیفیت و استفاده از فناوری‌های جدید هستند، در غیر این‌صورت در شرایط شبه‌انحصاری و زمانی‌که مردم با هر کیفیتی مجبور به خریداری خودروها باشند، خودروسازان ملزم به افزایش کیفیت نیستند.

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما