پنج شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۸

خودنمایی پارس‌ خودرو در بی‌رمقی بورس

در حالی که از ابتدای هفته تا روز سه‌شنبه بیشتر نمادهای حاضر در گروه خودرو و قطعات بازار اوراق بهادار با کاهش روزانه ارزش سهام خود مواجه بودند، در آخرین روز کاری هفته با تکان اندکی که در برخی نمادها ایجاد شد، حداقل برای نیمی از حاضران خودرویی در بورس روز آخر با مثبت شدن یا در محدوده صفر تابلو قرارگرفتن به پایان رسید.

به گزارش اخبار خودرو ،آخرین روز کاری هفته با قرار گرفتن پارس‌خودرو در میان نمادهای تاثیرگذار مثبت و رشد یک واحدی شاخص کل گروه خودرو و قطعات با اندکی امیدواری همراه بود.
به گزارش روزنامه «دنیای خودرو»، در حالی که از ابتدای هفته تا روز سه‌شنبه بیشتر نمادهای حاضر در گروه خودرو و قطعات بازار اوراق بهادار با کاهش روزانه ارزش سهام خود مواجه بودند، در آخرین روز کاری هفته با تکان اندکی که در برخی نمادها ایجاد شد، حداقل برای نیمی از حاضران خودرویی در بورس روز آخر با مثبت شدن یا در محدوده صفر تابلو قرارگرفتن به پایان رسید.
در این میان پارس‌خودرو نقش ویژه‌تری برای این گروه ایفا کرد. چراکه توانست پس از روزهای متوالی افت شاخص کل و همچنین افت شاخص خودرویی‌های بورس در میان سه شاخص برتر تاثیرگذار قرار بگیرد. هرچند رشد روز آخر بازار اوراق بهادار تهران چندان قابل‌توجه نبود و تنها خبر از یک واحد رشد می‌داد اما در عین حال حضور یک خودرویی در این روز نشان از تایید برخی کارشناسان در مورد استعداد گروه خودرو و قطعات مبنی‌بر توانایی لیدری این گروه می‌دهد.
در گروه خودرو و قطعات که از قضا روز کم‌حجمی را نیز پشت سر گذاشت، در مجموع ۵۱میلیون و۵۰هزار سهم در ۶هزار و۲۰۰نوبت و به ارزش ۱۱میلیارد و۱۱۰میلیون تومان داد‌وستد شد. در این میان پارس‌خودرو با داد‌وستد کمی بیش از ۱۷میلیون سهم تقریبا یک‌سوم معاملات خودرویی‌ها را به خود اختصاص داد. این تعداد سهم در ۱۲۰۰نوبت و به ارزش یک‌میلیارد و۷میلیون تومان دادوستد شد. از دیگر سو ایران‌خودرو که روز سه‌شنبه توانسته بود از مرز محدوده صفر تابلو عبور کند، باز هم افت کرد و به انتظار هفته آتی ماند. زامیاد هم ازجمله نمادهایی بود که روز گذشته کار خود را در محدوده صفر تابلو آغاز کرد اما در ادامه با حمایت‌های صورت‌گرفته و اصلاح قیمتی با ۰٫۶درصد افزایش ارزش روزانه سهام خود آخرین روزکاری هفته را به پایان رساند. براساس این گزارش، معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت آپ با ۲۴ واحد، پارس‌خودرو با ۱۰ واحد و گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید با ۹ واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.
در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی خارک با ۲۱واحد، کشتیرانی با ۱۴ واحد و ملی صنایع مس ایران با ۹ کاهش بیشترین تاثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.
ارزش کل معاملات دیروز بورس تهران به بیش از ۱۵۶ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست‌به‌دست شدن ۵۷۳میلیون و ۱۸۹ هزار سهم در ۴۳ هزار و ۷۳۵ نوبت داد‌و‌ستد بود. شاخص کل اوراق بهادار تهران نیز در پایان معاملات با افزایش یک واحدی روی رقم ۸۰ هزار و ۵۱۳ واحد ایستاد. همچنین در معاملات دیروز نماد معاملاتی شرکت‌های موتورسازان تراکتورسازی ایران و نیرومحرکه ایران از سوی ناظر بازار سهام متوقف شدند.
بورس تهران در حالی با معاملات کم‌حجم مواجه شد که با پایان اصلاح قیمتی در کلیت معاملات بازار سهام به‌ویژه در گروه خودرویی، انگیزه خرید در گروه‌های کوچک و برخوردار از سهام شناور پایین برای اغلب معامله گران حقیقی فراهم و ورود خریداران تکنیکال برای جمع‌آوری سهام شرکت‌های کوچک با سبزپوش شدن کم‌جان نماگرهای خود همراه شد.

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما