پنج شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۳
سلام خودروسازان بزرگ جهان به بازار ایران

نو رسیده ایران خودرو در جمع خواهران پژو

در ایران صنعت خودرو‌، با سیاست گره خورده است که اکثرا دولت‌ها در ایران نگاهی ویژه به این صنعت داشته‌اند. مهم‌ترین جنبه آن با توجه به شرایط اقتصادی کشور، تولید بیشتر و ایجاد اشتغال بوده و شاید نگاه کیفی کمتر، نسبت به این صنعت وجود داشته است.

به گزارش اخبار خودرو ،صنعت خودروی کشور و در راس آن دو غول بزرگ یعنی ایران خودرو و سایپا در طول چند دهه گذشته، از سوی افکار عمومی و جامعه مصرف‌کننده مورد انتقادات گسترده‌ای همواره قرار گرفته است‌. گرچه اگر با دید منصفانه به قضیه نگریسته شود، در پاره‌ای از موارد نمی‌توان صرفا خودروسازان را مقصر امر دانست بلکه پاره‌ای از عوامل که خارج از حیطه قدرت خودروسازان بوده نیز در این امر تاثیرگذار است.
در ایران صنعت خودرو‌، با سیاست گره خورده است که اکثرا دولت‌ها در ایران نگاهی ویژه به این صنعت داشته‌اند. مهم‌ترین جنبه آن با توجه به شرایط اقتصادی کشور، تولید بیشتر و ایجاد اشتغال بوده و شاید نگاه کیفی کمتر، نسبت به این صنعت وجود داشته است.
در طول یک‌دهه بسته شدن دروازه‌ها و تدوین سند توسعه صنعت خودرو‌، از اواسط دهه ۷۰ تا ۸۰‌، حرکت‌های نسبتا خوبی صورت گرفت و به‌درستی به یاد دارم بزرگ‌ترین غول سازنده خودرو در کشور و خاورمیانه با معرفی نخستین خودروی ملی یعنی سمند و ارائه مدل‌های مفهومی گوناگون در روزگاری که اثری از خودروسازان چینی نبود و حتی سازوکار بسیاری از خودروسازان فعلی شکل و فرم نگرفته بودند، رویای تولید محصول در کلاس جهانی را در سر می‌پروراند.
صنعت قطعه‌سازی در طول این دهه به خود شکل و فرمی داد و حتی برخی خودروسازان بزرگ برای تامین قطعات، چشم‌شان به دنبال قطعه‌سازان ایرانی بود اما از سوی دیگر بازار انحصاری و نبود رقابت باعث می‌شد خودروسازان همچنان کیفیت را فدای کمیت کنند و درست اینجا نقطه ضربه‌پذیر صنعت خودروی کشور بود.
با توجه به بحران صنعتی و اقتصادی که گریبان‌گیر کشور از اواسط دهه ۸۰ شد و همچنین آغاز تحریم‌ها، ضربه سختی بر پیکره صنعت این کشور ازجمله صنعت خودرو وارد آمد، شدت ضربات به حدی بود که تنها در طول چند سال تمام حرکت‌های یک دهه گذشته محو شد و صنعت خودرو که در ایران دارای ضعف‌های ساختاری بود، در معرض ضربات جبران‌ناپذیری قرار گرفت که ادامه کار را برای آن دشوار می‌کرد.
قطع ارتباط با جهان و تولید محصولات از رده خارج مربوط به چند دهه گذشته با قطعات بی‌کیفیت درجه چندم چینی‌، صنعت خودروی کشور را در لبه پرتگاه نابودی قرار داد و دید عموم را نسبت به این صنعت منفی‌ کرد. بسیاری از برندهای تاثیرگذار و خوشنام، مجبور به خداحافظی با بازار خودروی کشور شدند و آینده این صنعت با ابهامات زیادی مواجه شد.
با روی کار آمدن دولت یازدهم فضای امید جدیدی در جامعه در ارتباط با تولید و همکاری‌های جهانی به وجود آمد. حال کشور در فضای منطقی به دنبال تعاملات بین‌المللی و رشد صنعتی و اقتصادی است و باید با برنامه‌ای مدون از نو آغاز کرد تا جبران این سال‌ها از یک‌سو صورت گیرد و از سوی دیگر شرایطی مطلوب‌تر با توجه به رشد جهانی به‌وجود آید.
قطعا صنعت خودروی کشور برای برخاستن مجدد نیازمند یک شریک تجاری بین‌المللی است و با انجام برجام‌، گشایشی جدید صورت گرفته و کشور دوباره به جامعه بین‌المللی بازگشته است. جامعه امید به اتفاقات مثبت دارد و صنعت خودرو نیاز به یک همکار جهانی.
قطعا فرانسوی‌ها که قبلا زیرساخت‌های لازم را در صنعت خودرو به‌وجود آورده بودند، تنها گزینه انتخابی برای شروع هستند. آنها با وجود ضعف‌ها و کاستی‌هایی که همواره با آن مواجه بوده‌اند، با توجه به شرایط، از طریق همکاری با آنها که وضعیت بازار و صنعت ما را به خوبی می‌دانند، در کوتاه‌ترین زمان نتیجه حاصل خواهد شد. پژو به‌عنوان قدیمی‌ترین و اصلی‌ترین شریک ایران خودرو به‌عنوان نقد‌ترین گزینه روی میز مطرح می‌شود و شرکت ایکاپ تاسیس شده است تا پژو با رویکردی جدید کاستی‌های خود را در بازار کشور را جبران کند.
خودروهای ۲۰۰۸،۳۰۱ و ۲۰۸ با توجه به شرایط بازار ایران برای تولید انتخاب می‌شدند و پژو ۲۰۰۸ به عنوان اولین محصول مدرن و به‌روز ایران خودرو وارد بازار خواهد شد.
خودرویی که از مدت‌ها پیش چشم بسیاری از مصرف‌کنندگان به دنبال آن است و همواره شایعات فراوانی در مورد آن وجود دارد و همین امر اهمیت جایگاه این محصول را در بازار کشور نشان می‌دهد.
خودروی ۲۰۰۸ قطعا تنها یک محصول تولیدی نباید باشد بلکه باید یک نگرش و تحول اساسی را در صنعت خودروی کشور نشان دهد که چگونه با تعامل منطقی می‌توان محصولی به‌روز و با‌کیفیت را با قیمت مناسب به دست مصرف‌کننده ایرانی رساند.
قطعا با معرفی چنین محصولی، انتظارات جامعه از صنعت خودرو کشور افزایش می‌یابد و برای وجهه بهتر این صنعت باید تولید محصولات قدیمی متوقف شود تا این محصولات جدید بتوانند تاثیر خود را نشان دهند.
نورسیده ایران‌خودرو در کنار خواهران خود باید آغازگر یک تغییر بزرگ و شروعی دوباره با نگاهی متفاوت از گذشته باشد تا بتواند روح جدید و تاثیرگذاری را بر پیکر خسته این صنعت بدمد. تولید محصولات جدید بر پایه این پلت‌فرم‌، استانداردهای جدید و مدرن فروش و بازاریابی و خدمات پس از فروش، همچنین تولید باکیفیت در سطح جهانی و دقت بالا انتظاراتی است که از این محصول می‌رود. در اصل، ۲۰۰۸ سلام دوباره خودروسازان جهانی به بازار کشور است که این بار با مدیریت مطلوب داخلی و دید بهتر شریک فرانسوی می‌تواند منبع تحولات بسیاری شود و راه را برای بسیاری از بزرگان دیگر هموار کند.

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. آرش
  در ارتباط با مطلب : نو رسیده ایران خودرو در جمع خواهران پژو

  شما هم ظاهراً مجبورید از دو خودرو ساز مونوپولی کشور حمایت کنید!. کجای این ، انصاف ، منطقی ، شرعی و عقلانی است که خودرو پژو ٢٠٠٨ با ٢٠ درصد داخلی سازی و با حذف آپشن های سانروف ، صندلی چرم ، سقف پانوراما و غیره ، ١٠٠ میلیون تومان برای مصرف کننده تمام شود و همین خودرو با تمام آپشن ها بصورت تمام فرانسوی در اونطرف خلیج فارس یعنی دبی ۶٠٠٠٠ درهم یعنی زیر ٧۵ میلیون تومان باشد؟
  دنیای خودرو شما رسانه اید ! رسالت شما گفتن حقیقت است به مردم یا حمایت از اونها….؟؟؟؟

 2. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : نو رسیده ایران خودرو در جمع خواهران پژو

  صنعت خودو ما مثل بچه بیماریه که کوچکترین علائم حیاتیش موجب اشک والدین و اطرافیانش میشه!!!!!!!

 3. جلال
  در ارتباط با مطلب : نو رسیده ایران خودرو در جمع خواهران پژو

  مطالب مطرح شده خیلی آرمانی است. این تفکر در خودروسازان ایران نیست. مشتری هیچ اهمیتی ندارد. فقط سود خودرو ساز و دولت مهم است. فقط به مشتری ظلم میشودو بس.

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : نو رسیده ایران خودرو در جمع خواهران پژو

   سلام من با نظر ایشون موافقم . کلا”برای اینا ، خواسته مردم مهم نیس

 4. خودرو
  در ارتباط با مطلب : نو رسیده ایران خودرو در جمع خواهران پژو

  وای چه غولی وای چه غول خودرو ساز بزرگ، فکر کنم شما از جهان خبر ندارید یا خبر داریدا خودتونا زدید به …

 5. رامین
  در ارتباط با مطلب : نو رسیده ایران خودرو در جمع خواهران پژو

  فرانسه استعداد مسئولین خودریی ما را شناخته ومیداند که چه خودرویی را بدهد وخریداران که هنوز نخریده اند هم تمجیدمیکنند امان از این سیاست

 6. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : نو رسیده ایران خودرو در جمع خواهران پژو

  وقتی به این ف…ساز میگن غول یه حسی به آدم دس میده!!!!!!!!!!!

 7. رضا
  در ارتباط با مطلب : نو رسیده ایران خودرو در جمع خواهران پژو

  غول خودرو ساز؟یه جوری میگین انگار خودش با کیفیت خوب ماشیناش و تو بازار رقابتی غول شده!تو بازار انحصاری که یا باید از غول شما (نوزاد مورد حمایت مسعولین)خرید کنی یا سه برابر پول ماشینای خارجی رو بدی که غول شدن کاری نداره!

دیدگاه شما