سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۱

صنعت خودرو همچنان گرفتار مشکلات قدیمی است

هرچند برجام توانسته است زمینه‌های لازم برای تغییر و تحول را در صنعت خودروی کشور ایجاد کند، به‌طوری‌که صنعت خودرو یکی از بخش‌های اثرپذیر اقتصاد کشور از ناحیه برجام بوده است و امضای قراردادها و تفاهم‌نامه از یک سو و رشد ۴۰ درصدی تولید خودرو از سوی دیگر از جمله آثار مثبتی هستند که می‌توان به آن اشاره کرد.

به گزارش اخبار خودرو ،یکی از موضوعاتی که همواره در دهه‌های گذشته گریبان‌گیر صنعت خودروی کشور بوده، دست و پنجه نرم کردن با مشکلاتی است که در سال‌های متمادی در صنعت خودروی کشور وجود داشته است. در حالی که باید توجه داشت وضعیت صنعت خودرو در کشور نیازمند بازنگری جدی است تا مشخص شود این صنعت چه اهدافی را دنبال می‌کند و چه نوع استراتژی و برنامه مدونی برای تکامل و رشد این صنعت بزرگ در دستور کار قرار دارد.
هرچند برجام توانسته است زمینه‌های لازم برای تغییر و تحول را در صنعت خودروی کشور ایجاد کند، به‌طوری‌که صنعت خودرو یکی از بخش‌های اثرپذیر اقتصاد کشور از ناحیه برجام بوده است و امضای قراردادها و تفاهم‌نامه از یک سو و رشد ۴۰ درصدی تولید خودرو از سوی دیگر از جمله آثار مثبتی هستند که می‌توان به آن اشاره کرد اما هنوز مشکلات این صنعت برطرف نشده است و انتظار اینکه یک‌باره همه مشکلات با اجرایی شدن برجام رفع شوند، درست
نخواهد بود.
البته باید به این نکته نیز توجه داشت که وضع کنونی صنعت خودرو ناشی از علل و عوامل گوناگونی است.
اما به نظر می‌رسد افزایش میزان تولید وتاکید بر اعتماد مردم برای ایجاد اشتغال نمی‌تواند گزینه مطمئنی برای پیشبرد اهداف مد نظر این صنعت باشد. به بیان دیگر صنعت خودروی کشور همچنان با مساله کیفیت، قیمت، افزایش نهاده‌های تولید، نیروی کار مازاد، عدم رقابت‌پذیری، کاهش فاحش صادرات و مشکلاتی از این قبیل دست‌و‌پنجه نرم می‌کند.
هرچند رسیدن به این میزان تولید از نظر زیرساختی قابل‌تحقق است اما در عین حال اگر مشکلات یادشده از بین نروند، طبیعتا می‌توانند در سال‌های بعد به‌مثابه مانعی بلند در برابر صنعت خودروی کشور قرار بگیرند و به معضل جدیدی برای این صنعت تبدیل شوند.

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما