چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۲

منازعات قطر بر واردات خودرو بی‌تاثیر است

شرایط سیاسی که در منطقه ایجاد شده است، شاید به ظاهر بر شرایط وارداتی ایران تاثیری نگذارد اما تشنج در منطقه به نفع ما هم نیست، زیرا موجب بالا رفتن هزینه‌ها و پایین آمدن ارزش پول می‌شود و از دیگر سو شاهد افزایش قیمت کالاها خواهیم بود.

به گزارش اخبار خودرو ،روز جمعه سران چهار کشور عربستان سعودی، امارات متحده‌عربی، بحرین و مصر اعلام کردند تمام روابط سیاسی و اقتصادی خود را با قطر متوقف می‌کنند و بلافاصله این تصمیم را اجرا کردند. این در حالی است که اخیرا مذاکراتی میان مدیران اقتصادی کشور و مسئولان قطری صورت گرفته است که مبتنی‌بر توسعه همکاری‌های اقتصادی – صنعتی میان این دو کشور است.
بر این اساس کارشناسان معتقدند کشور قطر می‌تواند بازار خوبی برای محصولات غذایی، کشاورزی، صنعتی و به‌خصوص صنعت خودروی ایران به شمار رود.
البته در زمینه تبادلات تجاری و اقتصادی با قطر تاکید بر این است که این روند از طریق مناطق آزاد ایران افزایش یابد. البته در این زمینه قطری‌ها شرط و شروطی هم گذاشته‌ و گفته‌اند در صورتی با افزایش روابط تجاری با ایران آن هم از طریق بوشهر موافقت خواهند کرد که این منطقه به منطقه آزاد
تبدیل شود.
در چنین شرایطی رفتار اخیر عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر این واکنش را برای برخی فعالان اقتصادی و واردکنندگان ایجاد کرده است آیا این تنش موجب سخت شدن شرایط فعالیت آنها خواهد شد یا خیر؟
ضمن اینکه چنین اتفاقی می‌تواند روند توسعه روابط تجاری و اقتصادی ایران با این کشور را نیز دستخوش تغییرات کند.
پورقاضی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی تهران درباره تاثیر شرایط قطر بر واردات به‌خصوص واردات خودرو به روزنامه «دنیای خودرو» می‌گوید: «‌ شرایط سیاسی که در منطقه ایجاد شده است، شاید به ظاهر بر شرایط وارداتی ایران تاثیری نگذارد اما تشنج در منطقه به نفع ما هم نیست، زیرا موجب بالا رفتن هزینه‌ها و پایین آمدن ارزش پول می‌شود و از دیگر سو شاهد افزایش قیمت کالاها خواهیم بود.»
از دیگر سو، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران، وضعیت پیش‌آمده بابت قطع رابطه کشورهای عربی با قطر را فرصتی بی‌نظیر برای اقتصاد ایران دانست و تاکید کرد: «بازاری ۴ تا ۵ میلیارد دلاری پیش روی ایران قرار دارد.»
این گفته کارشناسان نشان می‌دهد هراسی برای واردکنندگان خودرو وجود ندارد، زیرا حدود ۶۵درصد واردات خودرو از امارات به ایران صورت می‌گیرد. با این شرایط جدید اما به نظر می‌رسد روابط دو کشور متفاوت شده است و از این پس شاهد حضور بیشتر ایرانی‌ها و قطری‌ها در دو کشور هم خواهند بود و شاید این تصمیم بتواند روابط سردشده دو طرف را کمی گرم کند.
روابطی که به نظر می‌رسد می‌توان جای خالی کشورهایی را که دیگر قرار نیست با این کشور کوچک عربی روابط تجاری داشته باشند، پر کند؛ شرایطی که صنعت خودرو و قطعه می‌تواند از آن سود ببرد و جای خالی همسایگان عربی را برای قطر پر کند.
از دیگر سو، با توجه به اینکه از طریق امارات قطعات به قطر وارد می‌شوند و اکنون بین این دو کشور نیز منازعاتی وجود دارد، صنعت قطعه‌سازی ایران برای صادرات قطعه به قطر می‌تواند دست‌به کار شود و از شرایط پیش‌آمده بهره لازم را ببرد. اما واقعیت امر این است که این منازعات منطقه‌ای بر واردات خودرو به ایران تاثیری نگذاشته است.

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما