چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۸
آینده صنعت خودرو از نگاه مری بارا، مدیرعامل جنرال موتورز

خودرو باید بداند چه کار کند

هشت سال پیش جنرال‌موتورز چنان در محاصره طلبکارها گرفتار و به واسطه هزینه‌های جاری بالا و برندهایی ناتوان زمینگیر شده بود که خیلی‌ها گمان می‌کردند کارش تمام است و تنها به مدد حمایت‌های دولتی تحت قانون ورشکستگی توانست به کارش ادامه دهد.

به گزارش اخبار خودرو ،مدیرعامل جنرال‌موتورز، شرکتی که نامش معادل دیترویت است، آینده صنعت خودروسازی را نه در این شهر که در خیابان‌های سانفرانسیسکو می‌بیند.
مری بارا ۵۵ ساله که از سال ۲۰۱۴ به مدیرعاملی این شرکت رسیده، اولین زنی است که به عالی‌ترین سطوح مدیریتی در یک شرکت خودروسازی می‌رسد.
هشت سال پیش جنرال‌موتورز چنان در محاصره طلبکارها گرفتار و به واسطه هزینه‌های جاری بالا و برندهایی ناتوان زمینگیر شده بود که خیلی‌ها گمان می‌کردند کارش تمام است و تنها به مدد حمایت‌های دولتی تحت قانون ورشکستگی توانست به کارش ادامه دهد.
بارا که همه عمر کاری خود را در جنرال‌موتورز پشت سر گذاشته و پله‌های ترقی را از جایگاه مهندسی ساده به آن بالا‌ بالاها طی کرده است، سال‌ پیش وقتی اولین نمونه خودروی برقی خودران این شرکت در خیابان‌های مرکزی سانفرانسیسکو تست می‌شد، روی صندلی عقب آن لم داده بود.
او می‌خواست با چشمان خود ببیند که فناوری خودران آمادگی به دست گرفتن کنترل خودرو بدون دخالت راننده در امنیت کامل و رسیدن به تولید انبوه را دارد؛ اینکه مثلا وقتی خودرو به یک چهارراه می‌رسد و چراغ به ناگاه زرد می‌َشود واکنش آن چگونه خواهد بود.
او اخیرا در مصاحبه‌ای گفته بود رانندگی در شرایطی مثل این یعنی «وقتی باید تصمیمی اتخاذ شود» مستلزم این است «یا با افزایش سرعت از چراغ رد شوی یا بلافاصله توقف کنی». اگرفناوری به درستی کار کند باید تصمیمی به جا بگیرد و «خودرو باید بداند چه کار کند».
پس از این تجربه، بارا تصمیمی شخصی برای سرعت بخشیدن به فرایند تکمیل فناوری خودران گرفت و متقاعد شده بود این فناوری ارزش سرمایه‌گذاری دارد.
شش ماه پس از این ماجرا که او از آن با عنوان «آن لحظه» یاد می‌کند، اولین ناوگان خودروهای خودران شورولت بولت، خودروی برقی جدید شرکت در حال مونتاژ شدن در تاسیسات تولیدی جنرال‌موتورز در میشیگان بود. سرعت کار تحت نظارت مستقیم بارا و تیم مدیریتی ارشد شرکت افزایش یافته بود.
این اولین باری بود که یک شرکت عمده خودروسازی تصمیم به انجام چنین کاری گرفت و اولین دور از مسابقه‌ای بود که بارا مصمم به پیروزی در آن بود.
سوال اینجاست که آیا شرکتی که نماد روزهای طلایی از دست رفته صنعت خودرو است، می‌تواند به تعیین کننده الگوهای جدید این صنعت در قرن ۲۱ تبدیل شود و بر رقبای خود در سیلیکون‌ولی مثل گوگل، تسلا و اوبر که هیچ فعالیتی در حوزه تولید خودرو ندارند تا دست‌وپای‌شان را ببندد، فائق آید؟
مایکل کربس، تحلیلگر ارشد سایت خرید و فروش خودرو Autotrader که از دهه ۸۰ میلادی عملکرد جنرال‌موتورز را دنبال کرده در این باره می‌گوید: «صنعت خودرو در آستانه تغییری شگرف قرار گرفته است.» او می‌افزاید: «اگر ملاک عملکرد گذشته باشد جنرال‌موتورز همیشه فراز و فرودهای زیادی داشته است.» جنرال‌موتورز هر آنچه در توان داشته انجام داده تا به موفقیت برسد. سرمایه‌گذاری ۶۰۰ میلیون‌دلاری سال جاری در زمینه خودروهای خودران و سایر فناوری‌های نو، نقطه اوج اقدامات صورت گرفته در این بخش است. پیش‌تر این شرکت با پرداخت یک میلیارد دلار شرکت Cruise Automation را خریداری کرده بود. این شرکت از شرکت‌های نوپای سیلیکون‌ولی و سازنده فناوری خودران به کار رفته در خودرویی است که بارا در سانفراسیسکو سوار شده بود.
این چالشی خطرناک است؛ ایجاد تعادل بین تقاضای بازار جهانی خودرو با حرکتی شتابناک به سمت فناوری‌های پرهزینه نو که تا همین حالا هم چند قربانی گرفته است.
ماه گذشته هیات‌مدیره شرکت فوردموتور در تصمیمی ناگهانی مارک فیلدز، مدیرعامل این شرکت را از کار برکنار کرد تا نشان دهد قصد ندارد از قافله عقب بماند.
با این حال جنرال‌موتورز سعی دارد این مساله را نمایان سازد که می‌تواند رهبر صنایع خودرویی امروز و فردا باشد. بارا همین اواخر گفته بود: «ما خیلی تاکید دارد. اولین نمونه تجاری خودروی خودران را به خیابان‌ها بفرستیم و قطعا می‌خواهیم در این زمینه اول باشیم.»
جنرال‌موتورز به سان رقبای خود از فرصت پیش آمده در سایه احیای وضعیت اقتصادی و قیمت‌های پایین بنزین حداکثر بهره را برده تا به رکوردی در فروش و درآمد برسد.
در همین حین با دردسرهایی مثل عدم رشد فروش و فناوری‌های نوین روبه‌رو است که آینده فعالیت‌های سنتی این شرکت را نامعلوم جلوه می‌دهند. تسلا، نورسیده صنعت خودرو که تنها در زمینه تولید خودروهای برقی کار می‌کند، همه خودروسازان دیترویت را در زمینه ارزش سهام پشت سر گذاشته است.
برای شکل دادن به آینده، جنرال‌موتورز روی خودروهایی شرط‌‌بندی کرده که سال‌ها طول می‌کشد در بازار جای پای محکمی باز کنند و به طور کامل آماده تجاری‌سازی شوند.
همه این موارد در حالی انجام می‌شود که این شرکت به دلیل ساخت خودرو در مکزیک به قیمت حذف نیروی کار در خانه، مورد انتقاد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده قرار گرفته است. بارا برای فائق آمدن بر این مشکل سعی کرده با عضویت در تیم مشورتی ترامپ و کمک به تدوین قوانین جدید تولید خودروهای کم‌مصرف بیش از هر مدیر دیگر آمریکایی صنعت خودرو به ترامپ و تیمش نزدیک شود.
شرکت در همین حین درگیر کمپینی است که از سوی یکی ازسهامداران عمده برای ایجاد دو نوع سهام در شرکت آغاز شده و هدف آن ایجاد انگیزه بالا برای سرمایه‌گذاری در فناوری‌های نو از طریق سهامداران است.
یکی از این نوع سهام، سودی ثابت و دیگری متناسب با میزان رشد شرکت سود دریافت می‌کند که برای سهامداران ریسک‌پذیر می‌تواند جذاب‌تر باشد.
نتیجه این کمپین در مجمع عمومی سهامداران که قرار است به زودی برگزار شود معلوم خواهد شد.
Greenlight Capital، موسسه سرمایه‌گذاری آغازکننده این کمپین هفته گذشته با ارسال نامه‌ای برای سهامداران عمده ادعا کرده بود اعضای هیات‌مدیره از جمله بارا فاقد انگیزه کافی برای موضع‌گیری در برابر این کمپین هستند و این سوال را مطرح کرده بود: «سهام‌داران پس از هفت سال پیاپی ثبات قیمت سهام تا چه زمانی باید برای تغییر در این وضعیت صبر کنند؟»
هرچند بارا با اصل این نکته که سهام جنرال‌موتورز پایین‌تر از قیمت واقعی عرضه می‌شود موافق است، لیکن اصرار دارد عملکرد مثبت شرکت عاقبت ثمر خواهد داد.
او در این رابطه تصریح می‌کند: «قطعا این شرایط مطلوب من نیست اما معتقدم باید در دراز مدت و با انجام اقدامات درست این وضع را اصلاح کرد.»
وقتی جنرال‌موتورز روند مونتاژ مدل خودران بولت را در ماه ژانویه آغاز کرد یک قدم از گوگل و اوبر جلو افتاد که همچنان در حال تبدیل مدل‌های موجود در بازار به خودروهای خودران هستند. با این اقدام جنرال‌موتورز حتی از دستاوردهای تسلا هم که خودروهایی با فناوری‌های کمکی ارائه می‌دهد پیشی گرفته است.
این همه نمادی از رقابتی پرحرارت است که در نهان میان خودروسازها بر سر فناوری خودران وجود دارد.
منبع: نیویورک تایمز

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما