جمعه ۱۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۹

اتصال به شبکه جهانی در اولویت خودروسازی ایران

صنعت خودرو جایگزین خوبی برای تولید ناخالص ملی خواهد بود. در همین زمینه دولت جدید باید سیاست‌هایی را در راستای رفع مشکلات پیش رو اتخاذ کند و همچنین برنامه‌هایی را برای ایجاد مشوق‌های لازم در دست اجرا داشته باشد.

به گزارش اخبار خودرو ،صنعت خودرو به‌دلایل اقتصادی از شرایط ویژه‌ای برخوردار است. یک‌ صنعت استراتژیک و مهم که در زمره صنایع اولویت‌دار و منتخب در بخش تولید و تجارت نیز به شمار می‌رود. حال براساس چشم‌انداز صنعت خودرو تا افق ۱۴۰۴ دستیابی به جایگاه نخست منطقه، رتبه پنجم آسیا و رتبه یازدهم در جهان با تکیه بر توسعه رقابت‌پذیری هدف اصلی این صنعت عنوان شده است. صنعتی که کارشناسان از آن به‌عنوان ستون فقرات اقتصاد ملی نام می‌برند و تاکید می‌کنند در روزهایی که بحث استقلال از اقتصاد نفتی مطرح است، صنعت خودرو جایگزین خوبی برای تولید ناخالص ملی خواهد بود.
در همین زمینه دولت جدید باید سیاست‌هایی را در راستای رفع مشکلات پیش رو اتخاذ کند و همچنین برنامه‌هایی را برای ایجاد مشوق‌های لازم در دست اجرا داشته باشد.
اتفاقات سیاسی در کشور بی‌تاثیر بر روند اقتصادی نیستند. رئیس‌جمهور منتخب سیاست‌هایی را برای کشور اتخاذ می‌کند و کل صنعت کشور را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. صنعت قطعه‌سازی با مشکلاتی مانند مالیات بر ارزش افزوده، نقدینگی و تامین اجتماعی همراه و صنعت خودرو نیز با موانع قیمت‌گذاری خودرو و تامین نقدینگی روبه‌رو است که امیدوار هستیم دولت جدید با برنامه‌های پیش رو مشکلات موجود را برطرف کند.
همچنین موانعی در صادرات خودرو به خارج از کشور و اتصال قطعه‌سازان و خودروسازان به شبکه جهانی وجود دارد. در حال‌حاضر خودروسازها موفق به اتصال این شبکه بودند و قطعه‌سازان هم در حال تلاش‌های لازم برای اتصال به شبکه جهانی هستند. برجام تاثیر زیادی برای صنعت خودرو داشت، در این خصوص می‌توان گفت برجام باعث ورود خودروسازان خارجی مانند پژو – سیتروئن شده است، همچنین فولکس‌واگن و رنو در حال اقدامات لازم برای ورود به ایران هستند که این عوامل ناشی از تاثیرات مثبت برجام در این صنعت بوده است.

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما