شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۷

انواع موتور در صنعت خودرو

از زمان تولد نخستین خودرو تاکنون، موتورهای فراوانی برای دستیابی به ایده‌آل‌ترین قدرت در خودروها طراحی شده است که به انواع گوناگونی تقسیم می‌شوند.

به گزارش اخبار خودرو ،از زمان تولد نخستین خودرو تاکنون، موتورهای فراوانی برای دستیابی به ایده‌آل‌ترین قدرت در خودروها طراحی شده است که به انواع گوناگونی تقسیم می‌شوند. در این میان، چهار موتور در صنعت خودرو کاربرد بیشتری دارند که به معرفی آنها می‌پردازیم:
۱- موتور خطی (ردیفی): این موتورها از ساده‌ترین و متداول‌ترین موتورهای در حال ساخت کمپانی‌های خودروسازی هستند. در موتورهای مدل خطی که به آنها «ردیفی» نیز می‌گویند، سیلندرها در یک راستا و پشت سر هم قرار گرفته‌اند تا احتراق‌ شکل گرفته در هر سیلندر، به‌صورت جداگانه وارد میل‌لنگ شود. به هر میزان تعداد سیلندرها افزایش یابد، قدرت نیز افزوده می‌شود. از نمونه خودروهایی که به این نوع موتورها مجهز هستند می‌توان به پیکان، پژو و پراید اشاره کرد. ۲- موتور وی‌شکل (خورجینی): در این موتورها سیلندرها در دو ردیف هستند و اغلب با یکدیگر زاویه ۶۰ تا ۹۰ درجه‌ای دارند. شکل این موتورها به‌گونه‌ای است که اگر از جلو به آن نگاه کنید، مشابه حرف وی انگلیسی است. از مزیت این موتورها این است که تعداد سیلندر بیشتر با طول کم‌تر موتور است. این موتورها معمولا برای خودروهای اسپرت با دور بالا استفاده می‌شوند که هزینه ساخت بالایی دارند اما در مقابل استهلاک آنها نسبت به موتورهای ردیفی کم‌تر است. ۳- موتور خوابیده: موتور خوابیده به موتوری گفته می‌شود که سیلندرهای آن به‌صورت ۱۸۰ درجه قرار دارند و دقیقا مقابل هم هستند. یعنی سیلندرها به‌صورت افقی ساخته می‌شوند. به جرات می‌توان گفت این موتورها یکی از کم‌استهلاک‌ترین و پرقدرت‌ترین موتورهای ساخته‌شده هستند.
۴- موتور W شکل: این مدل هم مانند موتورهای وی‌شکل هستند که سیلندرها به‌صورت مایل مقابل یکدیگر قرار گرفته‌اند، با این تفاوت که در هر سمت دو ردیف سیلندر قرار دارد. این موتورها برای خودروهایی استفاده می‌شوند که تعداد سیلندرها بیشتر از ۱۲ عدد باشد. آرایش این موتورها به نوآوری کمپانی بوگاتی بازمی‌گردد که یک موتور ردیفی را وسط یک موتور وی‌شکل قرار داد تا ساختار این موتورها شبیه حرف W انگلیسی شود.

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما