دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۳
لزوم حرکت صنعت خودرو در مسیر جهانی شدن

باید با برند ملی به بازار جهانی وصل شویم

فعالیت صنعت خودروی کشور در بُعد جهانی باید در جهتی باشد که خودروسازان بتوانند در زنجیره تولید جهانی جایگاهی کسب و آن را تثبیت کنند.

به گزارش اخبار خودرو ،موانع و چالش‌های موجود در مسیر جهانی شدن صنعت خودروی کشور مساله‌ای است که اظهارنظرهای گوناگونی در مورد آن وجود دارد. شکل‌گیری جایگاه مناسب خودروسازی ایران در سطح بین‌المللی نیازمند تغییرات و ایجاد شرایطی است که باید در برنامه‌ریزی‌های کلان در این حوزه مورد توجه قرار گیرد. در این راستا واحدهای تولیدکننده نیز می‌توانند با ایجاد یا ارتقای واحدهای تحقیق و توسعه، در این صنعت تجربه‌های جدیدی را رقم بزنند. البته قابل انکار نیست که چنین اقداماتی برای حرکت رو به جلو نیازمند سرمایه‌گذاری است. بر این اساس فعالیت صنعت خودروی کشور در بُعد جهانی باید در جهتی باشد که خودروسازان بتوانند در زنجیره تولید جهانی جایگاهی کسب و آن را تثبیت کنند.
در این رابطه یک عضو هیات علمی دانشکده خودروی دانشگاه علم‌وصنعت در گفت‌وگو با «دنیای خودرو»، با اشاره به اینکه برای ورود به بازار جهانی در وهله اول نیاز به یک ساختار منسجم داخلی است، گفت: «یعنی ساخت داخل باید به شکلی انسجام یافته باشد که بتوانیم در عرصه رقابت خارجی بیشتر تاثیرگذار باشیم. به این منظور در حال حاضر باید سرچشمه مشکلات موجود در تولید داخل تشخیص داده شده و برطرف شود.»
ابوالفضل خلخالی در ادامه با بیان اینکه برای ورود به بازار بین‌المللی باید یک فرایند اقتصادی مناسب را طی کنیم، افزود: «این اتفاق باید با برندهای ملی بیفتد. در واقع باید به این قابلیت برسیم که بتوانیم خودرو با برند ملی تولید کنیم که با استانداردهای بین‌المللی قابل عرضه به منطقه و جهان باشد. برای این اتفاق مستلزم است محصولاتی راکه تا پیش از این تولید شده، موشکافانه نقد کنیم.»
وی همچنین با توضیح این مطلب که خودروی سمند به عنوان اولین خودروی ملی در زمان خود محصولی قابل تقدیر به شمار می‌رفت، اظهار کرد: «الان خودروهایی مثل دنا، رانا و تیبا هم در همین گروه قرار دارند. اینکه بگوییم اینها محصولات خوبی نیستند، یک حرف کلی است. اشکالات موجود در تولید این محصولات باید با جزئیات بررسی و بعد اصلاح شود. به این ترتیب به سمت تولید محصول با استانداردهای بین‌المللی حرکت خواهیم کرد.»
این کارشناس صنعت خودرو با بیان اینکه فضای کسب‌وکار در کشور نیازمند اصلاح است، با اشاره به جایگاه کشور در این زمینه در سطح بین‌المللی، تاکید کرد: «در این زمینه رتبه ایران در میان ۱۸۹ کشور، ۱۲۰ است. اما اگر اراده کافی در این زمینه وجود داشته باشد، به راحتی امکان کاهش قابل توجه این رتبه وجود دارد. اهمیت موضوع کسب‌وکار در این است که می‌تواند در ورود ما به بازارهای جهانی موثر باشد. ضمن اینکه متقابلا ورود سرمایه‌گذاران جهانی به کشور را نیز تسهیل می‌کند. چون سرمایه‌گذاران برای انتقال سرمایه خود چنین شاخص‌هایی را مدنظر قرار می‌دهند.»
خلخالی همچنین با اشاره به اینکه برای یافتن جایگاه جهانی باید بتوانیم با شرکت‌های بین‌المللی همکاری مفید داشته باشیم، تاکید کرد: «اگر خودمان به تنهایی بخواهیم در سطح بین‌المللی فعالیت کنیم، ممکن است با مقاومت‌های زیادی روبه‌رو شویم. بنابراین بهترین راه همکاری با فعالان اصلی فضای بین‌المللی است. چون آنها هم دنبال شراکت هستند و تنها کاری که باید انجام دهیم، این است که شرایطی ایجاد کنیم که همکاری و شراکت هم به نفع ما باشد و هم سود طرف مقابل را تضمین کند.»
وی درباره چگونگی ایجاد یک برند قوی برای تولید خودروی داخلی با استاندارد و با کیفیتی که امکان رقابت در سطح جهانی را نیز داشته باشد، گفت: «باید به شرکت‌های بزرگ قطعه‌ساز و موتورساز دنیا وصل شویم و با آنها همکاری کنیم. تکنولوژی و دانش‌فنی به این شکل منتقل می‌شود.»
به گفته این کارشناس صنعت خودرو، مثلا شرکتی مثل پژو دانش‌فنی تولید فرمان را ندارد که به ما منتقل کند. به این صورت اگر زنجیره تامین ما با برنامه مشخص و با سرمایه‌گذاری اقتصادی درست و طرح تجاری صحیح وارد شود و بتواند یک ساخت درونی از زنجیره تامین قوی در یک دهه به‌دست آورد، امکان حضور قوی با برند ملی در عرصه بین‌المللی ایجاد می‌شود.

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما