یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۲

افت خودرویی‌ها تحت تاثیر رقیب جدید

به نظر می‌رسد گروه خودرو و قطعات حاضر در بازار اوراق بهادار تهران به‌همراه سایر شاخص‌ها، این روزها علاوه بر سردرگمی خریداران و نبود نقدینگی‌های جدید با رقیبی به نام اسناد خزانه اسلامی مواجه هستند.

به گزارش اخبار خودرو ،به نظر می‌رسد گروه خودرو و قطعات حاضر در بازار اوراق بهادار تهران به‌همراه سایر شاخص‌ها، این روزها علاوه بر سردرگمی خریداران و نبود نقدینگی‌های جدید با رقیبی به نام اسناد خزانه اسلامی مواجه هستند.
به گزارش روزنامه «دنیای خودرو»، به گفته برخی فعالان بورس تهران، بازده موثر بیش از ۲۵‌درصدی اوراق اسناد خزانه اسلامی در کنار ورود دوباره بعضی موسسات اعتباری و بانک‌ها به بازار بین‌بانکی به‌منظور جذب بازدهی باعث شده است این روزها بازار سهام تنها به ویترینی برای وقت‌گذرانی سهامداران این بازار تبدیل شود.»
از سوی دیگر به نظر می‌رسد که همین مساله باعث بی‌میلی و عدم اقبال خریداران به گروه‌هایی مانند خودرو و قطعات شده است و بعضا در این گروه شاهد معاملات درون‌گروهی و خرید از سوی حقوقی‌ها باشیم.
در همین حال روند مثبت و حرکت نماگرهای منتخب خودرویی به سمت بالای جدول طی روزهای آخر هفته گذشته، نوید شروع خوبی برای هفته جاری می‌داد اما پس از اتمام ساعت کاری نماگرهای بورس از افت دسته‌جمعی این گروه خبرداد، به نحوی که یکی از لیدرهای اصلی گروه خودرو و قطعات بازار اوراق بهادار در میان سه شاخص با بیشترین تاثیر منفی قرارگرفت.
در این گروه روز گذشته در مجموع ۷۰میلیون سهم طی ۶هزار و ۶۰۰نوبت به ارزش ۸میلیارد و۳۸۰میلیون تومان داد‌وستد شد. در عین حال افت شاخص این گروه و منفی شدن اکثر نماد موجب شد که کمی بیش از ۲۰۰میلیارد تومان از ارزش کل این گروه کاسته شود و به رقم ۱۷هزار و۲۹۸میلیارد تومان برسد. بیشترین حجم داد‌وستد به نام پارس خودرو ثبت شد. ۱۶میلیون و۴۵۰هزار سهم نماد خپارس به‌رغم افت ۰٫۶درصدی طی ۱۱۶۰نوبت به ارزش یک‌میلیارد و۶۴۰میلیون تومان داد‌وستد شد. کمی بیش از ۹میلیون و۳۷۰هزار سهم ایران خودرو دیزل نیز که روز گذشته سهامش با کاهش ۱٫۵درصدی روبه رو شد طی ۶۸۰نوبت و به‌ارزش ۸۶۰میلیون تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.
ایران خودرو هم یکی از نمادهایی بود که روز گذشته افت ۲٫۱۱درصدی را تجربه کرد. در همین حال ۸میلیون و۳۲۰هزار سهم خودرو طی ۹۲۰نوبت و به ارزش ۲میلیارد و۲۰۰میلیون تومان داد‌وستد شد.
بنابراین گزارش دیروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های فولاد مبارکه با ۳۶ واحد‌، ایران‌خودرو با ۲۱ واحد و کشتیرانی ج.ا.ا با ۱۸ واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.
در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی با ۱۹ واحد، هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس با ۱۲ واحد و پالایش نفت بندر عباس با ۱۰ واحد افزایش، بیشترین تاثیر مثبت را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. از سوی دیگر ارزش کل معاملات دیروز بورس تهران به بیش از ۸۴ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۳۷۹ میلیون سهم قابل معامله طی ۳۵ هزار و ۵۹۹ نوبت داد‌و‌ستد بود. شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران نیز در پایان معاملات با کاهش ۱۸۰واحدی روی رقم ۷۹ هزار و ۲۸۵ واحد ایستاد.
طی معاملات دیروز همچنین نماد معاملاتی شرکت‌های صنایع ریخته‌گری ایران، اوراق مشارکت لیزینگ رایان سایپا، از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی شدند و در مقابل نماد معاملاتی بهمن‌دیزل متوقف شد.

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما