دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۰
نایب‌ رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه‌سازی خبر داد

تولید قطعات الکترونیک و فشار فولادی‌ها

تولیدکنندگان داخلی نیز در نبود مواداولیه با‌کیفیت در بازارهای داخلی، ناچار به استفاده از موادی می‌شوند که عمدتا وارداتی است که ریشه بسیاری از قطعات بی‌کیفیت را می‌توان در این مساله و فشار برخی تامین‌کنندگان مواد آلیاژی جست‌وجو کرد.

به گزارش اخبار خودرو ،تامین مواد اولیه موردنیاز برای تولید، به‌خصوص در سال‌های اخیر تبدیل به چالشی شده که قطعه‌سازان را با مشکل جدی در این زمینه مواجه کرده است. یکی از دلایل به وجود آمدن چنین مشکلی، این است که به دلیل تفاوت نرخ ارز با پول ملی بسیاری از تامین‌کنندگان به جای فروش محصولات خود در بازار داخل، میزان صادرات خود را افزایش داده‌اند. بر همین اساس نهادها و انجمن‌های مرتبط با این بخش از صنعت، در راستای کاهش هزینه‌ها و تسهیل تامین مواد اولیه و قطعات تصمیماتی می‌گیرند. از سوی دیگر تولیدکنندگان داخلی نیز در نبود مواداولیه با‌کیفیت در بازارهای داخلی، ناچار به استفاده از موادی می‌شوند که عمدتا وارداتی است که ریشه بسیاری از قطعات بی‌کیفیت را می‌توان در این مساله و فشار برخی تامین‌کنندگان مواد آلیاژی جست‌وجو کرد.
واردات مواد پلیمری، متالوژی و آلیاژی
در این رابطه نایب‌رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه‌سازی خودرو در گفت‌وگو با «دنیای‌خودرو» با اشاره به اینکه در پسابرجام وضعیت تامین مواد اولیه برای تولید توسط قطعه‌سازان نسبت به گذشته بهبود یافته است، گفت: «حتی می‌توان گفت در شرایط فعلی، کیفیت موادی که به دست تولیدکنندگان می‌رسد نیز نسبت به زمان تحریم بهتر شده است. بر همین اساس کیفیت قطعات تولید داخل که مواد اولیه آنها وارداتی است نیز بالا رفته است.»
احمدرضا رعنایی در ادامه با توضیح این مطلب که مواد اولیه‌ای که برای تولید قطعات وارد کشور می‌شود، در گروه‌های مختلفی قرار دارد، افزود: «یک گروه مواد پلیمری است که در داخل کشور این مواد را نداریم. گروه دیگر پودرهای متالوژی هستند. اکثر آلیاژهای فلزی که در تولید قطعات ریخته‌گری مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز وارداتی هستند. همچنین اکثر فولادهای آلیاژی، فولادهای اندود شده و فولادهای روکش‌دار همه وارداتی هستند. اگرچه تلاش می‌شود بخشی از این موارد در داخل تولید شود.»
وی در رابطه با ظرفیت تولید شرکت فولاد‌مبارکه‌اصفهان و تاثیر این شرکت در تعیین تعرفه واردات فولاد، گفت: «برای مثال تعرفه واردات ورق فولادی سال گذشته با نظر شرکت فولادمبارکه‌اصفهان ۲۶ درصد تعیین شده بود. این در حالی است که تولیدات این شرکت جوابگوی نیاز داخل نیست و برای تولید قطعات فولادی ناچار به وارد کردن ورق فولاد هستیم.»

ضعف قطعه‌سازان در تولید قطعات الکترونیک
یکی از مسائل مهم در صنعت قطعه‌سازی این است که اگرچه اکثر قطعه‌سازان کشور در زمینه تولید قطعات ریخته‌گری عملکرد خوبی دارند اما همواره به نظر می‌رسد مشکلات زیادی برای تولید قطعات تکنولوژیک و الکترونیک
وجود دارد.
بر این اساس نایب‌رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه‌سازی خودرو با اشاره به اینکه متاسفانه قطعه‌سازان داخل در زمینه تولید قطعات الکترونیک در سطح خوبی قرار ندارند، گفت: «قطعه‌سازان کشور پیشینه خوبی در مورد تولید قطعات حساس و الکترونیک ندارند. اگرچه به نظر می‌رسد برخی شرکت‌ها اقداماتی در این زمینه داشته‌اند.»
احمدرضا رعنایی در مورد برنامه‌های قطعه‌سازان برای ایجاد واحدهای تولیدی قطعات الکترونیک، اظهار کرد: «مدتی است شرکت‌هایی که قصد دارند روی تولید این گروه قطعات کار کنند، واحدهای تحقیق و توسعه‌ای ایجاد کرده‌اند که بتوانند این قطعات را داخلی‌سازی کنند.»
به گفته وی، دو یا سه شرکت داخلی که یکی از آنها شرکت آذین‌الکترونیک پیشرو است، در حال حاضر در زمینه ایجاد زیرساخت و تولید قطعات الکترونیک خودرو فعالیت می‌کنند.

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما