دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۰
مدیرعامل خودروسازي روسي آوتوواز، زیر مجموعه رنو، از شرایط دشوار کار در کشورش می‌گوید

غول برفی، برقی می شود

با این حال فناوری‌هایی هستند که آوتوواز چشم به آن‌ها دوخته است. به عنوان نمونه این شرکت و موتور جست‌وجوگر روسی Yandex اخیرا تفاهم‌نامه‌ای برای توسعه مشترک سیستم‌های مولتی‌مدیای نسل جدید با قابلیت انتقال اطلاعات، سرگرمی و امکانات ناوبری امضا کرده‌اند.

به گزارش اخبار خودرو ،غول خودروسازی روسیه، آوتوواز (AvtoVAZ) می‌گوید برند «لادا»ی این شرکت برای همیشه از روند حاکم بر بازار دور نخواهد ماند؛ اما در عین حال اذعان دارد که شاید استفاده از برخی فناوری‌های نوینی که در دیگر مناطق جهان در حال توسعه است، در روسیه ممکن نباشد.
با توجه به وسعت جغرافیایی روسیه که مشتمل بر ۱۱ ساعت اختلاف زمانی در دو سوی کشور است و آب‌وهوایی فوق‌العاده خشن که در برخی بخش‌های سیبری به ۵۰- درجه می‌رسد و حتی جیوه در آن یخ می‌زند، بعید است چیزهایی مثل برقی شدن اجزا و قطعات مکانیکی برای عامه مردم اهمیتی داشته باشد.
با این حال فناوری‌هایی هستند که آوتوواز چشم به آن‌ها دوخته است. به عنوان نمونه این شرکت و موتور جست‌وجوگر روسی Yandex اخیرا تفاهم‌نامه‌ای برای توسعه مشترک سیستم‌های مولتی‌مدیای نسل جدید با قابلیت انتقال اطلاعات، سرگرمی و امکانات ناوبری امضا کرده‌اند.
این تفاهم‌نامه کار روی سیستم‌های تلماتیک و سامانه‌های ارتباط بین خودروها را هم در برمی‌گیرد. شرکت Yandex بر آن است که در فرایند تولید سیستم‌های مولتی‌مدیا برای محصولات آوتوواز تا سطحی که به کار خدمات این پرتال جست‌وجوگر می‌آید، مشارکت کند.
در نقطه مقابل آوتوواز به دنبال نصب سیستم‌های مولتی‌مدیا روی محصولات لادا با قابلیت استفاده از خدمات موتور جست‌وجوگر Yandex است.
نیکولا مائور، مدیرعامل آوتوواز با اشاره به این همکاری می‌گوید: «بازار روسیه شرایط خاص خود را به واسطه فاصله‌های طولانی و وضعیت آب‌وهوایی سخت دارد». او که در حاشیه مجمع بین‌المللی اقتصاد در سن‌پترزبورگ سخن می‌گفت، افزود «به خصوص وقتی مردم ناچارند چهار، پنج یا شش ماه برف بی‌وقفه و سرمای شدید را تحمل کنند.»چنین آب و هوایی برای باتری و سیستم‌های هدایت خودرو خیلی مطلوب نیست با این حال آوتوواز قصد دارد روند عرضه خودروهای الکتریکی مناسب برای این شرایط را در چند شهر آغاز کند.
بر اساس اظهارات مائور هرچند شرکت تحت مدیریت او ناچار است واقعیت‌های اقتصادی جامعه را نیز در نظر بگیرد اما قرار است گام‌های اولیه را برای معرفی محصولاتی متفاوت برداشته شود.
آوتووازکه اکنون از شرکت‌های زیرمجموعه رنو، غول دیگری از فرانسه است، در همین حین مشغول همکاری با Yandex است تا امکان نصب ادوات الکترونیکی با قابلیت ارائه آپشن‌های سرگرم کننده را در لادا مورد بررسی قرار دهد.
با توجه به اهداف صادراتی لادا به خصوص برای عرضه محصولات این شرکت در برخی مناطق که قوانین زیست‌محیطی سخت‌گیرانه‌تر دارند، راهی جز حرکت به سوی استفاده از فرایند برقی‌سازی و فاصله گرفتن از سیستم‌های مکانیکی مرسوم وجود ندارد.
چنین طرح‌هایی می‌تواند به رفع چالش‌های در حال افزایش پیش‌روی لادا در بازار کنونی روسیه کمک کند در حالی که تا همین چند سال پیش اصولا چنین موانع و مشکلاتی وجود نداشت.
حرکت در این مسیر به خصوص در شرایط امروز لادا که این شرکت برای اولین بار پس از سال ۲۰۱۳ با بهبود فروش مواجه شده، روحیه خوش‌بینی را به این شرکت تزریق کرده است.
مدیرعامل آوتوواز تصریح می‌کند: «مباحثات زیادی با همکاران خود داریم که همگی حول محور ضرورت غلبه بر حجم کم بازار در روسیه امروز دور می‌زند.»
آوتوواز برای موفقیت در این راه به حمایت مالی دولت از طرح‌های تحقیق و توسعه خود چشم دوخته است. به عنوان نمونه تا آنجا که به کارهایی مثل تولید خودروهای هیبرید مربوط می‌شود، گام برداشتن در آن‌ها چه برای این شرکت و چه تامین کنندگان قطعه کاری جدید تلقی می‌َشود.
به اعتقاد مائور «روسیه در زمینه سامانه‌های کمک به راننده و خودروهای هوشمند می‌تواند پیشرو باشد و حتی ایده‌های خوب خود را در اختیار دیگر مناطق دنیا قرار دهد».

نسبت آوتوواز روسی و رنوی فرانسوی
شرکت خودروسازی آوتوواز (به روسی АвтоВАЗ) در سال ۱۹۶۶ تاسیس شد. این شرکت طی چند دهه در اتحاد جماهیر شوروی سابق خودروهای لادا را تولید کرد که شاخص خودروهای روسیه و اروپای شرقی آن زمان بود و مالک آن پس از فرو ریختن دیوار آهنین بلوک شرق Alliance Rostec Auto B.V بود.
در سال ۲۰۱۶ که شرکت فرانسوی رنو پنجاه درصد سهام آوتوواز را خرید، به مادر این شرکت تبدیل شد. آوتواز که مقرش در تولیاتی، سامارا اوبلاست قرار دارد، در سال ۲۰۱۶، ۴۰۸ هزار دستگاه خودرو تولید کرد و حدود ۱۸۵ میلیارد روبل روسیه درآمد داشت که سود عملیاتی آن بالغ بر ۴۱ میلیارد روبل و درآمد خالص آن ۴۴٫۷ میلیارد روبل شده است. این شرکت
که یکی از پرهزینه‌ترین سرمایه‌گذاری‌های فعلی شرکت رنو در سال جاری محسوب می‌شود، طبق پیش‌بینی‌ها در سال آینده برای رنو سودآور خواهد شد و هزینه‌ها را جبران خواهد کرد.
منبع: just-auto.com

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما