دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۰

مهر تایید شورای نگهبان بر ابقای کارت هوشمند سوخت

شورای نگهبان بر مصوبه ابقای کارت سوخت مهر تایید زد و حالا باید منتظر نحوه الزام دارندگان خودرو از این کارت در جایگاه‌های عرضه سوخت باشیم.

به گزارش اخبار خودرو ،شورای نگهبان بر مصوبه ابقای کارت سوخت مهر تایید زد و حالا باید منتظر نحوه الزام دارندگان خودرو از این کارت در جایگاه‌های عرضه سوخت باشیم. به گفته نمایندگان مجلس در این قانون ذکر شده است که دولت باید مکانیزم‌ها و سیاست‌های تشویقی خود را بر الزام استفاده از کارت هوشمند سوخت توسط رانندگان اعلام و اجرایی کند و این امر به احتمال زیاد تا نیمه‌دوم سال طول خواهد کشید. ضمن اینکه نمایندگان بر این باورند ماندن کارت سوخت علاوه بر جلوگیری از قاچاق سوخت برای دست آوردن اطلاعات دارندگان خودرو هم مناسب است.

به گزارش روزنامه «دنیای خودرو»، اواخر اردیبهشت ماه بود که مجلسی‌ها کلیات و جزئیات طرح اصلاح ماده یک قانون توسعه حمل‌و‌نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت را تصویب کردند و با ارسال به شوای نگهبان منتظر تایید آن شدند. تا اینکه چند روز قبل نیز شورای نگهبان آن را تایید کرد و کارت هوشمند سوخت ماندنی شد. اما از زمانی که بنزین تک‌نرخی و سهمیه‌بندی سوخت حذف شده است، بسیاری از دارندگان خودرو از کارت سوخت خود استفاده نمی‌کنند.
اسدلله قره‌خانی‌الوستانی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درباره الزام صاحبان خودرو به استفاده از کارت هوشمند سوخت به روزنامه «دنیای خودرو» می‌گوید: «براساس تبصره الحاق‌شده به ماده ۲ این قانون، دولت مجاز است به منظور تشویق مصرف‌کننده به استفاده از کارت هوشمند سوخت از مکانیزم‌ها تشویقی و سیاست‌های انگیزشی در چارچوب قوانین و مقررات استفاده کنند. در واقع این قانون شامل این دو ماده است و اجرایی شدن ماده یک‌ مشروط به ماده ۲ است. این مکانیزم‌ها می‌تواند سهمیه‌بندی یا تفاوت نرخ سوخت یا مواردی از این قبیل باشد.»
این نماینده مجلس با اشاره به تایید این قانون از سوی شورای نگهبان توضیح می‌دهد: «این قانون برای اجرا به دولت ابلاغ می‌شود و باید منتظر اعمال نظر دولت درباره سیاست‌گذاری و مشوق‌های الزام استفاده از کارت سوخت در جایگاه‌های عرضه بنزین باشیم. البته بعید می‌دانم نیمه نخست امسال دولت مشوق‌ها را اعلام و اجرایی کند و به احتمال زیاد در نیمه‌دوم سال هم موضوع بودجه مطرح شود. بنابراین دولت باید اعلام نظر نهایی خود را درباره آیین‌نامه و شیوه اجرایی الزام استفاده از کارت سوخت حداکثر برای سال آینده اعلام کند. در واقع اجرا شدن این قانون مستلزم اقداماتی از سوی دولت است تا فراهم و اجرایی شود.»

دلایل ابقای کارت سوخت
ابقای کارت سوخت مخالفان و موافقانی داشته است و رای ماندن کارت سوخت بر وفق مراد موافقان بوده است. حسن بهرام‌نیا، عضو کمیسیون انرژی درباره دلایل ماندن کارت سوخت به روزنامه «دنیای خودرو» می‌گوید: «دلیل اصلی رای موافقان بر ماندن کارت سوخت، جلوگیری از قاچاق سوخت هماهنگ شده است. ضمن اینکه تصویب این طرح جنبه منافع ملی هم دارد. بنابراین با اجرایی شدن این قانون هرگونه سوخت‌گیری در جایگاه عرضه بنزین ملزم به استفاده از کارت سوخت خواهد بود. در عین حال با اجرای شدن این قانون مشخص می‌شود چقدر سوخت به جایگاه وارد و همچنین خارج شده و در واقع نوعی ابزار کنترلی است.»
سخنگوی کمیسیون انرژی هم در این باره توضیح می‌دهد: «رای موافق نمایندگان بر ماندن کارت سوخت عمدتا برای جلوگیری از قاچاق سوخت است. یکی از دلایل دیگر هم از بین نرفتن زیرساخت‌های استفاده از کارت سوخت و همچنین استفاده از اطلاعاتی است که به وسیله استفاده از کارت سوخت توسط دارندگان خودرو
به دست می‌آید.»
گفتنی است که بحث بر سر بقا یا حذف کارت سوخت از فروردین ماه سال گذشته آغاز شد. مجلس نهم فروردین‌ماه ۱۳۹۵ با حذف کارت هوشمند سوخت مخالفت کرد اما دولت با شروع مجلس دهم در لایحه اصلاحی قانون بودجه ۹۵ خواستار حذف این کارت شد و مجلس هم آن را تصویب کرد. اما دو ماه پس از آن دوباره نظر مجلس برگشت و نمایندگان دوباره رای به ماندگاری کارت سوخت دادند. در نهایت نمایندگان مجلس اردیبهشت ماه امسال با اصلاح ماده یک قانون توسعه حمل‌و‌نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت مصوب کردند که عبارت « از طریق عرضه بنزین و گازوئیل در بخش حمل و نقل با استفاده از کارت هوشمند سوخت» جایگزین عبارت «از طریق عرضه بنزین و گازوئیل در بخش‌های حمل‌و‌نقل،‌ صنعت و کشاورزی با اولویت کارت هوشمند سوخت» ‌شود.

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما