شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۰ - ۹:۳۰

عرضه سوخت با کیفیت در تهران، وعده‌ای که تحقق نیافت!

کافی است برای لحظاتی پرونده آلودگی هوا را ورق زد و اجرایی نشدن مصوبات را از سوی برخی دستگاه‌های اجرایی نظاره کرد.

در حالی که شهروندان تهرانی هر روز را با هوای ناسالم به شب می‌رسانند قرار بود تا خرداد سوختی با کیفیت در جایگاه‌های بنزین عرضه شود تا بلکه برای مدتی شهروندان در هوای پاک نفس بکشند؛ وعده‌ای که تقدیر هوای پایتخت را به گونه‌ای دیگر رقم می‌زند.

به گزارش فارس، با وجود افزایش آلودگی هوا به‌ویژه در کلانشهرها هنوز اقدام جدی برای ارتقای سوخت مصرفی خودروها انجام نشده است. ارتقاء کیفیت سوخت یکی از محورهای طرح جامع آلودگی هوا ۸ کلان‌شهر کشور بوده و هست اما هنوز اصلاحی صورت نگرفته و حکایتش همچنان باقیست.

مصداق ضرب‌المثل «این قصه سر دراز دارد» اصلاح کیفیت سوخت خودروها در کشور است. هر بار و به طرق مختلف اصلاح سوخت خودروها مطرح شده اما به دلیل فراموشی مقطعی یا مقاومت برخی سازمان‌ها هنوز به سرانجام نرسیده است.

تا حدی که ذهن یاری می‌کند و اجازه می‌دهد آلودگی هوا این مشکل قدیمی و نخ‌نما شده علی‌رغم کهولت سن باز هم وجود داشته و شاید همچنان باقی بماند. بنابراین به نظر می‌رسد با توجه به شرایط کنونی که کلان‌شهرهای کشور به آن دچار هستند، لازم است به این مقاومت پایان داده شود.

علی‌رغم ساعت‌های زیادی که کارشناسان و مسئولان برای مشکل آلودگی هوا صرف کرده‌اند همچنان محورهای طرح جامع کاهش آلودگی هوا نصفه و نیمه اجرایی شده و می‌شود.

اختلاف‌ نظر مسئولان، در اولویت قرار نداشتن آلودگی هوا برای برخی سازمان‌ها، عدم توجه به لازم الاجرا بودن قانون، بی‌تفاوتی به مصوبات مجلس و دولت از جمله عواملی است که برای بررسی تأثیر آنها در آلودگی هوا لازم نیست وقت زیادی صرف کرد.

کافی است برای لحظاتی پرونده آلودگی هوا را ورق زد و اجرایی نشدن مصوبات را از سوی برخی دستگاه‌های اجرایی نظاره کرد.

هر بار که نوبت به پرونده آلودگی هوا می‌رسد هر کدام از مسئولان در زمینه وظایف محوله شروع به مطرح کردن دلایلی می کنند که بیشتر رنگ و بوی توجیه دارد تا دلیلی منطقی.

به گفته کارشناسان محیط زیست، \”اصلاح سوخت \” نه تنها موضوع جدیدی نیست بلکه در هر دوره‌ از مدیریت‌‌ها مطرح شده که متأسفانه به نتیجه دلخواهی نرسیده است.

از آنجایی که وزارت نفت به عنوان متولی ارائه سوخت با کیفیت در کشور شناخته شده، همچنان با وعده‌های امروز و فردای خود از اجرای این مصوبه شانه خالی می‌کند.

نکته جالب توجه آن است که مشکل به همین جا ختم نمی‌شود، چرا که خودروسازها نیز دربرابر آلودگی ناشی از فعالیت خودروهای خود و تولیدات غیر استاندارد، از سوخت نامناسب صحبت به میان می‌آورند.

در این میان مسئولان وزارت نفت نیز‌، خودروسازان داخلی را به کم‌کاری در ارتقای استاندارد آلایندگی متهم می‌کنند‌، اما به نظر می‌رسد این وزارتخانه و زیرمجموعه‌هایش نیز اقدامات لازم را در این مورد انجام نداده‌اند.

تأمین سوخت استاندارد با اکتان پایین‌، یکی از وظایف وزارت نفت به شمار می‌رود‌، حال آنکه هم اکنون بنزین توزیعی در جایگاه‌ها‌، از استاندارد لازم برخوردار نیست.

آن طور که کارشناسان عنوان می‌کنند‌، هر چه استاندارد آلایندگی (استاندارد یورو) سوخت بالاتر رود‌، از حجم تولید گازهای سمی‌ و مضر مانند «گوگرد» و «بنزن» کاسته خواهد شد‌، که این موضوع به معنای کاهش آلودگی هواست. کارشناسان معتقد هستند استاندارد نبودن بنزین‌، عدم احتراق مناسب در موتور خودرو را به دنبال داشته و آلودگی خروجی از اگزوز را افزایش می‌دهد.

با این شرایط به نظر می‌رسد جلساتی که در پی هم تشکیل می‌شود و تفاهم‌نامه‌هایی که به امضا می‌رسد تنها وقت تلف کردنی بیش نیست.

مسئولان و کارشناسان برخی دستگاه‌های ذی‌ربط می‌دانند که چگونه باید از دامنه لغات خود استفاده کنند و با زیرکی کوتاهی در انجام وظایف را به شانه دیگری بیندازند.

برخی‌ها بر این باورند، اگر بنزین استاندارد در سطح وسیعی عرضه شود‌، خودروسازها نیز تغییرات لازم را در موتور محصولات خود انجام خواهند داد که این موضوع به کاسته شدن حجم آلایندگی خودروهای داخلی کمک زیادی خواهد کرد.

اواخر بهمن سال گذشته بود که شاعری قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست خبر از ارائه بنزین با کیفت تا خرداد در تهران داد. زمانی که مسئولان وزارت نفت در جلسه مشترک با محیط زیست این مسئله را پذیرفتند استنباط محیط زیستی‌ها این بود که وزارت نفت «برای کاهش آلودگی هوا پا پیش گذاشته است».

در حال حاضر بیش از ۵ ماه از اعلام این خبر می‌گذرد و مهلت تعیین شده پایان یافته است. هر چند که خبری از ارائه سوخت مطابق با استاندارد یورو ۵ برای تهران نیست اما مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست سعی دارند چشم خود را بر روی بد‌قولی‌های وزارت نفت ببندند. به طوری که حتی با عنوان کردن این مطلب که قرار بوده از اواخر شهریور برای تهران سوخت با کیفیت ارائه شود زوایای این اتفاق را به گونه‌ای دیگر عنوان کنند.

واقعیت این است طبق گفته‌های قبلی مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست مهلت تعیین شده برای ارائه سوخت مناسب در تمام کشور تا پایان شهریور بوده است و برای تهران حداکثر تا پایان خرداد سال ۱۳۹۰ بنزین و نفت و گاز با استاندارد یورو ۵ در تهران ارائه شود.

زمزمه‌هایی شنیده می‌شود مبنی بر این‌که مسئولان وزارت نفت طی نامه‌ای به سازمان محیط زیست اعلام کرده‌اند که برای تهران نیز نمی‌توانند سوخت مناسب را در مهلت تعیین شده ارائه کنند بنابراین طبق وعده‌های مسئولان وزارت نفت تهران نیز پس از شهریور می‌تواند رنگ سوخت مطابق با استاندارد یورو ۵ را به خود ببیند.

شنیده‌ها حاکی از آن است که پس از آتش‌سوزی پالایشگاه آبادان، مسئولان وزارت نفت قصد دارند با وسواس بیشتری موضوع ارائه سوخت با کیفیت را دنبال کنند.

ناگفته نماند در حالی روزهای تابستانی را پشت سر می‌گذاریم که برخی شهرها و استان‌ها با پدیده ریزگردها مواجه هستند و حال آنکه تا پاییز راهی نمانده و با نوعی دیگر از آلودگی هوا مواجه می‌شویم؛ با توجه به شرایط موجود و پیش‌بینی‌های صورت گرفته در مورد وضعیت هوای تهران و سایر کلان‌شهرهای کشور بهتر است مسئولان محیط زیست دست از چشم‌پوشی و مدارا با برخی دستگاه‌های اجرایی برداشته و به این قصه پایان دهند.

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=1997
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما