شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۰ - ۹:۳۹

از ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۴:۴۰ در سایه باشید

وی با تأکید بر اینکه بهتر است وزارت بهداشت به جای هراس‌آفرینی در جامعه، زمان تابش این اشعه را به مردم اعلام کند، گفت: میزان تابش شدید این اشعه در فصل تابستان تنها ۱۰ دقیقه است که طبق بررسی‌های انجام شده حدوداً از ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۴:۴۰ دقیقه هر روز در فصل تابستان است. در این ۱۰ دقیقه میزان تابش اشعه UV بین ۷ تا ۱۰ و در مابقی ساعات نیز بین ۲ تا ۴ است.

مدیر مرکز ازن‌سنجی ایران و خاورمیانه درباره وضعیت میزان تابش اشعه ماوراء بنفش (UV) در فصل تابستان جزئیاتی را اعلام کرد و گفت: با توجه به اینکه شاخص تابش این اشعه در کشور ۱۴ سال است که ثابت است علت هراس‌آفرینی و ایجاد تشویش اذهان عمومی توسط وزارت بهداشت را باید دید چیست.

مهرداد قطره سامانی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس با انتقاد از اینکه چرا باید وزارت بهداشت که دستگاه سنجش دقیق ماوراءبنفش (UV)را در اختیار ندارد نسبت به تشویش اذهان عمومی در جامعه اقدام کند، گفت: مرکز ازن‌سنجی تنها مرکزی است که در خاورمیانه قادر به اندازه‌گیری این اشعه است و مرجع رسمی اعلام میزان این اشعه، این مرکز است.

وی با اشاره به اینکه این مرکز روزانه میزان ضخامت لایه ازن را اندازه‌گیری می‌کند، اظهار داشت: هر چه میزان ضخامت لایه ازن کم باشد میزان تابش اشعه UV هم افزایش می‌یابد. طول موج‌های بین ۳۱۷ تا ۴۰۰ نانومتر از اشعه ماوراء بنفش هیچ زیانی برای بشر ندارد و توسط بخار آب موجود در جو، جذب می‌شود.

میزان تابش اشعه ماوراءبنفش در کشور ۱۴ سال است که ثابت مانده است
——————————————————————————————–

مدیر مرکز ازن‌سنجی ایران و خاورمیانه با تأکید بر اینکه میزان تابش اشعه ماوراء بنفش در کشور هیچ تغییری نسبت به سال‌های گذشته نداشته است، گفت: میزان تابش اشعه ماوراءبنفش در کشور ۱۴ سال است که ثابت مانده است.

قطره سامانی ادامه داد: میزان تابش این اشعه در نیمکره شمالی کره زمین یکسان است و تابش این اشعه در نیمه دوم بهار و تابستان افزایش می‌یابد.

تابش شدید ماوراء بنفش از ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۴:۴۰ دقیقه هر روز در تابستان
——————————————————————————————–

وی با تأکید بر اینکه بهتر است وزارت بهداشت به جای هراس‌آفرینی در جامعه، زمان تابش این اشعه را به مردم اعلام کند، گفت: میزان تابش شدید این اشعه در فصل تابستان تنها ۱۰ دقیقه است که طبق بررسی‌های انجام شده حدوداً از ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۴:۴۰ دقیقه هر روز در فصل تابستان است. در این ۱۰ دقیقه میزان تابش اشعه UV بین ۷ تا ۱۰ و در مابقی ساعات نیز بین ۲ تا ۴ است.

مدیر مرکز ازن‌سنجی ایران و خاورمیانه افزود: مردم می‌توانند در این زمان کوتاه حتی‌المقدور در سایه قرار بگیرند یا اگر اجباری به حضور در زیر نور خورشید دارند از کرم‌های ضدآفتاب و عینک‌های آفتابی استفاده کنند.

قطره سامانی تصریح کرد: ۱۴۳ روز از سال که از نیمه دوم بهار تا پایان تابستان طول می‌کشد شاخص تابش اشعه ماوراء بنفش در کشور بالاست یعنی زیر عدد ۱۰ است و به حدی نیست که به مردم هشدار بدهیم.

باید طبق قوانین بین‌المللی نسبت به اشعه ماوراءبنفش به مردم هشدار داد
———————————————————————————————

وی با بیان اینکه طی ۱۴ سال گذشته شاخص تابش اشعه ماوراء بنفش در کشور ثابت بوده و در تمام این سال‌ها ۱۴۳ روز میزان این تابش بالا بوده است، گفت: اگر می‌گوییم میزان تابش در این ۱۴۳ روز بالا بوده است به این معنی نیست که به حدی بالا بوده است که باید به مردم اعلام شود. چون طبق قوانین بین‌المللی ما وظیفه داریم اگر میزان تابش اشعه ماوراء بنفش بالاتر از عدد ۱۱ شد به مردم هشدار بدهیم که خوشبختانه طی این سال‌ها به این عدد نرسیده‌ایم.

مرکز ازن‌سنجی هر ۲ ماه یک‌بار به مرکز جهانی اشعه‌ماوراء بنفش گزارش می‌دهد
————————————————————————————————-

مدیر مرکز ازن‌سنجی ایران و خاورمیانه با بیان اینکه ایران سیصد و سی و ششمین ایستگاه جهانی ازن را داراست، گفت: مرکز ازن‌سنجی ایران تنها ایستگاه رسمی سنجش ازن استراتوسفری در ایران است که اطلاعات خود را هر ۲ ماه یک‌بار به مرکز ازن و اشعه ماوراء بنفش جهانی در تورنتو کانادا ارسال می‌کند.

قطره سامانی ادامه داد: پس ما نمی‌توانیم اگر وضعیت میزان تابش اشعه ماوراء بنفش در مرحله هشدار باشد آن را مخفی کنیم. در حال حاضر عدد میزان تابش اشعه ماوراء بنفش در کشور حدود ۸ است.

وی تأکید کرد: بر اساس قانون وزارت بهداشت نمی‌تواند میزان تابش اشعه ماوراء بنفش در کشور را اعلام کند چون دستگاه اندازه‌گیری دقیق آن را ندارد و اگر هم دستگاهی داشته باشد نمی‌تواند عدد تابش را اعلام کند تنها وضعیت ضعیف، متوسط و شدید را می‌تواند رؤیت کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، یکی از تابش‌های خطرناک خورشیدی، اشعه ماوراء بنفش است. این اشعه در محدوده بینایی انسان نیست و نمی توان آن را دید به همین خاطر به آن نور تاریک نیز می‌گویند. پرتوهای ماوراء بنفش در طیف نور خورشید دارای طول موج کوتاه و انرژی زیاد است که می تواند باعث بیماریهای پوستی، چشمی، تخریب ژنتیکی DNA و اختلال در سیستم ایمنی بدن، پیری زودرس و… در انسان شود.

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=1999
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما