یکشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶ - ۰:۳۶
رئیس مرکز اجرائیات پلیس راهور ناجا در گفت‌وگوی اختصاصی با «دنیای خودرو»:

ثبت جرایم توسط دوربین‌های شهری ۱۰ درصد افزایش یافت

بر اساس آمار اعلام‌شده از سوی پلیس راهور در سال ۹۵ ثبت جریمه توسط دوربین‌های شهری در سراسر کشور افزایش ۱۰درصدی و ثبت جریمه با دست‌افزار PDA توسط ماموران راهنمایی و رانندگی نیز با افزایش ۳درصدی همراه بوده

حدود ۱۷۲ کد تخلفاتی در راهنمایی و رانندگی وجود دارد و ماموران پلیس موظف هستند تمام کدهای تخلف را بررسی و جرایم را به‌صورت دستی یا با دست‌افزار PDA ثبت و به اشکال گوناگون ابلاغ کنند.  کاری بس دشوار که البته با ورود سامانه‌های هوشمند یا دوربین‌های شهری ثبت تخلفات تسهیل شده است.

به گزارش اخبار خودرو  ، بر اساس آمار اعلام‌شده از سوی پلیس راهور در سال ۹۵ ثبت جریمه توسط دوربین‌های شهری در سراسر کشور افزایش ۱۰درصدی و ثبت جریمه با دست‌افزار PDA توسط ماموران راهنمایی و رانندگی نیز با افزایش ۳درصدی همراه بوده که نتیجه کاهش ۱۳٫۱درصدی ثبت جریمه به‌صورت دستی توسط ماموران پلیس را به‌همراه داشته است.

شیوه‌های ابلاغ جرایم
سرهنگ کرمی‌اسد، رئیس مرکز اجرائیات پلیس راهور ناجا در گفت‌وگو با «دنیای خودرو» درباره انواع شیوه‌های ابلاغ جرایم توضیح داد: «در برخورد با تخلفات، پلیس راهور برای ابلاغ جرایم چند شیوه را مد نظر دارد.

شیوه نخست ابلاغ تخلف به‌صورت دستی است. یعنی نیروهای انسانی پلیس راهور تخلفات را کنترل ، قبض جریمه را به شکل دستی ثبت می‌کنند و به متخلف تحویل می‌دهند، به این شیوه «تسلیمی» گفته می‌شود که متخلف و پلیس حضور دارند.

در صورتی که قبض جریمه صادر شود اما راننده، تخلف را قبول نداشته باشد و از دریافت قبض جریمه خودداری کند، پلیس مجبور است قبض جریمه را با عنوان «خودداری» صادر کند. این جریمه شیوه دیگری برای رسیدگی دارد.»

وی در ادامه گفت: «شیوه دوم ابلاغ، زمانی است که تخلف ثبت می‌شود اما مالک خودرو حضور ندارد و مامور پلیس به‌صورت «الصاقی» قبض جریمه را روی خودرو قرار می‌دهد. همچنین ثبت برخی تخلفات توسط سامانه هوشمند انجام می‌شود، مانند تمام تخلفاتی که با دوربین‌های شهری کنترل و رصد می‌شوند و همچنین برخی تخلفات را بازرسان نامحسوس بررسی و گزارش می‌دهند.»

سرهنگ کرمی‌اسد در مورد جریمه «دوبرگی» اظهار کرد: «گاهی اوقات پلیس پس از مشاهده تخلف به راننده دستور ایست می‌دهد اما راننده توجهی نمی‌کند و پلیس مجبور است جریمه را به صورت «دو برگی» ثبت کند.»

تجهیزات ثبت تخلفات
موضوع دیگر تجهیزاتی هستند که برای ثبت تخلفات از آن استفاده می‌شوند. سرهنگ کرمی‌اسد در این‌باره عنوان کرد: «ثبت به‌صورت دستی دو نوع است. نخست به‌صورت سنتی که قبض جریمه در دست همکاران است و به متخلفان تحویل داده می‌شود. دوم استفاده از دستگاه دست‌افزار به نام PDA است که توسط نیروی انسانی استفاده می‌شود اما شرایط را تسهیل می‌کند. در حال حاضر حدود ۱۷ استان کشور از این دستگاه در حوزه درون‌شهری و برون‌شهری استفاده می‌کنند. تجهیزات دیگری که برای ثبت تخلفات از آن استفاده می‌شود، دوربین‌ها هستند.»

سرهنگ کرمی‌اسد درباره مقایسه میزان استفاده از تجهیزات ثبت تخلفات در دو سال ۹۴ و ۹۵ عنوان کرد: «ثبت تخلفات دستی توسط ماموران پلیس و ثبت توسط دستگاه دست‌افزار ماموران پلیس یا همان PDA به‌خاطر افزایش تعداد دوربین‌های شهری افزایش پیدا کرده و این موضوع کاملا مشهود و
ملموس است.»

نویسنده : مدیر سایت

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
  1. ف
    در ارتباط با مطلب : ثبت جرایم توسط دوربین‌های شهری ۱۰ درصد افزایش یافت

    بازم … به بهانه اجرای قانون توسط برادران زحمت کش نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی.

  2. ناصر جعفری
    در ارتباط با مطلب : ثبت جرایم توسط دوربین‌های شهری ۱۰ درصد افزایش یافت

    یکی نیست بگه آفای پلیس یک جای کار میلنگه که همچین افزایشی وجود داره.

دیدگاه شما