یکشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۷

میراث مرگبار مخترع دیزل برای صنعت خودرو

آنچه در سال ۲۰۱۵ با عنوان «فولکس‌واگن گیت» آغاز شد، افشای وجود نرم‌افزار مخفی تعبیه شده برای اینکه خودروهای فولکس‌واگن بودن در محدوده مجاز آلایندگی را در آزمایشگاه نشان بدهند، نه واقعا در خیابان، اکنون به یک بحران در صنعت تبدیل شده است.

به گزارش اخبار خودرو ،اکنون که بیش از یک قرن از درگذشت رودولف دیزل در شرایطی مرموز گذشته است، شمار زیادی از آلمانی‌ها معتقدند موتوری که هنوز نام او را بر خود دارد، قرار است به ملاقات سازنده‌اش بشتابد.
این مهندس آلمانی در سال ۱۹۱۳، یک دهه پس از اولین آزمایش موفقیت آمیز موتوری که با اختراع آن جهان را تغییر داد، خود را از لحاظ عاطفی و مالی ورشکسته یافت. قبل از سوار شدن به قایقی که او را در ماه اکتبر ۱۹۱۳ از آنتورپ به هارویچ می‌برد، به دوستانش گفت: «من نگرانی‌های عمده‌ای دارم. نمی‌دانم چگونه می‌توانم بر همه آنها غلبه کنم.» صبح روز بعد کابین او خالی بود. رختخوابش دست نخورده بود. بعد جسد او را از دریا گرفتند. تا یک قرن بعد هیچ‌کس نمی دانست مرگ دیزل بر اثر خودکشی بود یا تصادف. اما مرگ ناگهانی موتورش دیگر مساله خیال‌برانگیزی نیست که در مورد علتش احتمالات مرموزی مطرح باشد.
این مساله مثل یک بیماری وخیم و مرگبار به جان صنعت خودروی آلمان افتاده که سنگ بنای رونق اقتصاد آن کشور است و هرگز مستقل از موتور دیزل نبوده است. اگر این فناوری از پا بیفتد، خودروسازان آلمانی مانند رودولف دیزل پیش از مرگ نمی‌دانند چگونه می‌توانند بر همه نگرانی‌های خود غلبه کنند. نگرانی بزرگ آنها هشتصد هزار نفر کارکنان این صنعت و میلیون‌ها نفر دیگری هستند که مشاغل‌شان به صنعت خودرو مربوط است، به‌علاوه میلیون ها نفر دیگر در سراسر جهان.
آنچه در سال ۲۰۱۵ با عنوان «فولکس‌واگن گیت» آغاز شد، افشای وجود نرم‌افزار مخفی تعبیه شده برای اینکه خودروهای فولکس‌واگن بودن در محدوده مجاز آلایندگی را در آزمایشگاه نشان بدهند، نه واقعا در خیابان، اکنون به یک بحران در صنعت تبدیل شده است. حدود ۱۱ میلیون دستگاه فولکس‌واگن دارای نرم افزار تقلبی بوده‌اند و برندهای دیگر گروه مانند آئودی و پورشه نیز تحت بازرسی هستند. روز پنج شنبه در مورد دایملر تولیدکننده مرسدس بنز نیز گزارش شد که در دهه گذشته حدود یک میلیون خودرو فروخته که می‌دانسته اکسید نیتروژن مضر (NOx) بیش از حد قانونی مجاز تولید می‌کند.
در ماه مه (اردیبهشت) سال گذشته مشخص شد موتورهای OM 642 و ۶۵۱ -که در مرسدس کلاس C، E و R کاربرد دارند- تا ۹۹ درصد NOx را در رمپ‌های آزمون فیلتر می‌کنند اما در جاده این مقدار به ۳۵ درصد می‌رسد. دو کارمند دایملر تحت بازجویی هستند و دادستان‌ها اطمینان دارند که به زودی شبکه گسترده ای از تقلب را کشف خواهند کرد.
سیاستمداران در سراسر آلمان ابتدا از این اخبار رنجیدند و اکنون احساس شرمساری ‌می‌کنند. آنها اکنون می‌ترسند که میراث رودولف دیزل به راه نادرستی افتاده باشد و از سوی دیگر ضرورت رفتن به مسیر تولید خودروهای برقی را درک کرده‌اند و می‌خواهند آلمان در این حوزه، پیشرو باشد.
چنین تردیدهایی باعث شد آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و بانفوذترین لابی‌گر خودروسازی‌های آن کشور به رهبران دیگر هشدار دهد صنعت خودروی کشورش در شکل فعلی شانس زیادی برای زنده ماندن ندارد. وی اگرچه به‌طور مستقیم به رسوایی دیزلی اشاره نکرد، اما گفت چالش‌های جدیدی که آن کشور در رقابت با ایالات متحده و چین دارد، خودروسازی آلمان را تضعیف کرده است.
فراگیر شدن فناوری‌های جدید برقی یکی از مسائل است. شهرداران آلمان نیز می‌توانند ضربه بعدی را به صنعت خودرو بزنند. حدود ۱۷ شهر آن کشور در حال آماده‌سازی قوانینی برای ممنوع ساختن استفاده از خودروهای دیزلی در شهر های خود هستند که به‌عنوان گامی اساسی برای کاهش آلودگی هوا مطرح است. راه حل جایگزینی که مطرح است، وضع جریمه های چندین میلیون یورویی برای ناقضان قانون اتحادیه اروپاست. چهارشنبه قرار است دادگاه اداری ایالت بادن-وورتمبرگ در مورد تصمیم شهر اشتوتگارت برای ممنوع کردن همه خودروهای جدید دیزل از خیابان‌های آن شهر که شهر دایملر است، حکم صادر کند. حکم دیگری قرار است پاییز در دادگاه عالی کشور آلمان مطرح شود. اگر ممنوعیت‌های برنامه‌ریزی شده برجا بمانند، رانندگان خودروهای دیزل آلمانی از تردد در خیابان‌های برلین، دوسلدورف، ماینس، فرانکفورت، اسن، آخن و بسیاری دیگر منع خواهند شد.
طبق گزارش کمیسیون اروپا، آلودگی هوا در سراسر اتحادیه اروپا منجر به چهارصدهزار مورد مرگ و میر سالانه می‌شود و دو آلاینده دی اکسید نیتروژن و ذرات ریز، به تنهایی مسبب هفتادهزار مورد مرگ و میر سالانه در اتحادیه اروپا هستند که سه برابر بیشتر از تلفات سوانح جاده‌ای است. طبق پژوهش‌های صورت گرفته در اتحادیه اروپا، ۴۰ درصد از گاز دی اکسید نیتروژن ناشی از خودروهای دیزل است. اتومبیل های بنزین‌سوز نیز وضع خیلی بهتری ندارند و هنگامی که کار گروه‌های محیط‌زیست آلمان با اکسید نیتروژن ناشی از دیزل به پایان رسید، قصد دارند توجه خود را به یک شکاف چشمگیر بین نتایج آزمایشی و انتشار واقعی دی اکسید کربن خودروهای بنزینی معطوف کنند.
به گفته پروفسور دودنهوفر از پژوهشگران مسائل محیط‌زیست و خودرو، رسوایی دیزل یک افتضاح «ساخت آلمان» است و محصول صنعتی که به جای نوآوری تلاش دارد تا در واقعیت دستکاری کند.
وی در عین اینکه ابراز خوش‌بینی می‌کند که صنعت آلمان با روی آوردن به فناوری جدید نجات پیدا کند، می‌گوید: «دیزل مرده است و هرچه زودتر شرکت‌های خودروسازی به این نکته اذعان کنند، زودتر می‌توانند به آینده توجه کنند.»
منبع: آیریش تایمز

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما