شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۰ - ۱۱:۰۲

پیش‌بینی قیمت ۵۲۰ تومانی شیر نیمه ‌یارانه‌ای

معاون برنامه‌ریزی استاندار تهران از محاسبه قیمت ۵۲۰ تومانی شیر نیمه‌یارانه‌ای در تهران خبر داد و گفت: این قیمت با توجه به افزایش نرخ شیر تحویلی به کارخانجات و فرآوری آن در نظر گرفته شده و البته باید به تصویب اعضای کمیته برسد.

نعمت‌اله ترکی در گفتگو با مهر با اشاره به تداوم جلسات تعیین قیمت شیر نیمه‌یارانه‌ای در تهران در روزهای پنجشنبه و جمعه هفته گذشته، گفت: قیمت شیر نیمه‌یارانه‌ای در تهران امروز مشخص می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی استاندار تهران با اشاره به قیمت‌های پیشنهادی برای شیر از سوی اتحادیه دامداران و کارخانجات فرآوری‌کننده شیر گفت: قیمت پیشنهادی اتحادیه دامداران متناسب با قیمت تمام شده شیر است که البته کمیته نمی‌تواند به یکباره بر روی آن تصمیم‌گیری کند؛ چراکه باید سه جنبه حمایت از دامدار، حمایت از کارخانجات فرآوری‌کننده و حمایت از مصرف‌کننده را به صورت همزمان در نظر گیرد.

وی در پاسخ به این سئوال که از روز پنجشنبه هفته گذشته، مردم شیر کیسه‌ای را با قیمت‌های متفاوتی خریداری کرده‌اند، تصریح کرد: نمی‌توان در تعیین قیمت شیر نیمه‌یارانه‌ای عجولانه تصمیم گرفت، چراکه باید طوری پیش رفت که هیچ‌یک از سه عامل مذکور در پروسه تعیین قیمت شیر، مغفول نمانند. بنابراین باید برنامه‌ها و فرآیندهای تعیین قیمت به نحوی در نظر گرفته شود که منافع هر سه طرف حفظ شود.

به گفته ترکی، در بحث آزادسازی قیمت شیر، باید عرضه و تقاضا را نیز در نظر گرفت، این درحالی است که کارخانجات فرآوری و مصرف‌کنندگان هم راضی به ضرر و زیان دامداران نیستند. البته این امر به مفهوم این نیست که قیمت شیر را به یکباره افزایش داد.

وی در مورد دامنه قیمتی پیشنهاد شده از سوی حاضران در کمیته تعیین قیمت شیر اظهار داشت: کارخانجات فرآوری کننده شیر از یکماه قبل، توافقی را با سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان بر سر افزایش ۱۰ درصدی قیمت شیر داشته اند.

ترکی خاطرنشان کرد: بنا بر این شد که میانگین قیمت ۴۵۰ تومانی برای تحویل شیر از دامداران به کارخانجات در نظر گرفته شود و بر این اساس، نسبت به این افزایش قیمت، ۱۵ درصد هزینه فرآوری نیز به قیمت شیری که به دست مصرف‌کننده می‌رسد، اضافه شود.

عضو کمیته تعیین قیمت شیر در تهران افزود: بر این اساس تا این جای کار، قیمتی که برای مصرف‌کننده مورد جمع‌بندی کمیته قرار گرفته، ۵۲۰ تومان است که البته باید امروز مجدد بر روی آن بحث و تبادل نظر و تصمیم‌گیری نهایی صورت گیرد.

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=2003
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما