شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۰ - ۱۱:۴۴

لامپ وارداتی۴۰ واتی ۱۵ وات هم نیست!

اصولا در جامعه‌ای که رقابت ایجاد شود باید بستر امنیت در تمام بخش‌های کسب وکار نیز ایجاد شود به طور مثال لامپ‌های زیادی در بازار موجود است که روی آنها ۴۰ وات نوشته شده است ولی در واقع ۱۵ وات هم نیستند، در این شرایط یک تولیدکننده داخلی چگونه می‌تواند با یک کالای ۴۰ واتی غیرواقعی رقابت کند؟

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان لامپ ایران اعلام کرد: لامپ‌های زیادی در ایران موجود است که بر روی آنها نوشته شده است ۴۰ وات ولی در واقع ۱۵ وات هم نیست‌ یعنی کاملا کم‌فروشی انجام می‌شود که غالب این لامپ‌ها وارداتی است.

داوود باقری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار داشت: اصولا در جامعه‌ای که رقابت ایجاد شود باید بستر امنیت در تمام بخش‌های کسب وکار نیز ایجاد شود به طور مثال لامپ‌های زیادی در بازار موجود است که روی آنها ۴۰ وات نوشته شده است ولی در واقع ۱۵ وات هم نیستند، در این شرایط یک تولیدکننده داخلی چگونه می‌تواند با یک کالای ۴۰ واتی غیرواقعی رقابت کند؟

وی افزود: اگر کیفیت لامپ تولیدکننده داخلی از۴۰ وات کمتر باشد با تولیدکننده برخورد شدیدی می‌شود بنابراین چرا درگمرک استاندارد بودن وکیفیت لامپ ها بررسی نمی‌شود، از طرفی مصرف‌کنندگان نیز ابزاری برای کنترل این نوع محصولات ندارند.

باقری اظهار داشت: در مورد کالاهای داخلی نظارت لازم توسط اداره‌ استاندارد انجام می‌گیرد و اصولا تولیدکنندگان داخلی نمی‌توانند کالاهای نامرغوب عرضه کنند.

وی با بیان اینکه تولیدکنندگان واقعی لامپ بسیار کم هستند، گفت: با افزایش یک شبه تولیدکنندگان، کالاهایی به صورت آماده و نیمه‌آماده به بازار عرضه می‌شود که حمایت و نظارت دولت را در مبادی ورودی بیشتر از قبل می‌طلبد.

مدیرعامل کارخانه لامپ افروغ با اشاره به راه‌های رسیدن به افزایش بهره‌وری با اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها عنوان کرد: برای اینکه مردم بتوانند در مصرف انرژی و مخصوصا مصرف برق که بیشترین مصارف انرژی در بخش روشنایی است، صرفه‌جویی کنند باید تمهیداتی را در نظر گرفت تا کالاهایی در اختیار مردم قرار گیرد که به لحاظ کیفیت و قیمت مناسب باشد.

وی افزود: کنترل بیشتر محصولات از لحاظ کیفیت، بهداشت و قیمت محصولاتی که به بازار عرضه می‌شود، توسط ارگان‌های دولتی انجام گیرد تا برای مصرف‌کننده شرایط مناسبی ایجاد شود اما هدفمندی یارانه‌ها مصرف کالاهایی که انرژی الکتریکی کمتری مصرف می‌کنند، افزایش یافته و برای اینکه این کار تبدیل به ضد ارزش نشود، باید با افزایش تبادل و ارائه کالاهای مرغوب واستاندارد موجب امیدواری بیشتر مردم شویم.

وی اظهارداشت: مشکل صنعت ایران در مبادی ورودی است، درباره رقابت در داخل ایران چه از نظر قیمت و کیفیت با واردات مشکلی نداریم درصورتی که کنترل کیفیت کالاهای خارجی درمبادی ورودی مورد ارزیابی قرار گیرد بسیاری از مشکلات خود به خود حل خواهد شد.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان لامپ ایران با اشاره به ارتباط سیاست تثبیت قیمت‌ها با واردات، عنوان کرد: یک اصل در بازار وجود دارد که اصل عرضه و تقاضاست البته اگر زیرساخت‌های اقتصاد سالم فراهم گردد، رقابت در بازار سالم صورت می پذیرد.

وی به بحث کنترل کیفی برای رونق اقتصاد و تولید با توجه به اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها اشاره و بیان کرد: بحث کنترل کیفیت در صنعت تولید لامپ از الزامات برای این بخش است.

باقری گفت: باید محصولات تولید داخل حمایت شود تا فرهنگ ‌سازی لازم برای این امر انجام پذیرد و مردم نیازهای منطقی خود را با توجه به هزینه‌ای که انجام می دهند و با اعتماد به محصولاتی که نشان استاندارد دارد، تامین کنند.

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=2007
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما