شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۲
خودروسازان به ادامه مسیر دولت یازدهم امیدوار هستند

سه گام خودروسازان برای تحقق تولید صادرات محور

به اعتقاد کارشناسان مهم‌ترین اصل اساسی که صادرات محصولات خودروسازان در پساتحریم را تضمین می‌کند، ارائه خودرو در کلاس جهانی و با قیمت رقابتی است.

به گزارش اخبار خودرو ،دولت حسن روحانی در حالی به مدت چهار سال دیگر فعالیت خود را ادامه خواهد داد که سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت دولت پیشین او برای خودروسازان بد نبوده است. حالا در روزهای اخیر محمد شریعتمداری به‌عنوان گزینه جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت معرفی شد. گرچه سابقه او بیشتر به حوزه بازرگانی برمی‌گردد اما صنعتگران امیدوارند او سیاست‌های خوب تصویب‌شده در حوزه صنعت را اجرایی کند.

سه گام خودروسازان برای تحقق تولید صادرات محور سند راهبردی صنعت خودرو بخشی از این سیاست‌هاست که حدود سه سال پیش به تصویب رسید و در آن چشم‌انداز بسیار خوبی برای صنعت خودرو و صنایع وابسته‌اش دیده شده بود‌. البته در این بین شریعتمداری در رئوس برنامه‌های خود به تولیدصادرات‌محور تکیه بیشتری کرده است.
این درحالی است که به‌دنبال اجرایی شدن قراردادهای خودرویی، مدیران صنعت خودروی کشور یکی از برنامه‌های جدی خود در شرایط پساتحریم بر صادرات ۳۰درصدی محصولات تولید مشترک قرار داده‌اند تا از این طریق بتوانند آرمان همیشگی خود در این صنعت را محقق کنند. در این بین شرکای صنعت خودرو نیز یکی از برنامه‌های خود برای تولیدات آتی را صادرات محصولات تولید مشترک قرار داده‌اند و براین اساس بارها تاکید کرده‌اند در دور جدید همکاری‌ها ایران را به پایگاه صادراتی بازارهای هدف خود تبدیل خواهند کرد.
با وجود آنکه شرط وزارت صنعت، معدن و تجارت و قول شرکای صنعت خودرو حکایت از آن دارد که ایده تولید صادرات‌محور در پساتحریم احتمالا تحقق خواهد یافت اما به‌گفته کارشناسان شرط لازم برای تحقق این هدف، تولید محصولاتی به‌روز با قیمت رقابتی و کیفیت متناسب با خودروهای بازار جهانی است.
براین اساس آنگونه که به‌نظر می‌رسد صادرات خودرو نیازمند شرایط و الزامات مشخصی هستند که خودروسازان و شرکایشان باید به آنها جامه عمل بپوشانند.
به اعتقاد کارشناسان مهم‌ترین اصل اساسی که صادرات محصولات خودروسازان در پساتحریم را تضمین می‌کند، ارائه خودرو در کلاس جهانی و با قیمت رقابتی است.
اگر صنعت خودروی ایران بتواند با استفاده از فرصت برجام، به تولید محصولات صادرات‌محور روی بیاورد، توانایی دستیابی به بازارهای خارجی را خواهدداشت، همچنین مشتریان تشنه خود را نیز سیراب خواهد کرد.
برای رسیدن به چنین جایگاهی یعنی توانایی تولید محصولات صادرات‌محور، خودروسازی ایران بهتر است برای رسیدن به دو هدف ذیل برنامه‌ریزی کند؛ نخست، کسب دانش فنی و ارتقای سطح تکنولوژی ساخت قطعات و محصولات، برای ایجاد توانایی در تولید خودروهای رقابتی و صادرات‌محور. دوم، مجوز ورود به بازارهای هدف خارجی از طریق مشارکت در زنجیره ارزش برندهای بزرگ خودروسازی.
روند توسعه درخودروسازی دنیا و اهمیت نقش اقتصادی این صنعت در درآمدهای تولیدی کشورها به‌گونه‌ای است که برندهای بزرگ خودروسازی برای دو هدف «ارزان‌سازی» و «بازارسازی» محصولات تولیدی خود برنامه‌ریزی در جهت جذب مشتری کرده‌اند‌.
گام دوم برای تحقق تولید صادرات‌محور، ایجاد یک فضای مساعد کسب‌وکار که از قوانین پایدار و قابل‌اعتماد برخوردار باشد، مورد نیاز است. این فضا و قوانین آن باید به شکلی باشند که تغییر دولت‌ها نیز نتواند از اعتبار آنها بکاهد بنابراین باید این گام توسط متولی صنعت خودرو یعنی وزارت صنعت، معدن و تجارت برداشته شود.
از طرف دیگر، تدوین دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های مرتبط با صنعت خودرو با خردجمعی، استفاده از جوانان تحصیلکرده و صاحب ایده در تصمیم‌گیری‌های استراتژیک مرتبط با صنعت خودرو، اصلاح قوانین و شرایط کسب‌و‌کار و سرمایه‌گذاری خارجی در ایران در دستور کار مسئولان ذیربط قرار گیرد.
سومین گام، نیاز به توسعه محصول و خطوط تولید در سایه فناوری‌های جدید است. زمانی‌که شرایط اقتصادی موجب می‌شوند خودروسازان و قطعه‌سازان در فرآیند تولید زیان بدهند، نمی‌توانند روی خرید و توسعه فناوری‌های جدید سرمایه‌گذاری کنند.
در این میان اتکا به مراکز تحقیق و توسعه دانشگاه‌ها و همکاری با شرکت‌های بین‌المللی راه گشاست.
نکته مهم دیگر اینکه، چون نخستین سال شروع همکاری‌های جدید به ایجاد زیرساخت، بررسی بازار و چگونگی روند تولیدات می‌گذرد، بنابراین انتظار صدور محصولات در این سال چندان محتمل نیست اما در صورتی که شرایط براساس برنامه پیش برود و الزاماتی مانند تولید رقابتی یا به‌عبارت ساده‌تر تولید با قیمت تمام‌شده پایین محقق شود، صادرات خودروسازان از سال دوم به بعد عملی می‌شود.
براین اساس انتظار آن است خودروسازان داخلی و شرکایشان بتوانند در سال ۱۳۹۷ صادرات محصولات خود را عملیاتی کنند تا از این طریق تغییرات جدی تراز تجارت خارجی صنعت خودرو کشور صورت بگیرد.
صاحب‌نظران اقتصادی معتقدند، خودروسازان در صورتی می‌توانند تولیدات پساتحریمی خود را به بازارهای صادراتی ارسال و برنامه‌های خود در این بخش را محقق کنند که تولیدات آنها منطبق با کلاس جهانی باشد و از همه مهم‌تر مولفه رقابتی بودن را رعایت کنند. درصورتی‌که تولید خودروهای به‌روز و جدید در ایران صورت بگیرد، بنابراین نه‌تنها خودروسازان می‌توانند بازارهای بیشتری را کسب کنند بلکه شرکت‌های خارجی تمایل بیشتری برای ورود به ایران پیدا خواهند کرد.

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما