شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۷

حرکت به سمت کاهش حضور دولت در خودرو

هزینه‌های تولید در صنعت خودروی ایران فراتر از استانداردهای بین‌المللی بوده و چندان قابل مقایسه با خودروسازان خارجی نیست. از همین رو تولیدات صنعت خودروی کشور با وجود سطح کیفی نه‌چندان مناسب و همچنین قدیمی بودن تکنولوژی به کار رفته در بیشتر آنها، با قیمت مناسبی به دست مشتریان نمی‌رسد.

یک مساله
به گزارش اخبار خودرو ،بالا بودن هزینه‌های تولید در خودروسازی ایران در حالی همواره به‌عنوان یک چالش بزرگ مطرح بوده است که این موضوع از مسائل مختلفی ازجمله ضعف بهره‌وری، سود زیاد تسهیلات بانکی و همچنین وجود هزینه‌های مازاد در این صنعت سرچشمه می‌گیرد. در کنار این موضوعات اما مساله مهمی که از آن به‌عنوان اصلی‌ترین عامل اثرگذار بر بالا رفتن هزینه‌های تولید یاد می‌شود، دولتی بودن صنعت خودرو در ایران است.

یک پیشنهاد
هزینه‌های تولید در صنعت خودروی ایران فراتر از استانداردهای بین‌المللی بوده و چندان قابل مقایسه با خودروسازان خارجی نیست. از همین رو تولیدات صنعت خودروی کشور با وجود سطح کیفی نه‌چندان مناسب و همچنین قدیمی بودن تکنولوژی به کار رفته در بیشتر آنها، با قیمت مناسبی به دست مشتریان نمی‌رسد. البته در نگاه اول این‌گونه به نظر می‌رسد که رشد تیراژ خودروهای داخلی نیز یکی از عوامل اثرگذار بر بالا رفتن هزینه‌های سالانه تولید در صنعت خودروی کشور است. اگر خودروسازی به معنای واقعی رقابتی شود و بخش خصوصی در جریان اصلی تولید قرار گیرد، مسلما رفته‌رفته شاهد تولید محصولات رقابتی با قیمت مناسب خواهیم بود. دولت نیز با کاهش تصدی‌گری خود می‌تواند از مواهب این مهم بهره‌مند شود و هزینه‌های جانبی دیگری نکند.

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما