شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۸
مدیرعامل شرکت زامیاد در گفت‌وگو با «دنیای خودرو»:

ارتباط با شرکای معتبر خارجی دوباره برقرار شده است

این شرکت طی سال‌های فعالیت خود برندهای معتبری مانند نیسان، ولوو، زامیاد و ایویکو را به بازار کشور وارد کرده است. معروف‌ترین خودروی تولیدی این کشور، وانت نیسان آبی است که سال‌ها از تولید آن می‌گذرد و هرچند به نظر می‌رسد زمان خارج شدنش از خط تولید فرا رسیده باشد اما به‌رغم خبرهای بسیاری که در این زمینه شنیده شده است.

به گزارش اخبار خودرو ،شرکت زامیاد به‌عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه گروه خودروسازی سایپا، در زمینه تولید خودروهای سنگین، نیمه‌سنگین و سبک کاروتجاری فعالیت دارد. این شرکت طی سال‌های فعالیت خود برندهای معتبری مانند نیسان، ولوو، زامیاد و ایویکو را به بازار کشور وارد کرده است. معروف‌ترین خودروی تولیدی این کشور، وانت نیسان آبی است که سال‌ها از تولید آن می‌گذرد و هرچند به نظر می‌رسد زمان خارج شدنش از خط تولید فرا رسیده باشد اما به‌رغم خبرهای بسیاری که در این زمینه شنیده شده است، هنوز هم این خودرو به‌واسطه طرفداران پروپاقرص خود تولید و عرضه می‌شود، طرفدارانی که حتی نسبت به رنگ آن عرق دارند! در همین زمینه و نیز درخصوص دیگر زمینه‌های فعالیت زامیاد گفت‌وگویی داشته‌ایم با فریدون حمیدی، مدیرعامل شرکت زامیاد که معتقد است به دلیل ویژگی‌های شاسی و اکسل وانت نیسان، هیچ خودرویی نمی‌تواند جایگزین آن باشد.

زمانی که فعالیت خود را در شرکت زامیاد آغاز کردید، هدف شما افزایش فروش بود یا اصلاح رویه تولید؟
مدیری که وارد یک بنگاه می‌شود، باید تمامی الزامات بنگاه را در نظر بگیرد. یک بنگاه را نمی‌توان با نگاه تک‌بعدی مدیریت کرد بلکه باید نگاه چندوجهی به بنگاه داشت. بنگاه یک جریان و سیلان مستمر است و مانند یک رودخانه در جریان است. برای سدسازی روی یک رودخانه باید کم‌کم آب را به مسیر دیگری هدایت کرد تا بستر برای سدسازی فراهم شود. روند رشد بنگاه اقتصادی که چندهزار نفر در آن مشغول به کار هستند و معیشت و زندگی آن‌ها از همین راه فراهم می‌شود، در گرو نگاه مدیریت است. علاوه بر این، بحث‌های مربوط به آینده شرکت و تنوع محصولات و… باید دغدغه مدیریت باشد و نمی‌توان از مدیر خواست که تک‌بعدی به مساله نگاه کند. مدیری که یک‌بعدی به مسائل بنگرد، بازنده است.

تامین قطعات خودروهای زامیاد به‌ویژه وانت آبی در این دوره از چه طریقی انجام ‌شده است؟
تامین قطعات شرکت از طریق سازه‌گستر و مگاموتور موثر بوده است. علاوه بر این زامیاد برای تامین بخشی از قطعات با بیش از ۷۰۰ کارخانه‌دار ارتباط کاری دارد. یعنی اگر زامیاد در تولید یک محصول پرتیراژ دچار چالش شود، به طور قطع این ۷۰۰ کارخانه نیز تحت تاثیر این چالش قرار می‌گیرند و تاثیر مستقیم روی اقتصاد کشور می‌گذارد، همچنین کارمندان این شرکت نیز دچار چالش خواهند شد. در نتیجه ما آن‌چیزی را که موجود داشتیم، حفظ کردیم تا بنگاه را از نظر اقتصادی زنده نگاه داریم. در مرحله بعدی باید برای خودمان زمان می‌خریدیم که در روند تولید محصولات جدید که در سطح توقع مشتریان باشد و تنوع بخشیدن به سبد محصول کار کنیم. در گام بعدی به دنبال رونمایی از محصول جدید بودیم و در نظر داشتیم آن را به تولید قابل قبول بازاری برسانیم نه این‌که صرفا در حد تولید تحقیقاتی بماند بلکه با پشت سر گذاشتن تست‌ها و آزمون‌ها بتواند وارد بازار شود و در دسترس مشتری قرار بگیرد. به هرحال باید زنجیره تامین محصولات جدید را نیز مدیریت کنیم تا بتوانیم این محصول را هم در بازار جا بیندازیم. تمام این‌ها مستلزم زمان گرفتن بود. ورود بنده به شرکت زامیاد با اوج بحران‌ ناشی از تحریم‌های غرب هم‌زمان بود. در دوره تحریم‌ رابطه ما با شریک اصلی تجاری‌مان قطع شد اما بعد از برجام رابطه تجاری را دوباره برقرار کردیم و تنوع محصولات سنگین را به کارخانه بازگرداندیم تا بخشی از نیاز سبد بازار ما را در حوزه سنگین تامین کند. در حوزه سبک نیز وانت آبی یورو صفر به یورو۴ رسانده‌ایم تا بتوانیم تولید این محصول را تا زمان رونمایی و جا افتادن محصول جدید، در بازار حفظ کنیم. در این فاصله دو محصول را به تولید رساندیم و آن را آماده ورود به بازار کرده‌ایم. پادرا یکی از محصولاتی است که به‌عنوان جایگزین برای نیسان آبی در نظر گرفته و رونمایی شده است.

در خصوص محصول پادرا و امتیازاتی که نسبت به وانت آبی دارد، توضیحات بیشتری ارائه دهید.
این خودرو علاوه بر امکانات بیشتر نسبت به نیسان آبی، از تفاوت قیمت کمی نیز برخوردار است. ما هنوز این محصول را به‌صورت گسترده به بازار ارائه نکرده‌ایم، در واقع فقط تعدادی را به منظور تست و معرفی به بازار عرضه کردیم. در‌حال‌حاضر فقط ۱۲۰ دستگاه وانت پادرا تولید شده است. پیش از این، محدودیت‌هایی در زمینه خدمات پس از فروش این محصول داشته‌ایم اما حال بستر توسعه آن را نیز فراهم کرده‌ایم و هم‌زمان روی توسعه پلتفرم، موتور و بهبود آلایندگی کار مشغول کاریم تا با یک پلتفرم جدید بتوانیم چند خودرو تولید کنیم و امیدواریم تا دو سال آینده این محصول آماده عرضه شود. بدین ترتیب هم حوزه بقای کارکنان و زنجیره تامین را مدیریت کردیم و هم آیین‌نامه‌ها و روش‌های حفظ نیروی انسانی را تغییر دادیم و وضعیت معیشتی آن‌ها را اصلاح کردیم. خوشبختانه در این مدت، هم حوزه محصولات سنگین را دوباره فعال کردیم و هم در حوزه محصول سبک دو نمونه خودرو تولید کردیم.

وضعیت فروش به چه صورت است و پیش‌بینی شما برای سال جاری چیست؟
در سال جاری تاکنون حدود ۱۰ هزار دستگاه خودرو به فروش رسانده‌ایم و سال گذشته نیز ۲۸ هزار خودروی سبک فروختیم. به‌عبارتی تولید و فروش یکسانی داشتیم. به‌هر‌حال شرایط فروش روز‌به‌روز رقابتی‌تر و سخت‌تر می‌شود اما با تمهیداتی که اندیشیده شده است، اکنون روزانه تا ۱۸۰ دستگاه خودرو فروش داریم.

رکورد فروش در تمام طول سال‌ها چه سالی بوده است؟
تصور می‌کنم در سال‌های ۸۸ و ۸۹ فروش خوبی داشتیم که بیش ۵۰ هزار دستگاه بوده و در تمام دوران تکرار نشده است.

۵۰ هزار دستگاه در زمان خود چند درصد از ظرفیت تولید شرکت بوده است؟
ظرفیت تولید کارخانه از ۴۵ هزار تا ۵۰ هزار دستگاه در سال تعریف شده اما مشکل اصلی این است که این حجم نیاز دیگر در بازار وجود ندارد. علاوه بر این در سال‌های تحریم، بخشی اعظمی از زنجیره تامین ما از رده خارج شده است و در زمینه قطعات اصلی مانند موتور و گیربکس در محدودیت قرار داریم و نمی‌توانیم به اندازه کافی تامین کنیم. ضمن این‌که سختگیرانه‌شدن استاندارد‌ها، فرآیند تولید را تحت‌الشعاع قرار داده است.

غیر از برندهای چینی و داخلی، برندهای معتبر چند درصد از سبد محصولات شما در اختیار دارند؟
زامیاد سه برند معروف را در سال‌های فعالیت خود مدیریت کرده است. ولوو که در‌حال‌حاضر توسط سایپادیزل تولید می‌شود، اولین بار توسط ما به کشور وارد شد. برند ایویکو که یکی از بهترین برندهای جهانی و اروپای غربی و برند ژاپنی نیسان توسط این خودروسازی وارد شده است. در‌حال‌حاضر باید بخشی از توانایی‌ها خود را به کار بگیریم تا بتوانیم قیمت را مدیریت کنیم. از سوی دیگر باید به دنبال بخشی از تولید برویم که بتواند نیاز اقشار جامعه را تامین کند. تمام قشرهای جامعه در یک سطح یکنواخت اقتصاد نیستند و اگر بخواهیم این سطوح را تامین کنیم، باید بتوانیم در سطوح مختلف کیفی محصول را ارائه دهیم. به همین دلیل برندهای چینی واردکشور شدند تا محصولات مشترکی را با قیمت‌های پایین‌تر تولید کنیم. ناگفته نماند شرکت DFS که همکار ماست، یکی از بهترین شرکت‌های چین و از نظر مهندسی و دانش فنی بسیار قوی است.

آیا برای تولید مینی‌بوس هم برنامه‌ای در نظر دارید؟
برنامه سال جاری این بود که ۲۰۰ دستگاه مینی‌بوس وارد کنیم. مشکل این‌جاست که محصولی را از یک برند اروپای غربی وارد کشور می‌کنیم که از نظر قیمتی توانایی رقابت با محصولات چینی و ارزان‌قیمت را ندارد. درنتیجه مشتری با رغبت این محصول را خریداری نمی‌کند. اگر بانک‌ها و لیزینگ‌ها همکاری می‌کردند و با نرخ‌های منطقی‌تری این محصول را به مشتریان تحویل می‌دادیم، قطعا برنده بازار بودیم. زیرا ما تنها شرکتی هستیم که برندی را از اروپای غربی به کشور آورده‌ایم.

در مورد نوسازی ناوگان هم همکاری خواهید کرد؟
ون A3615 را برای همکاری با شهرداری وارد بازار کرده‌ایم تا برای معلولان در نظر گرفته شود. علاوه بر این، قراردادی را با ما بسته‌اند و در نظر داریم خودمان را با قیمت‌های اعلام‌شده از سوی آن تطبیق دهیم. از این رو، با ایویکو مذاکره کرده‌ایم و تصمیم گرفتیم به منظور اقتصادی کردن قیمت‌ها، شاسی را همراه با گیربکس، موتور، چرخ‌ها، اکسل‌ها وارد و اتاق، تجهیزات، صندلی و تریم داخلی در کشور تولید و نصب کنیم. با یک شرکت هم در ایران وارد مذاکره شده‌ایم که اگر از این طریق تولید را ادامه دهیم، به‌طور قطع قیمت اقتصادی‌تری خواهیم داشت.

آیا می‌توان گفت بحث نوسازی مینی‌بوس‌رانی بعد از سال‌ها توقف با ایویکو رقم می‌خورد؟
نمی‌توان این را گفت چرا که یک شرکت دیگر هم با همکاری یک برند جهانی این کار را انجام داده است و به دلیل این که در زمینه خودروهای مسافری فعالیت می‌کند، قوی‌تر از ما در این زمینه عمل کرده است. اما محصول ما به دلیل برند و کیفیت می‌تواند بازار خود را به دست بیاورد، مشروط به این‌که قیمت را مدیریت کنیم. بازار ایران حساس به قیمت است و این یکی از چالش‌های جدی برای مدیریت بنگاه‌هاست. درحال‌حاضر، محصولات مناسب و کیفی با مشکلات عدیده‌ای در بازار به فروش می‌رود.

زامیاد ارزان‌ترین سگمنت را در بازار تجاری در دست دارد. چه شرکت‌هایی می‌توانند با زامیاد به رقابت بپردازند؟
درحال‌حاضر تنها شرکت مزدا می‌تواند رقیب ما باشد اما دیگر شرکت‌ها نیز به سمتی می‌روند که بتوانند در یک یا دو سال آینده محصولاتی را به بازار عرضه کنند تا از نظر قیمتی توانایی رقابت داشته باشد. این موضوع چالش بزرگی را ایجاد می‌کند.

برخی شرکت‌های خصوصی مانند آمیکو در زمینه خودروهای کاروتجاری اقداماتی را در دستور کار دارند. به تازگی نیز وانتی را تولید کرده‌‌اند که می‌تواند مانند نیسان، به یک خاور شهری تبدیل شود اما قیمت آن کمی بالاست. آیا برنامه‌ای برای همکاری با شرکت‌های همکاری دارید؟
نگاه ما بر همکاری استوار بود و حتی با شرکت آمیکو مذاکراتی را هم انجام دادیم اما یک فاصله تکنیکالی بین دو شرکت وجود داشت که به تفاوت نوع مهندسی ما و آن‌ها برمی‌گشت و ترکیب و تطبیق آن بسیار سخت بود. اعتقاد من بر این است که خودروسازی‌ها در آینده باید ادغام شوند. نیسان آبی، نوعی خاور شهری است و به دلیل استثنائاتی که در پیچیدگی شاسی نیسان آبی و مشخصات اکسل آن وجود دارد، هیچ خودروی دیگری قابلیت تبدیل شدن به خاور شهری را ندارد.

چه محصولی را می‌توان به عنوان خاور شهری و جایگزین نیسان آبی نام برد؟
به نظر من فقط خودروی پادرا این قابلیت را دارد. وانت آمیکو خودروی خوبی است اما قیمت آن گران است و برای یک قشر خاص مناسب خواهد بود.

آیا نیسان آبی با توقف تولید روبه‌رو خواهد بود؟
ما تا آخرین نفس مقاومت می‌کنیم. به دنبال نوآوری هستیم اما تولید هیچ محصولی را نمی‌توان به یک‌باره متوقف کرد. مانند دوِ امدادی همه باید بدوند و چوب را دست‌به‌دست کنند. فکر کنم توقف تولید این محصول تا پایان سال آینده طول بکشد.

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
  1. روح ا...
    در ارتباط با مطلب : ارتباط با شرکای معتبر خارجی دوباره برقرار شده است

    خسته نباشید از اینهمه مقاومت و تولید نیم قرنی نیسان ابی.ادم میمونه چی بگه

دیدگاه شما