یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۱
در اولین روز هفته برای دادوستد‌های بازار سرمایه رخ داد

گروه خودرویی با کاهش استارت زد

در گروه خودرو طی روز گذشته در ۷ هزار و ۱۳ نوبت معاملاتی، ۷۰ میلیون و ۶۱۳ هزار سهم به ارزش ۸ میلیارد و ۸۴۵ میلیون تومان مورد دادوستد قرار گرفت.

به گزارش اخبار خودرو ،روز گذشته در اولین روز از دادوستد‌های بازار سرمایه در گروه خودرویی اکثر نماد‌های این گروه روند کاهشی در پیش گرفتند که این امر با افت دادوستد‌ها نیز همراه بود. در این روز نماد‌های ایران‌خودرو، پارس‌خودرو، زامیاد، سرمایه‌گذاری رنا، سایپا آذین، گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو، چرخشگر، رینگ‌سازی مشهد، قطعات اتومبیل ایران، رادیاتورسازی ایران، ریخته‌گری تراکتورسازی ایران، لنت ترمز ایران و محورسازان ایران‌خودرو، روند منفی را در پیش گرفتند. این در حالی است که نماد‌هایی چون آهنگری تراکتورسازی ایران، ایران‌خودرو دیزل، نیرومحرکه، موتورسازان تراکتورسازی ایران، مهندسی صنعتی روان فن‌آور، ایرکا‌پارت صنعت، پویشگر، فنرسازی خاور و بهمن دیزل نیز روندی مثبت را تجربه کردند.
به گزارش روزنامه «دنیای خودرو»، در گروه خودرو طی روز گذشته در ۷ هزار و ۱۳ نوبت معاملاتی، ۷۰ میلیون و ۶۱۳ هزار سهم به ارزش ۸ میلیارد و ۸۴۵ میلیون تومان مورد دادوستد قرار گرفت.
با توجه به بسته بودن نماد شرکت سایپا، بسیاری از فعالان بازار سرمایه از سهام‌داری گروه خودرویی خارج شده‌اند و در این بین عملکرد سایر نماد‌ها نیز نتوانسته است آن‌ها را برای ادامه حضور در این گروه خودرویی ترغیب کند. حال باید دید سهام شرکت سایپا چه زمانی بازگشایی می‌شود و اینکه در صورت بروز چنین اتفاقی عکس‌العمل سهام‌داران به بازگشایی نماد سایپا چگونه خواهد بود و این نماد چه مسیری را برای حرکت خود انتخاب خواهد کرد؟
بر اساس این گزارش، در اولین روز معاملات بورس اوراق بهادار تهران در هفته جدید به‌‌رغم رشد ۱۸۳ واحدی دماسنج بازار سرمایه، قیمت سهم‌ها در گروه‌های خودرویی و فلزی رو به کاهش بود. روز شنبه شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۱۸۲ واحد رشد کرد و به رقم ۸۱ هزار و ۷۶۲ واحدی رسید. همچنین شاخص کل هم‌وزن با افت ۴۷ واحدی مواجه شد و تا عدد ۱۷ هزار و ۶۵۳ واحدی پایین آمد.
از سوی دیگر ارزش معاملات بورس تهران به ۱۳۳ میلیارد تومان بالغ شد که این رقم ناشی از دست به دست شدن بیش از ۵۲ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی نزدیک به ۴۸ هزار نوبت دادوستد بود.
در مورد معاملات این روزهای بورس تهران ذکر این نکته ضروری است که بی‌انضباطی مالی در بازار اوراق بدهی و نرخ سودهای بی‌حساب و کتاب بیش از ۳۵ تا ۴۰ درصدی برای اوراق اسناد خزانه بانکی (سخاب) باعث شده است انگیزه‌ای برای سهام‌داری در بازار برای معامله‌گران به‌ویژه حقوقی‌ها از‌جمله صندوق‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری برخوردار از سرمایه متوسط باقی نماند و به دنبال نقد کردن دارایی‌های مالی از جمله سهام با هدف جذب اوراق بدهی باشند.

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما