یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۴

تولید نخستین موتورسیکلت برقی کاملا ایرانی در قم

در حال‌حاضر شرکت اروند‌موتورپاک با راه‌اندازی خط تولید دوچرخه‌های برقی در منطقه آزاد اروند، کار خود را آغاز کرده و به‌زودی خط مونتاژ موتورهای برقی نیز عملیاتی خواهد کرد.

به گزارش اخبار خودرو ،نخستین موتورسیکلت برقی کاملا ایرانی تا پایان امسال وارد بازار می‌شود. پس از اعلام ورود یکی از شرکت‌های گروه خودروسازی سایپا به جمع سازندگان موتورسیکلت‌های برقی موضوع تولید این موتورسیکلت‌ها در داخل پررنگ‌تر شد و بودجه حمایتی شهرداری تهران کار را به جایی رساند تا تولیدکنندگان و واردکنندگان بسیاری وارد میدان شوند.
حال خبرها حکایت از ورود نخستین نمونه از موتورسیکلت برقی تولید داخل تا پایان سال ۹۶ دارد. افشین باباخانی، مدیر پروژه موتورهای برقی شهرداری تهران از اعلام آمادگی و آغاز تجهیز خط تولید موتورسیکلت‌های برقی توسط سه شرکت داخلی خبر داد و به روزنامه «دنیای خودرو» گفت: «پس از اعلام آمادگی گروه صنعتی سایپا برای ایجاد خط تولید موتورسیکلت‌های برقی و تجهیز خطوط تولید، دو شرکت دیگر نیز وارد حوزه تولید و مونتاژ موتورسیکلت‌های برقی شده‌اند.»

موتوربرقی ایرانی با تکنولوژی شریف
باباخانی، شرکت اروندموتورپاک و شرکت دانش‌بنیان فن‌گستران خودرو توسن را به‌عنوان دو شرکت ایرانی تولیدکننده موتورسیکلت‌های برقی اعلام کرد و گفت: «در حال‌حاضر شرکت اروند‌موتورپاک با راه‌اندازی خط تولید دوچرخه‌های برقی در منطقه آزاد اروند، کار خود را آغاز کرده و به‌زودی خط مونتاژ موتورهای برقی نیز عملیاتی خواهد کرد.
از سوی دیگر نخستین موتورسیکلت برقی کاملا ایرانی توسط متخصصان دانشگاه صنعتی‌شریف در یک شرکت دانش‌بنیان طراحی شده است و مراحل پایانی آماده‌سازی برای تولید انبوه را پشت سر می‌گذارد.»
مدیر پروژه موتورهای برقی شهرداری تهران بیان کرد: «نخستین موتورسیکلت برقی کاملا ایرانی، توسط شرکت دانش‌بنیان فن‌گستران خودرو توسن در منطقه صنعتی قم تولید خواهد شد تا برای نخستین‌بار ایران صاحب تکنولوژی تولید این محصول به صورت کاملا بومی‌ شود. این شرکت علاوه‌بر برخورداری از حمایت‌های مادی و معنوی شهرداری تهران، مورد حمایت مستقیم معاونت علم و فناوری ریاست‌جمهوری نیز قرار دارد.»
باباخانی با اشاره به سرمایه‌گذاری مستقیم بخش خصوصی در ایجاد دو کارخانه اروند‌موتورپاک و فن‌گستران خودرو توسن بیان کرد: «بخش عمده‌ای از تاسیسات این دو کارخانه از محل حمایت‌های شهرداری خریداری شده است و این دو شرکت با دریافت ۲میلیون و ۵۰۰هزار تومان برای هر دستگاه موتورسیکلت برقی بالای ۳کیلووات با تکنولوژی باتری لیتیومی، موفق به ایجاد خط تولید شده‌اند.»
وی البته گفت: «شهرداری تهران به‌هیچ عنوان خریدار این موتورسیکلت‌ها نیست و هیچ قرارداد مستقیمی با شرکت‌های تولید‌کننده امضا نکرده است. این شرکت‌ها باید با توجه به توان خود، بازاریابی کنند تا در نهایت بتوانند از یارانه ۲میلیون و ۵۰۰هزار تومانی شهرداری بهره‌مند شوند.»

یارانه شهرداری برای برقی‌سازی موتورسیکلت
این مقام مسئول در شهرداری تهران با تاکید بر اینکه یارانه خرید موتورسیکلت‌های برقی پیش از خرید محصول توسط مردم، به تولیدکننده و واردکننده پرداخت می‌شود، گفت: «این شرکت‌ها پیش از تولید یا واردات، یارانه را از شهرداری دریافت و درنهایت هنگام فروش، مبلغ مذکور را از فاکتور مشتری کسر می‌کنند.»
در همین راستا شهرداری تهران در سال جاری ۵میلیارد تومان یارانه بلاعوض برای برقی‌سازی موتورسیکلت‌های برقی شهر تهران در نظر گرفته است که پس از بررسی‌های کارشناسی به ازای هر دستگاه موتورسیکلت ۲میلیون و ۵۰۰هزار تومان به شرکت‌های واردکننده یا تولیدکننده پرداخت می‌شود.»
وی تعداد موتورسیکلت‌های در نظر گرفته‌شده برای دریافت یارانه را ۲ هزار دستگاه اعلام کرد و افزود: «بر اساس اطلاعات فعلی، تنها مجوزهای استاندارد برای واردات ۷ مدل موتورسیکلت برقی صادر شده است و سه شرکت مجوز واردات این محصول به کشور را دریافت کرده‌اند.»
وی اظهار امیدواری کرد تا پایان امسال هر یک از این سه شرکت موفق به واردات ۵۰۰دستگاه موتورسیکلت برقی شوند و در مجموع یک‌هزار و ۵۰۰دستگاه موتورسیکلت برقی تا پایان سال ۹۶وارد بازار موتورسیکلتخواهد شد.

نویسنده : اخبار خودرو

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
  1. خسرو
    در ارتباط با مطلب : تولید نخستین موتورسیکلت برقی کاملا ایرانی در قم

    درود . کجا شارژ میشوند . در مقاله بالا به موضوع شارژ موتورهای تولید شده تا پایان ۹۶ اشاره نشده . آیا تدبیری اندیشیده شده ؟ شاید با برق شهر ! که خود نیز با سوخت فسیلی تولید میشود !؟

دیدگاه شما