یکشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۰ - ۱۰:۲۰

توسعه کمی و کیفی تولید خودرو در کشور

مدیرکل دفتر صنایع ماشین‌سازی و نیرومحرکه وزارت صنایع و معادن از رشد تولید خودرو و قطعاتش در کشور طی سال‌های اخیر خبر داد.

به گزارش دنیای خودرو به نقل از فارس، شامگاه شنبه محسن صالحی‌نیا در مراسم راه‌ اندازی خط تولید مجموعه‌های فلزی و قطعات پرس شرکت صنعتکده فولاد صدر در شهرک صنعتی خوارزمی پاکدشت با بیان اینکه تولید انواع خودرو و قطعاتش در کشور طی سال‌های اخیر رشد و توسعه کمی و کیفی داشته است، گفت: صنعت خودرو سازی کشور در سال گذشته یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه اتومبیل تولید کرده است و این میزان در سال جاری به یک میلیون و ۸۰۰ هزار دستگاه می‌رسد.
مدیرکل دفتر صنایع ماشین سازی و نیرومحرکه وزارت صنایع و معادن از افزایش میزان تولید خودرو در کشور به ۳ میلیون دستگاه خبر داد و افزود: با هدف‌گذاری انجام شده، در چند سال آینده باید به تولید ۳ میلیون دستگاه در سال برسیم که در این تعداد خودرو پیش‌بینی شده، توسعه بازار، توسعه محصول، رقابت‌مند کردن محصولات و حضور در بازارهای هدف داخلی و خارجی مدنظر است.
وی در ادامه به ایجاد ۲۱ هزار میلیارد تومان ارزش تولید اشاره کرد و گفت: در سال گذشته با تولیدی که داشتیم، حدود ۲۱ هزار میلیارد تومان ارزش تولید ایجاد شد که رقمی معادل ۲۰ میلیارد دلار است.
صالحی‌نیا همچنین از تدوین اهداف و سیاست‌گذاری‌های توسعه صنعت خودرو خبر داد و تاکید کرد: اهداف و سیاست‌گذاری‌های توسعه صنعت خودرو تدوین شده و صنعتگران باید در همین راستا به فعالیت بپردازند و توسعه سرمایه‌گذاری در تولید قطعات و مجموعه‌های اولویت‌دار مدنظر قرار دارد و نوع فناوری‌ها و روش‌هایی که در ارتباط با توسعه محصول است، مشخص شده است.
مدیرکل دفتر صنایع ماشین‌سازی و نیرومحرکه وزارت صنایع و معادن با بیان اینکه رسیدن به مرز ۲۰ درصد ارزش افزوده تولید در کل محصولات صنعتی و چهار درصد تولید ناخالص داخلی مدنظر این اهداف و سیاست‌گذاری‌هاست، خاطرنشان کرد: ۱۹ درصد این میزان، از طریق بخش صنعت و معدن محقق شده که حدود ۳.۵ درصد از تولید ناخالص داخلی است و برای رسیدن به مرز چهار درصد تولید ناخالص داخلی و ۲۰ درصد ارزش افزوده تولید باید با اهداف و سیاست‌گذاری‌های صنعت پیش رفت.
وی در ادامه با تاکید بر تولید مواد اولیه و قطعات رقابت‌پذیر عنوان کرد: باید برای رسیدن به این مرز، تولید مواد اولیه، قطعات و مجموعه های رقابت پذیر وجود داشته باشد که در اهداف توسعه صنعت خودرو نیز آمده است و بر این اساس اگر دو مجموعه به عنوان تولید رقابت‌پذیر وجود نداشته باشد، در این قالب نمی‌توان موفق بود.
مدیرکل دفتر صنایع ماشین‌سازی و نیرومحرکه وزارت صنایع و معادن در پایان با اشاره به اینکه ایجاد واحدهایی که بتوانند‌ مواد اولیه و قطعات و مجموعه‌ها را برای این جهش از صنعت به عنوان یک زنجیره، به طور کامل تأمین کنند و پشتیبان باشند، ضروری است، تصریح کرد: این کمک و پشتیبانی میسر نمی‌شود مگر اینکه واحدهای تولیدی در تمام نقاط کشور به ‌ویژه در استان تهران یکی از استان‌های مهم از لحاظ بعد مسافت و نیروی انسانی در دسترس با شرایطی مناسب است، در توسعه این صنعت یاری کنند.

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=2018
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما